Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, ‘Asgari ücret ise 21,56 oranında artırıldı. Kamu görevlilerinin alım gücünün düştüğü herkesin malumu, seyyanen zam istiyoruz’ açıklaması yaptı.

Memur-Sen yönetimi, kamu görevlilerine seyyanen (eşit) zam verilmesi talebini Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a iletti.
Memur-Sen’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Genel Başkan Ali Yalçın ve beraberindeki Yönetim Kurulu üyeleri Hazine ve Maliye Bakanı Elvan tarafından kabul edildi.
AA’nın aktardığı habere göre kabulde, kamu görevlilerinin alım gücünün düştüğüne dikkat çekerek seyyanen zam beklentilerini Bakan Elvan’a ileten Yalçın, şu ifadeleri kullandı:
“Açıklanan 14,6’lık enflasyon söz konusu. Ancak sahada gerçek enflasyonun bu olmadığını biliyoruz. Gıda enflasyonu yüzde 19’u gördü. Vergilere bakıyoruz 9,21 arttı. Asgari ücret ise 21,56 oranında artırıldı. Bu rakamlar ışığında görüyoruz ki gerçek enflasyonun hesaplanması zor değil. Kamu görevlilerinin alım gücünün düştüğü herkesin malumu, seyyanen zam istiyoruz.”

SÖZLEŞMELİLERİN KADRO TALEBİ

Kabulde, kamuda sözleşmeli istihdam konusu da gündeme geldi.
Yalçın, kamuda sözleşmeli statüsünün son bulması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:
“Kamuda sözleşmeli sayısı 400 bini aştı. Kamudaki sözleşmeliler arasındaki özlük hakları farklılığı da 20’yi buldu. Bu konunun da gündeme alınması gerekiyor. Kamuda sözleşmeli memurluk son bulmalı, kamuda istihdam modeli ‘kadrolu’ olmalıdır.”

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ EK ÖDEMELERİNDE SORUN VAR”

Bakan Elvan’a sağlık çalışanlarının taleplerini de ileten Yalçın, “Sağlık çalışanlarına yapılan ek ödemelerde sorunlar var. Bu sorunların başında ise hala yapılmamış ek ödemeler var. Bu sorunlar giderilmeli. Sorunların giderildiği gibi belirsizlik de bitirilmeli” ifadelerini kullandı.
Yalçın, Belediyeler Kanunu’na tabi yerel yönetimlerde çalışan sözleşmeli personele kadrolarının bir an önce verilmesini istedi.

SEYYANEN ZAM NE DEMEK?

Seyyanen zam tüm çalışanlara eşit zam yapılması anlamına geliyor. Yani belli bir çalışan grubuna yüzdelik zam değil, eşit zam yapılmasıdır. Yüzdelik zamda herkes maaşına göre farklı zam alır. Seyyanen zamda ise örneğin zam 50 TL ise, herkesin maaşı o kadar artar. Bu açıdan seyyanen zam, düşük maaşlı çalışan için faydalıdır.