DGD-SEN’e üye oldukları için ücretsiz izne çıkarılan Çayırova’da bulunan Migros deposu işçileri, şirketin Ümraniye’de bulunan Anadolu Grup Genel Müdürlüğü önünde açıklama yaptı.

Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde bulunan Migros deposu çalışanları salgına karşı alınmayan önlemler ve uzun çalışma koşulları nedeniyle, Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası’na (DGD-SEN) üye oldukları için ücretsiz izne gönderilen işçiler, şirketin İstanbul’un Ümraniye ilçesinde bulunan Anadolu Grup Genel Müdürlüğü önünde açıklama yaparak taleplerini yineledi. Çok sayıda işçinin katıldığı açıklamada “Ücretsiz izne, sendika düşmanlığına, mobbinge izin vermeyeceğiz”, “İşçiler açken Tuncay Özilhan’a huzur yok” pankartları açıldı.

‘ÜCRETSİZ İZİN İLE CEZALANDIRILDIK’

Ücretsiz izne gönderilen işçilerden Özkan Yıldız, baskılarla sindirilmeye çalışıldıklarını ifade ederek, “Her gün sabah 08.00 akşam 22.30 arası mesai hangi köle düzeninde var? Çalışma Bakanlığı’nın verdiği aylık 272 saati biz 2 ayda dolduruyorduk. Hem de 3 kuruş maaşla. Dünyanın neresinde bin saat mesai var? Pandemi döneminde hiçbir önlem alınmadı. Bunları yönetime bildirdik, bildirdiğimiz için de ücretsiz izinle cezalandırıldık. Çoluk çocuğun rızkı ne olacak” diye konuştu.

HAKKIMIZI ARAMAK İÇİN SENDİKA ÜYESİ OLDUK

İşçilerden Sevim Göneş, depoda tacizlere karşı direndiklerinde kimsenin kendilerine sahip çıkmadığını ifade etti. insanca çalışma koşulları için direndiklerini belirten Göneş, “Hakkımızı aramak için sendikaya üye olduk. Bizi ücretsiz izne çıkararak, cezalandırmaya çalışıyorlar. Biz sorunları  dile getirdiğimizde kimse yanımızda durmadı. Çünkü kadını güçsüz görüyorlar. Biz bunları hak etmedik. Bizi hep tehdit altında, mobbing altında tutarak susturmaya çalıştılar. Ama tacizcileri halen depoda bulunduruyorlar. Onlar hesap verecek. Ücretsiz izne çıkarılanların hakkını verecek” ifadelerini kullandı.
Açıklama alkış ve sloganlar eşliğinde son buldu.