Çorlu tren katliamında yakınlarını kaybeden ailelerin ve avukatların yargılandığı dava 13 Nisan’a ertelendi.

Çorlu’da 8 Temmuz 2018’de 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren faciasında hayatını kaybedenlerin aileleri ve avukatları, 12 Haziran 2019’da Anayasa Mahkemesi (AYM) önünde Adalet Nöbeti gerçekleştirmek istemişti. Polisin, çok sert müdahale ettiği aileler ve avukatlar hakkında açılan davanın ilk duruşması, Ankara 50. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Yoğun katılım nedeniyle duruşma salonu yetersiz kaldı. Mahkeme, salonun fiziki durumunun yetersizliği nedeniyle duruşmayı 13 Nisan’a erteledi. Duruşma salonunda isimlerin yazılması sırasında, dava avukatlarından Mürsel Ünder, mahkemeye katılanların isimlerini söyledi. Bu sırada mahkeme başkanı, “Sen mahkemeye müdahale edemezsin. Sen sanıksın” dedi. Ünder’in, “Bana yer gösterin de oturayım” sözlerinin ardından mahkeme başkanıyla tartışma sürdü. Bu sırada kazada çocuğunu kaybeden ve sanık olan Hüseyin Şahin, “Bizim çocuklarımız öldü, biz sanık değiliz” diyerek tepki gösterdi.

“BU DAVA 3 KİŞİYE DEĞİL 25 CANA AÇILMIŞTIR”

Duruşma sonrası adliye önünde açıklama yapıldı. Ailelerden Mısra Öz Sel, “25 canını yitiren ailelerin burada yargılanıyor olması bir utançtır” dedi. Açılan davanın Çorlu ailelerden üç kişiye değil, giden 25 cana ve 25 canın ailelerine açılmış olarak görüldüğünü dile getiren Sel, “Adalet arayışı olduğumuz bu süreçte katliamdan sorumlu olanlar yargılanmazken, biz komik olarak adalet aradığımız için mahkemeye geliyoruz. Çorlu faciası aileleri birbirlerine kenetlenmiş büyük bir ailedir. Adalet arayışımızdan hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz. Burada yargılanıyor olmak hem bizler adına hem de sanık olan avukatlar adına utanç vericidir. Fakat bu utanç bize ait değildir” diye konuştu.
Davada, kazada 9 yaşındaki oğlu Oğuz Arda Sel’i kaybeden Mısra Öz Sel, anne ve babasını kaybeden İsmail Kartal, çocuğunu kaybeden Hüseyin Şahin, davanın avukatları Gökmen Yeşil, Mürsel Ünder, Selvi Yüzbaşıoğlu Saltan ve nöbete destek veren Burak Arı yargılanıyor.