İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), Şubat ayı iş cinayetleri raporunu yayımladı. Ulusal ve yerel basın ile işçilerin aileleri, mesai arkadaşları ve sendikalar üzerinden derlenen verilere göre, yılın ikinci ayında en az 131 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

Rapora göre, meslek hastalığı nedeniyle gerçekleşen iş cinayeti olmadığı, ancak Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, bir iş kazası sonucu ölüm karşılığında, yaklaşık 6 meslek hastalığı sonucu ölüm meydana geldiği belirtildi.
Yüzde 85’ini ulusal ve yerel basından; yüzde 15’ini ise işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve sendikalardan öğrenildiği belirtilen bilgilere dayanarak yapılan tespitlerde Şubat ayında en az 131 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

İŞ CİNAYETLERİNDE HAYATINI KAYBEDENLER

• 131 emekçinin 118’i ücretli (işçi ve memur), 13’ü kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi, balıkçı ve esnaf) oluşuyor.
• Ölenlerin 3’ü kadın işçi, 128’i erkek işçi. Kadın işçi cinayetleri tarım ve sağlık işkollarında gerçekleşti.
• İki çocuk işçi can verdi. Çocuk işçi cinayetleri tarım ve inşaat işkollarında gerçekleşti.
• 51 yaş ve üstünde ise çalışırken ölen 30 emekçi bulunuyor: Çiftçi ve esnaflar ile balıkçı, tarım, maden, büro, metal, inşaat, taşımacılık ve belediye işçileri.
• Şubat ayında 2 göçmen/mülteci işçi yaşamını yitirdi, 2’si de İranlı.
• Ölen işçilerin altısı sendikalı. Sendikalı işçiler tarım, gıda, maden, büro ve belediye işkollarında çalışıyordu.

SON 7 YILDA 458 İŞÇİ İNTİHAR ETTİ

Raporun devamında, 51 yaş ve üstünde ise çalışırken ölen 30 emekçi bulunduğu, bu işçilerin çiftçi ve esnaflar ile balıkçı, tarım, maden, büro, metal, inşaat, taşımacılık, belediye ve genel işler gibi kollarda çalışırken hayatını kaybettiğine yer verildi. Raporda, Şubat ayında 2 mülteci işçinin yaşamını yitirdiği kaydedilirken, bunların 2’sinin de İranlı olduğu belirtildi.
Raporda işçi intiharlarına da değinilerek, son 7 yılda en az 458 işçinin iş yeri içinde veya işe bağlı olarak intihar ettiği belirtildi. Raporda, intiharların temel nedeni bilinmese de borç, işsizlik ve baskı/mobbing etkenlerine vurgu yapıldı. Raporda intihar eden işçilerin tarım, sağlık, güvenlik, inşaat, metal, belediye ve genel iş kollarında çalıştığı kaydedildi.

İŞ CİNAYETLERİNİN ŞEHİRLERE DAĞILIMI

Şubat ayında 23 ölüm İstanbul’da; 7’şer ölüm İzmir ve Muğla’da; 5 ölüm Antalya’da; 4 ölüm Konya’da; 3’er ölüm Adana, Amasya, Aydın, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Mersin ve Samsun’da; 2’şer ölüm Ankara, Burdur, Bursa, Çorum, Denizli, Malatya, Rize, Sakarya, Şanlıurfa, Zonguldak ve Rusya’da; 1’er ölüm Adıyaman, Ağrı, Batman, Bolu, Çanakkale, Çorum, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Karaman, Kastamonu, Manisa, Mardin, Osmaniye, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Van, Bulgaristan ve Cezayir’de yaşandı.