2 Haziran 2020, Salı

“Kargo işçilerine maske bile verilmiyor”

Koronavirüs salgını sağlık çalışanları ile birlikte en çok sahada çalışan kargo işçileri ve diğer emekçileri etkiledi.

TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk, dokuz8HABER sosyal medya canlı yayınlarında Gökhan Biçici’nin sorularını yanıtladı.

Kargo işçilerinin sorunlarına dikkat çeken Öztürk, kargo işçilerinin sahada çok ciddi sorunlar yaşadıklarını ve zaman zaman kendilerine maske bile verilmediğini söyledi. 75 kargo işçisinin koronavirüse yakalandığına dikkat çeken Öztürk, sendikalı olmayan işçiler için ise bu riskin daha fazla olduğunu söyledi.

Öztürk konuşmasının devamında şunları söyledi:

İlk örgütlenme mücadelemizi UPS’te gerçekleştirdik ve 276 gün süren direniş sonunda ilk defa bir kargo şirketine sendikayı soktuk.

1500 üye ile başladık şu an 12 binin üzerinde kargo sektörü çalışanı üyemiz oldu. Ucuz iş gücü ve işçi sirkülasyonun yaşandığı bu sektördeki sendikalaşmayı artırmak zorundayız. İnsanca koşulların oluştuğu, mesai ücretlerinin alındığı ve iş güvencesinin olduğu bir sektör için mücadele ediyoruz

“Salgın döneminde kargo sektörü sağlık sektörünün hemen ardından ikinci en riskli sektör. Sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte e-ticaretin artması kargo yükün de artırdı. Bazı bölgelerde bu artış yüzde 100 civarında”

“Evde kal çağrılarını sürekli yeniliyorlar ama kargocular her gün kapı kapı dolaşıyor. Akşam evine bu riskle gidiyor kargocular. O nedenle çok sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz.”

“Örgütlü olduğumuz yerlerde sürekli işverenle görüşüyoruz. Önleyici malzemelerin temini, hastalanan kargocuların tedavisi gibi konularda elimizden geleni yapıyoruz.”

“KARGO ÇALIŞANLARINA MASKE BİLE VERİLMİYOR

“Kendi üyelerimiz içinde yapılan çalışmaya göre 75 kargocu Covid-19’a yakalandı. Özellikle örgütsüz çalışan kargoculara yönelik tedbirsizlik had safhada. Maske bile verilmiyor kargoculara.”
Sendikanın olmadığı kargo şirketlerinde mutlaka devlet denetimi yapılmalı. Bu mesele aslında bir halk sağlığı sorunu. Kapı kapı dolaşan bu insanların sağlığı herkes için kritik.”
“Bütün kargo işçilerini örgütlenmeye çağırıyorum. Çalışma koşullarının iyileşmesinin tek koşulu sendikada örgütlenmeleridir. İş yükünün arttığı bu süreçte sendikasız kargocular 12 saatin üstünde çalıştırılıyor ve fazla mesai ücretleri verilmiyor.”

“Örgütlü olduğumuz (UPS, DHL, ARAS Kargo, DHL Express) dışındaki tüm kargo şirketleri kargocuları tedbirsiz ve sağlıksız koşullarda çalıştırıyor”

“Örgütlü olmak sadece 3 kuruş daha fazla maaş almak demek değil. İş güvenliği için en kritik mesele örgütlü olmak. Örgütsüz kargo şirketlerinden bize gelen bilgi, pek çok çalışanın koronavirüse yakalandığı yönünde. Test olmak isteyen işçiler işten atılmakla tehdit ediliyor.”

“Çalışma Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’na kargo işçilerinin çalışma sürelerinin 5 saate düşürülmesi çağrısını yaptık. Ama herhangi bir değişiklik yapılmadı. Tedbirsiz kargocu çalıştıran firmalara dair de şikayetlerimizi ilettik ama bir şey yapılmadı.”
“Aynı transfer merkezinde çalışan işçilerden birkaçında test pozitif çıkınca biz aynı bölgede aynı mesai saatlerindeki tüm işçilere test yapılmasını talep ediyoruz ama bize olumlu dönüş yapılmıyor.”
“Sendikalar ve meslek örgütleri salgın sürecinde mücadele etmezlerse bu sürecin tüm faturası emekçilere yüklenecek. Bu nedenle özellikle konfederasyonlar düzeyinde ortak hareket etmek lazım.”

