CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, koronavirüs salgını dolayısıyla artan iş yüküne yetişmekte zorlanan PTT ve kargo çalışanlarının ücretlerinin iyileştirilmesini ve hijyen koşullarına dikkat edilmesini istedi.

TBMM Genel Kurulu’nda salgından dolayı mağdur olan toplumsal kesimlerin ve meslek gruplarının sorunlarını gündeme getiren Sümer bu defa da PTT ve kargo çalışanlarının sesi oldu. Sümer, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada salgın nedeniyle birçok sektör faaliyetini neredeyse tamamen durdururken bazı sektörlerde ise büyük bir iş artışı olduğunu belirtti. Her zaman destekçisi oldukları sağlıkçıların yanı sıra PTT ve kargo çalışanlarının iş yüklerinde olağanüstü bir artış görüldüğüne dikkat çeken Sümer, “Evde kalan vatandaşlar neredeyse zorunlu alışverişlerini bile kargo ve posta yoluyla yapmaya yöneldi” dedi.

“ARTAN İŞ YÜKÜNE YETİŞEMİYORLAR”

“Bazı yurttaşlara ödenen paraların PTT işçileri tarafından elden dağıtılması ve milyonlarca maskenin de yine PTT aracılığıyla dağıtılacak olması, çalışanlara büyük bir iş yükü getirmektedir” ifadelerini kullanan Sümer, “Artan bu iş yüküne PTT çalışanları artık yetişemiyor. Ayrıca her gün birçok sayıda kişiyle temas etmek zorunda kalan çalışanların virüse yakalanma olasılıkları da fazla. Koruyucu maske ve kıyafetlerin eksik olduğu yönünde bir çok şikâyet duyuyoruz. PTT iş yükünün hafifletilmesi için personel alımı gerçekleştirilmeli, ücretlerinde iyileştirilmeye gidilmeli ve hijyen koşulları düzeltilmeli” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

PTT ÇALIŞANLARI EYLEM YAPMIŞTI

KESK’e bağlı Haber-Sen İzmir Şubesi, koronavirüs (Covid-19) salgınında PTT çalışanlarının mesaiye devam ettiği ve yoğun kalabalığın oluştuğu PTT merkezlerindeki risklere dikkati çekmek amacıyla 22 Mart’ta Posta İşleme Merkez Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapmıştı. Çok sayıda PTT çalışanının ellerinde eldiven ve yüzlerine maske takarak katıldığı açıklamada “PTT emekçileri risk altında” pankartı açılmış ve Haber-Sen 6 Nolu Şube Başkanı Ayhan Zengin, PTT çalışanlarının ciddi risk altında olduğuna dikkatçekmişti.