Çanakkale’deki Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi çalışanları, hak kayıplarının telafi edilmesi talebiyle açıklama yaptı. Sağlık çalışanları, “Yalnız bırakıldık, hak gaspına uğradık” dedi.

Çanakkale’de bulunan Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nde görev yapan sağlık çalışanları, ek ödemelerin yapılmadığını ve hak gaspına uğradıklarını belirterek, hastane önünde eylem yaptı.

“YALNIZ BIRAKILDIK”

Sağlık çalışanlarının pandemiyle mücadelede yalnız bırakıldığını vurgulayan sağlık çalışanları, şu açıklamada bulundu:
“Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Mart ayında baş gösteren Covid-19 pandemisi nedeniyle sağlık çalışanları olarak, çocuklarımızdan, ailelerimizden ayrı kalarak 24 saat nöbet esasına göre tüm zorluklara rağmen çalıştık, mücadele ettik, etmeye de devam ediyoruz. Pandemi sürecinde yaşanan sıkıntılar tüm toplum üzerinde devam ederken, sağlık çalışanları bu kutlu mücadeleyi kazanmak, toplum sağlığını korumak için insan üstü gayreti tüm imkansızlıklara rağmen göstermektedir. Lakin, bu mücadelede sağlık çalışanları sağlık yöneticileri tarafından yalnız bırakılmış, hak gaspına uğratılmıştır.”

“İL SAĞLIK MÜDÜRÜ MALİ HAK KAYBINA NEDEN OLDU”

İl Sağlık Müdürü’nün ek ödemeleri her hastaneye farklı ölçütte yaptığının belirtildiği açıklamaya şöyle devam edildi:
“İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Taşçı ilçe devlet hastanelerinde % 100 tavandan döner sermaye ek ödemesi gerçekleştirirken, merkez hastane Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nde bu ödemeyi yapmayarak, hastane idaresinin talebini onaylamayarak sağlık personelinin mali hak kaybına neden olmuş, kul hakkı yemiştir. Kurumlar arası uygulama birliği bozulmuş, pandemi mücadelesinde sağlık personelinin moral ve motivasyonunun azalması, zarar görmesine neden olmuştur. Halkımızın sağlığı için canla başla büyük bir mücadele veren sağlık personelinin emeğinin karşılığı verilmemiştir. Gelinen noktada Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi olarak her türlü çağrıya rağmen bu talebimize somut bir cevap verilmemiştir.”
Sağlık çalışanları taleplerini ise şöyle sıraladı:
“*Pandemi yönetiminde bizleri de söz sahibi yapın
*Sağlıkta şiddetin son bulması için güvenli çalışma ortamı sağlayın
*Ekonomik kayıplarımızı telafi edin.”