“Günümüzde kargocuların örgütlenmesi gerçek anlamda hayati bir önem taşıyor. Kargo işçisinin can güvenliği, aslında toplumun genelinin can güvenliğidir. Vatandaşlarımızın da kargo işçilerine daha anlayışlı olması gerektiğini düşünüyoruz. Bizim hedefimiz örgütsüz kargo şirketi bırakmamak.”

“SENDİKALI OLMAYAN KARGO İŞÇİLERİNE DAHA ÇOK VİRÜS BULAŞIYOR”

“Sendikasız kargo işçilerimiz artık çok rahat bir şekilde e-devletten sendikamıza üye olabilirler. Her mecradan bize ulaşıp iletişim kurarak örgütlenebilirler.”
“Sendikalı iş yerlerinde vaka oranı binde 69, sendikasız yerlerde ise bunun en az beş katı daha fazla vaka var”

Son Haberler

Hrant Dink Vakfı’na ikinci tehdidin şüphelisi de yakalandı

Hrant Dink Vakfı'na tehdit mesajı gönderdiği belirlenen bir başka şüpheli İstanbul'da yakalandı. Şüphelinin çok sayıda suç kaydının olduğu tespit edildi. Hrant Dink Vakfı’na yönelik tehdit...

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde Ebola paniği: 4 kişi hayatını kaybetti

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, ülkenin kuzey batısında ‘yeni bir ebola salgını’ görüldüğünü ve 4 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Ağustos 2018'de başlayan Ebola salgınının bittiğinin...

Halı sahalar 2,5 ay sonra tekrar açıldı

Koronavirüs nedeniyle 2,5 aydır kapalı olan halı sahalar, normalleşme dönemi kapsamında bugün açıldı. Koronavirüs önlemleri kapsamında 16 Mart tarihinde kapatılan ve yaklaşık 75 gündür kapalı...

Güvenlik personelinden Suriyeli çobana şiddet

Şanlıurfa'da hayvanları otlatan Suriyeli mülteci çobanın Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nde görevli bir güvenlik personeli tarafından ırkçı şiddete uğradığı anlar kameraya kaydedildi. Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde hayvanları...

Çok Okunanlar

Bir ‘süper bulaştırıcı’ vakası da Diyarbakır’dan: 54 kişiye virüs bulaştırdı

Koronavirüs salgınında normalleşme dönemine girildi ancak salgın ve yayılması devam ediyor. Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde bir mahallede 55 kişide koronavirüs...

Diyarbakır Emniyetinde ‘işkence’ fotoğrafları

Diyarbakır'da polis memuru Atakan Arslan'ı öldürdüğü iddia edilen bir kişi gözaltına alındıktan sonra 'işkence' edildiğine dair fotoğraflar paylaşıldı. Fotoğrafları paylaşan...

İddia: Ankara’da bir genç, “Kürtçe müzik dinlediği” gerekçesiyle öldürüldü

Ankara’da nefret cinayeti. Ankara Etimesgut'ta yaşayan Barış Çakan adlı genç, iddiaya göre Kürtçe müzik dinlediği gerekçesiyle kalbinden bıçaklanarak öldürüldü. Mezopotamya...

Hacker grubu Anonymous’tan Erdoğan’a ‘Berkin Elvan’ örneğiyle tepki

Uluslararası hacker grubu Anonymous, Erdoğan'ın George Floyd'un öldürülmesini 'ırkçı saldırı' vurgusuyla kınadığı mesajlarına Berkin Elvan örneğini göstererek tepki gösterdi. Anonymous,...

Büyük ikramiye talihlisi: Son 5 liram kalmıştı, 61 milyonu 61 lira sandım

Antalya'da 3 yıl önce kendisine yılbaşı Milli Piyango büyük ikramiyesi ilaç firmasında kurye olarak çalışan Murat Tokmak, ilk defa...

Gözden Kaçmasın