İstanbul’da bir inşaat şantiyesinin yemekhanesinde çalışan 5 işçide koronavirüse rastlandı. İşçilerin iş arkadaşlarına ise test yapılmadı.

Koronavirüs salgınına rağmen birçok yerde işçiler mecburiyetten çalışmaya devam ediyor. En riskli gruplardan olan işçilerin sağlıksız ortamlarda çalıştığına dair DİSK’ten de birçok defa uyarılar geldi. İstanbul’da ise bu durumu doğrular nitelikte bir haber geldi.
İstanbul’da bir inşaat şantiyesinin yemekhanesinde çalışan 5 işçide koronavirüse rastlandı. Hastanede tedavi gördüğünü söyleyen işçi, yemekhanede çalışan diğer 19 işçiye ise test yapılmadığını, arkadaşlarının çalışmaya devam ettiğini söyledi.

İŞTEN ATILMA KAYGISIYLA ADINI VERMEDİ

Evrensel’e konuşan ve işten atılma kaygısı nedeniyle firma isminin de kendi isminin de yayımlanmasını istemeyen işçi, bir şantiyenin yemekhanesinde çalıştığını söyledi. Yemekhane işçisi, “Önce müdüre oğlu tarafından bulaşmış, kendisi şu an yoğun bakımda. Bir hafta sonra bir arkadaşımız, diğer hafta da biz yakalandık. Ben şantiyede kalıyorum. Üç gün önce ateşlenince ambulansı aradım. İşyerimizde vaka olduğunu söyledim ve durumumu anlattım. Gelip aldılar beni. Test yapıldı, pozitif çıktı, üç gündür hastanede yatıyorum. Yemekhanede çalışan toplam 5 işçinin koronavirüs testi pozitif çıktı. 1 kişi evde karantinada, diğerleri hastanede tedavi görüyor” dedi.

YEMEKHANEDE BİRLİKTE ÇALIŞTIĞI 19 ARKADAŞINA TEST YAPILMADI

Yemekhanede birlikte çalıştığı 19 arkadaşına test yapılmadığını söyleyen işçi, “Yemekhanedekilere test yapılmadı, onlar çalışmaya devam ediyor. Bu işyerinde 1600 kişi yemek yiyor. Gurbetçi işçiler şantiyede kaldığı için ‘yemeğin çıkması zorunlu’ diyorlar. Şantiyede de çoğu işçi çalışmaya devam ediyor ama vakalara rağmen yan yana çalıştığımız arkadaşlara test yapılmadı. Denetim yapılmıyor. Bu şantiyenin bu şartlar altında çalışmasına izin veren Valiliği ve Karayollarını kınıyoruz” dedi.