EMEK DÜNYASI GÜNDEM POLİTİKA

Bölge illerinde 1 Mayıs’ta “Barış” talebi öne çıktı

1 Mayıs 2016 savaş ve çatışmanın zirve yaptığı Kürt illerinde de barış ve sömürüye son talebi öne çıktı.

Diyarbakır, Batman, Dersim, Bingöl, Hakkari, Van, Malatya, Elazığ, Siirt, Adıyaman’da meydanlara çıkan binlerce kişi savaş/çatışma ve sokağa çıkma yasaklarının gölgesinde 1 Mayıs’ı kutladı. Cizre’de öldürülen SES emekçisi Aziz Yural ile Cizre’de bodrumda öldürülen Cizre Halk Meclisi Eş Başkanı Mehmet Tunç’un posterleri kutlamalarda yaygın olarak taşındı. Mardin ve Şanlıurfa’da 1 Mayıs mitingleri valilikler tarafından yasaklandı.

Diyarbakır’da 1 Mayıs için TMMOB, KESK, TTB, DİSK ve Türk-İş ile siyasi parti temsilcileri İstasyon Meydanı’nda bir araya geldi. DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek yaptığı konuşmada, demokratik özerklik modelinin eşit paylaşıma olanak tanıdığına dikkat çekti.

Batman: Mitingte Petrol-İş, Genel-İş, KESK ağırlığı

Batman’da 16 Mayıs Şehir Stadyumu önündeki kutlamaya petrol işçileri kitlesel olarak katıldı. Batman’da 1 Mayıs Tertip Komitesi tarafından yoğun önlemlerin alındığı kutlama için sabah saatlerinden itibaren alan dolmaya başladı. HDP Milletvekilleri ve DBP temsilcileri de mitinge katılarak emekçilere destek oldu.

Van: Taşeron işçiler 1 Mayıs mitingine güçlü katıldı

Van’da 1 Mayıs KESK, DİSK, TMMOB, TTB ve Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafından Musa Anter Kültür Kavşağı’nda kutlandı. Barış isteğinin güçlü bir şekilde dillendirildiği mitinge güvencesiz çalışanlar da yoğun katılım sağladı. Kamu Taşeron Emekçileri Derneği (KAEM-DER) de katıldı.

Gaziantep: Bombalı saldırı iptali

Gaziantep’te saat 10:00’da başlaması planlanan 1 Mayıs etkinliği Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan saldırı sonucu iptal edildi. Patlamada 2 polis hayatını kaybetti.

Gaziantep’teki bombalı saldırının diğer kentleri de etkiledi. Şanlıurfa’da kutlanması planlanan 1 Mayıs mitingi de ihbar iddiasıyla iptal edildi. Emekçiler miting yerine bir basın açıklaması yaparak 1 Mayıs’ı kutladı.

Mardin’de 1 Mayıs kutlamaları Valilik tarafından yasaklandı.

Siirt-Eruh karayolu Newroz alanında düzenlenen etkinlikte 1 Mayıs kutlandı. 1 Mayıs kutlamalarına DİSK, KESK ve birçok sivil toplum kuruluşu destek verdi. Hakkari’de yapılan bir Mayıs etkinliğinde Cizre’de hayatını kaybeden sağlık emekçisi Aziz Yural anıldı.

 

Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde 1 Mayıs halaylarla kutlandı.

 

Bitlis’te KESK, DİSK ve TTB’nin çağrısıyla bir araya gelen emekçiler 1 Mayıs’ı kutladı.

Elazığ’da 1 Mayıs Hozat Garajı Meydanı’nda yapılan basın açıklamasıyla kutlandı.

 

dokuz8HABER’i takip edin

Video