İnşaat işçisi Reşit Çiçin, İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunan bir inşaatta çalıştığı sırada üçüncü kattan düşerek hayatını kaybetti.

İşçi Reşit Çiçin, İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunan bir inşaatta çatı yalıtımı yaparken üçüncü kattan düşerek hayatını kaybetti. 42 yaşında iki çocuk babası olan Bitlis’li inşaat işçisi Çiçin’in cenazesi Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne ardından da Adli Tıp Kurumu’na götürüldü. HDP Milletvekili Musa Piroğlu ve Dev-Yapı iş yöneticileri de hastaneye giderek bilgi aldı.

“AKP İKTİDARI ÜLKEYİ İŞÇİ MEZARLIĞINA ÇEVİRDİ”

Burada konuya ilişkin açıklama yapan ve iş cinayetlerine karşı önlemsizliğe tepki gösteren Piroğlu, “AKP iktidarı ülkeyi bir işçi mezarlığına çevirdi. Ekim ayında en az 207 işçi, 2020 yılının ilk 10 ayında ise 1736 işçi hayatını kaybetti. Ne yazık ki toplu katliamlar hariç işçi ölümleri sessizlik içerisinde karşılanıyor. Hükümet gerekli tedbirleri almak bir yana işçi güvenliği uygulamalarını erteleyerek ve patronlara cezasızlık kalkanı oluşturarak işçi cinayetlerinin artarak devam etmesine yol açıyor.  İşçi ölümleri bir kader değil iktidar ve sermayenin bilinçli tercihinin sonucudur. Sorumlusu patronlar ve onların iktidarıdır” ifadelerine yer verdi.