EMEK DÜNYASI GÜNDEM

İstanbul’da her şeye rağmen 1 Mayıs kitlesel kutlandı

1 Mayıs 2016 başta İstanbul Bakırköy olmak üzere Türkiye’nin pek çok merkezinde sokaklara çıkan yüz binlerce emekçi tarafından kutlandı. İstanbul’da ve Türkiye’de en kitlesel kutlama Bakırköy Halk Pazarı’nda gerçekleşirken, Taksim’e çıkmakta ısrar eden çeşitli parti, örgüt ve grupların bu çabalarına karşı polisin yanıtı kitlesel gözaltı oldu. İstanbul Valisi gün boyu 207 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

İstanbul’daki 1 Mayıs kutlamaları, DİSK, KESK, TTB, TMMOB ve siyasi partilerin katılımıyla Bakırköy Halk Pazarı’nda yapıldı. 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlamaya çalışan gruplar polis müdahalesiyle karşılaştı, Mecidiyeköy’de, Şişli ve  Taksim Meydanı girişinde polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, İstanbul genelinde gözaltı sayısının 207 olduğunu bildirildi.

Bakırköy Halk Pazarı ve Beyoğlu’na çıkan yollar sabahın erken saatlerinden itibaren polis ekipleri tarafından araç trafiğine kapatıldı. Gaziantep’te yapılan bombalı saldırının ardından Bakırköy’deki güvenlik önlemleri daha arttırıldı. Polisin, Bakırköy’de HDP kortejine yaptığı müdahale sonucu 1 kişi gözünden yaralandı.

Taksim’in yasaklanması üzerine ve son aylarda yaşanan gelişmeleri dikkate alarak Bakırköy’de karar kılan DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla düzenlenen 1 Mayıs mitingi; HDP, CHP, ÖDP, EMEP, SYKP, ESP, KP, HTKP, Halkevleri gibi parti ve örgütlerin desteğiyle kitlesel bir şekilde gerçekleşti. Mitingte emek örgütleri temsilcileri yaptıkları konuşmalarda, AKP’nin emek ve savaş politikalarına tepki gösterdi.

İki koldan Bakırköy’e yüründü

Bakırköy 1 Mayıs Mitingi için sabahın erken saatlerinde toplanmaya başlayan emekçiler saat 11.00 itibariyle Marmara Forum ve E-5 İncirli yönü olmak üzere iki ayrı koldan Bakırköy Halk Pazarı’na yürüyüşe başladı.  Gaziantep’te düzenlenen bombalı saldırı haberinin de etkisiyle katılımın beklenenin altında kaldığının görülürken, miting alanında yoğun güvenlik önlemi alındı. Kutlamalara katılmak isteyen sendikaların üyeleri ve vatandaşlar, ilk önce buradaki üst geçitte, ardından miting alanına giden sokak girişlerinde, son olarak miting alanı girişinde güvenlik aramasından geçti. Miting alanına giden sokak ve caddeler, demir bariyerlerle kapatıldı.

Kortejler alana yaklaştıkça kitleselleşti

Bakırköy’ü değil Taksim’i tercih eden gruplara yönelik polisin yanıtı gazlı-TOMA’lı müdahale ve kitlesel göz altı oldu

1 Mayıs Hukuk Platformu saat 11:09’da İstanbul’da gözaltı sayısını 38 olarak açıkladı.

 

Taksim’e yürümek isteyen Eğitim-İş Sendikası da Şişli Camisi yakınlarında durduruldu. Eğitim-İş kortejinin yürümesine izin vermeyen polis sendika üyelerini gözaltına aldı.   

 

Polis şiddeti sadece Taksim’e yürümek isteyenler yönelmedi. Bakırköy 1 Mayıs Mitingine katılmak üzere kitlesel bir kortejle yürüyüşe geçen Halkların Demokratik Partisi (HDP) korteji de polis şiddetinden nasibini aldı. Arama noktasında yaşanan müdahalede bir HDP üyesi yaralandı. 

Bakırköy’de 1 Mayıs için toplanan binlerce kişi iktidara olan öfkesini “AKP halka hesap verecek” sloganıyla dile getirdi.  

1 Mayıs mitingine siyasi partilerin ve demokratik kitle örgütlerinin yanı sıra taraflar grupları da katıldı.

“Ankara’daki barış güvercinlerini unutacak mıyız?”

Ankara 10 Ekim Katliamı’nı unutturmayacaklarını belirten Beko, “Haykırıyorum, DİSK, KESK, TTB, TMMOB, barış için yollara düşmüştü. Ankara’daki barış güvercinlerini unutacak mıyız? Onları ne unuturuz, ne unuttururuz. Bir de Taksim’de 1977’de katledilen arkadaşlarımızın katilleri bulununcaya kadar, hesap soruluncaya kadar, adalete, siz ona derin devlet mi dersiniz, kontrgerilla mı dersiniz, bu kiralık katiller adalete teslim edilinceye kadar biz 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamaktan vazgeçmeyeceğiz, kimse vazgeçtiremez” dedi.

İşçi sağlığına dair önlemler alınmadığı için Soma’da, Torunlar’da çok sayıda işçinin yaşamını kaybettiğini dile getiren Beko, “Bu hükümetin lastik amca ile dolaşan işçi babası Recep amcadan öğrenecek çok şeyi var. İşçi cinayetlerinde yaşamını kaybeden kardeşlerimizi unutacak mıyız?” diye sordu. Beko, “Yan yana olalım birlikte olalım faşizme karşı omuz omuza olalım” dedi. Sokaklarda demokrasi, barış ve özgürlük isteyenlerin katledildiğini belirten Beko, 10 Ekim’de Ankara Katliamı’nda yaşamını kaybedenleri unutmayacaklarını söyledi.

Tertip komitesinden Türkçe ve Kürtçe ortak metin

1 Mayıs Tertip Komitesi adına ise ortak basın metni Türkçe ve Kürtçe okundu. Metni 1 Mayıs Komitesi’nden Nida Karabağ ve Yılmaz Sağlam okudu. Türkçesi’ni okuyan Nida Karabağ, emperyalistlerin Ortadoğu’yu kan gölüne çevirdiğini belirtti. Karabağ, “7 Haziran seçimlerinden bugüne Diyarbakır’da, Suruç’ta, Ankara’da, İstanbul’da ve daha birkaç gün önce Bursa’da canlı bombalar patlıyor. Aylardır Kürdistan’da sokağa çıkma yasakları uygulanıyor, ölü bedenler teşhir ediliyor, yaralı insanlar bodrumlarda yakılıyor. Bu saldırganlığa karşı Kürt halkının yükselttiği büyük direnişi aşamayan devlet tanklarla, toplarla kentleri yerle bir ediyor. Bütün bunlar yaşanırken Barış’ı savunmak suç oluyor, Saray’dan halka ‘Ya boyun eğeceksiniz ya baş vereceksiniz’ tehditleri savruluyor. Haber yapan gazeteciler, barışı savunan akademisyenler tutuklanıyor. Basın, ifade, toplantı ve gösteri hakkı diye bir şey kalmadı” diye konuştu.

dokuz8HABER’i takip edin

Video