İŞ CİNAYETLERİ

‘Sirkeci Postanesi’nde yaşanan iş cinayetine sessiz kalmıyoruz’

Sirkeci Postanesi’nin restorasyonu sırasında iş cinayetinde yaşamını yitiren Dilek Dayar için basın açıklaması gerçekleştirildi. Firmanın ihmali sonucu yaşamını yitirdiğini belirten Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut, günde üç inşaat işçisinin ihmal sonucu yaşamını yitirdiğini söyledi.
Devrimci Yapı İnaşat ve Yol  İşçileri Sendikası (Dev Yapı-İş), İnşaat İşçileri Sendikası (İnşaat İş) ve Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber-Sen), Sirkeci Postanesi’nin restorasyonu sırasında iş cinayetinde yaşamını yitiren Restoratör Dilek Dayar için “Kaza değil cinayet” şiarıyla basın açıklaması gerçekleştirdi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun da katıldığı eylemde açıklamayı Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut yaptı.

‘GÜNDE ÜÇ İNŞAAT İŞÇİSİ YAŞAMINI YİTİRİYOR’

Karabulut, işçi ve iş güvenliğinin patronların insafına bırakıldığını ve bu nedenle ortalama günde üç inşaat işçisinin yaşamını yitirdiğini belirterek, “İskelesi yüklenici firma Karacan İnşaat tarafından kurulan ve restorasyon için Adım Restorasyon’a verilen tarihi Sirkeci PTT Merkez Binası’nda gerçekleşen iş cinayetinde, işçi arkadaşlarımız havanın rüzgarlı olduğunu belirtmesine rağmen firma tarafından çalışmaya devam edilme kararlı alınmıştır. Yağmurun bastırmasıyla içeri geçmeye çalışan işçi arkadaşımız Dilek Dayar, güvenlik halatının kısa olmasından dolayı halatı iskele üzerinden çıkarmak zorunda kalmıştır. İskeleden bina içine geçmeye çalışan Dilek Dayar, iskeleden yaklaşık 130-150 santimetre uzaklıkta bulunan bina kısmına geçmek isterken, 20 metre yükseklikteki bu boşluktan beton zemine düşerek ağır yaralanmış, kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir. İskele ile bina arasında güvenlik filesinin bulunmamasının yanı sıra kurulan iskelenin daha önce sorunlu olduğu anlaşılmış ve çözüm olarak iskelenin üzerine bir iskele daha kurulduğu tespit edilmiştir” dedi.

‘907 İŞÇİ İŞ CİNAYETLERİNDE YAŞAMINI YİTİRMİŞTİR’

Türkiye’de iş cinayetlerinin en fazla yaşandığı iş kolunun inşaat sektörü olduğunu söyleyen Karabulut, “İnşaat işçilerinin ellerinde yükselen gözü dönmüş mega projeler, devasa plazalar, AVM’ler bir canavar gibi biz inşaat işçilerinin hayatlarını çalmaya devam etmektedir. Şantiyeler ölümün kol gezdiği, insan canının hiçe sayıldığı, her bir gökdelenin altında yatan biz işçilerin anıt mezarları gibi gökyüzüne yükselmektedir. İşçi Sağlığı ve İş güvenliği (İSİG) Meclisi’nin aktardığı raporlarda 2018’in ilk 6 ayında Türkiye’de 907 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir” diye belirtti.

‘DENETİM BU ÜLKENİN FITRATINDA YOK’

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise yaşananın bir ihmal değil bir cinayet olduğunu söyledi. Türkiye’nin dünyada ve Avrupa’da birçok alanda birinci olduğunu söyleyen Tanrıkulu, “İfade özgürlüğünde, insan hakları ihlalinde ve iş cinayetlerinde de Avrupa birincisiyiz. Türkiye’de ekonomisinin taşıyıcı sektörü inşaat sektörü ama en örgütsüz en denetimsiz sektör inşaat sektörüdür. Bu ölümlerin önüne geçmek ancak örgütlenmekle olur. Denetimle olur o da bu ülkenin fıtratında yok” şeklinde konuştu.

Kaynak: MA

dokuz8HABER’i takip edin

Video