Haber- Sen İzmir Şubesi, koronavirüs salgınına karşın çalışma zorunluluğu bulunan PTT çalışanlarının risk altında olduğunu belirterek, önlem alınmasını istedi.

KESK’e bağlı Haber-Sen İzmir Şubesi, koronavirüs (Covid-19) salgınında PTT çalışanlarının mesaiye devam ettiği ve yoğun kalabalığın oluştuğu PTT merkezlerindeki risklere dikkati çekmek amacıyla Posta İşleme Merkez Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. Çok sayıda PTT çalışanının ellerinde eldiven ve yüzlerine maske takarak katıldığı açıklamada “PTT emekçileri risk altında” pankartı açıldı. Haber-Sen 6 Nolu Şube Başkanı Ayhan Zengin, PTT çalışanlarının ciddi risk altında olduğuna dikkat çekti.

“KORONAVİRÜS PTT ÇALIŞANLARINA BULAŞIRSA DAHA HIZLI YAYILIR”

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre gerekli tedbirlerin alınmadığının ve risk grubunda yer alan PTT emekçilerinin psikolojik olarak olumsuz etkilendiğinin belirten Zengin, virüsün bazı PTT çalışanlarında görülmesi durumunda ülkeye daha hızlı yayılacağını ifade etti. PTT merkezleri çocuk, işsizlik ve sosyal yardımların verildiği dönemlerde çok kalabalık olduğuna dikkat çeken Zengin, “PTT emekçileri risk altında çalışmaya devam ediyor. PTT genel müdürlüğünün kendi çıkardığı genelgeye uyarak şubelerde tek kişi çalıştırmaması gerekiyor. Dünya Posta Birliği aracılığıyla ticari kargolar kabul etmemekte veya bazı ülkeler imzasız ya da işyeri teslimli kargo kabul etmektedir. Bizde de benzer bir önlemin ne zaman alınacağını soruyoruz” dedi.