Sakarya’nın Hendek ilçesinde meydana gelen 7 işçinin ölümüne ve 127 işçinin de yaralanmasına yol açan patlamaya ilişkin ilk duruşma bugün görüldü. Polis, duruşma öncesinde yürümek isteyen kayıp yakınlarına engel oldu. Duruşma 15 Mart’a ertelendi.

Sakarya’nın Hendek ilçesinde bulunan Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda meydana gelen 7 işçinin ölümüne ve 127 işçinin de yaralanmasına yol açan patlamaya ilişkin ilk duruşma bugün görüldü. Polis, duruşma öncesinde yürümek isteyen kayıp yakınlarına engel oldu.

108 MÜŞTEKİ DİNLENECEK

Davanın ilk duruşması Sakarya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde bugün görüldü. Duruşma öncesi adliye önünde yürümek isteyen aileleri polisler engelledi. 108 müştekinin dinleneceği ve toplamda 3 gün sürecek olan duruşmada, şüpheliler hakkında 2 yıl 8’er aydan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası isteniyor.

YAŞAR COŞKUN’DAN TEPKİ ÇEKEN SAVUNMA: ÇALIŞAN ARKADAŞLARIMA RAHMET DİLİYORUM

Fabrika sahiplerinden tutuklu sanık Yaşar Coşkun, “Çalışan arkadaşlarıma Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. 6 aydır tutuklu olmam nedeniyle çalışanlarım da mağdur olmuştur” dedi. Coşkun, duruşma salonuna getirilmeleri durumunda koronavirüs tedbirleri kapsamında 2 hafta karantinaya alınacaklarını, bu durumun göz önüne alınmasını ve tahliyesini talep etti. Tutuklu sanık avukatları da müvekkillerinin tahliye edilmesi talebinde bulundu.

DURUŞMA 15 MART’A ERTELENDİ

Sanık Y.C’nin avukatı Abdurrahim Burak, olayda sabotaj ihtimali olduğunu iddia ederek, müvekkilinin tahliyesini istedi. Bu esnada bazı müşteki vekilleri, Burak’ın ifadelerine tepki gösterdi. Avukatlar arasında sözlü tartışma çıkarken, fenalık geçiren diğer sanık avukatı Özgür Akın’a sağlık ekiplerince müdahale edildi. Sakarya 1. Ağır Ceza mahkemesi, 5’i tutuklu 7 sanık hakkında 2 yıl 8’er aydan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istenen duruşmayı 15 Mart’a erteledi.

NE OLMUŞTU?

Hendek ilçesi Yukarıçalıca mevkisinde yaklaşık 15 dönüm alana kurulu havai fişek fabrikasında 3 Temmuz’da saat 11.15’te meydana gelen ve yaklaşık 50 kilometre uzaklıktan, kentin birçok noktasından duyulan patlamalarda 7 kişi ölmüş, hastaneye kaldırılan 122 kişi tedavilerinin ardından taburcu edilmişti.

İHMALLER ZİNCİRİ

Sakarya’nın Hendek ilçesinde bulunan Büyük Coşkunlar havai fişek fabrikasında İş cinayetinin göz göre göre geldiğini ortaya koyan rapora göre maliyeti yüksek olduğu için kullanılması gereken fan yerine başka maliyeti düşük fan kullanıldı, taşıma elektrik kullanıldı, işçilerin bazılarına antistatik ayakkabı verilmedi, depolama ve üretim tüzüğe aykırı yapıldı. Ruhsatsız bir şekilde kapasitesi arttırılan depolar için ek önlemler de alınmadı.