SES İstanbul Aksaray Şubesi’nin çağrısıyla Eyüpsultan Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen sağlık çalışanları, “Kuru ekmek zammı değil, temel ücrete 2000 lira seyyanen zam istiyoruz” çağrısında bulundu.

Sağlık çalışanları, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçiler Sendikası (SES) İstanbul Aksaray Şubesi’nin çağrısıyla toplu sözleşmenin yenilenmesi ve maaş zammı talebiyle Eyüpsultan Devlet Hastanesi önünde bir araya geldi.
Bordro yakma eylemi gerçekleştirilen eylemde, “Kuru ekmek zammı değil, temel ücrete 2000 lira seyyanen zam istiyoruz” pankartı açıldı.

“2021 YILINI SEFALET ARTIŞI İLE GEÇİRMEMİZ BEKLENİYOR”

Basın açıklamasını Eyüpsultan Devlet Hastanesi İşyeri Temsilcisi Sabahat İnce okudu.
İnce, “Toplu sözleşme derhal yenilenmeli, temel ücretlere 2000 lira seyyanen zam yapılmalıdır” diyerek, şöyle devam etti:
“Son bir yıl içinde doğalgaza yüzde 32, elektriğe yüzde 31, baklagillere yüzde 60, peynire yüzde 27, yumurtaya yüzde 80, ayçiçeği yağına yüzde 50 zam gelmiş, köprü ve otoyol geçiş ücretlerine daha üç gün önce yüzde 26 zam yapılmıştır. Kamu emekçilerinin maaşlarında yapılacak artış ise son açıklanan enflasyon farkı ile birlikte sadece yüzde 13,11‘de kalmıştır. Buna karşın son bir yılda bizim maaşlarımızda yaşanan artış, enflasyon farkı ödemesi de dahil olmak üzere sadece yüzde 9,7’de kalmıştır. Yetmezmiş gibi salgın süreci sağlık emekçilerinin ek ödemelerinden tasarruf edilmesinin, sözleşmeli, güvencesiz istihdamın arttırılmasının fırsatı haline getirilmiştir. Tüm bunlara rağmen bugüne kadar temel hiçbir sorunumuzu çözmediği gibi yaşanan gerçek enflasyon karşısında maaşlarımızın mum gibi erimesine yol açan, adına toplu sözleşme demeye dilimizin varmadığı mutabakatlarla yetinmemiz, 2021 yılını maaşlarımızda %3+%3 gibi bir sefalet artışı ile geçirmemiz bekleniyor.”

BORDRO YAKMA EYLEMİ

Açıklamanın ardından bordro yakma eylemi gerçekleştiren sağlık çalışanları, taleplerini yineledi:
“*Toplu sözleşme derhal yenilenmeli, temel ücretlere 2000 lira seyyanen zam yapılmalı
*Tüm ek ödemeler temel ücrete eklenerek emeklilik hesaplamasına dahil edilmeli
*3600 ek gösterge, yıpranma hakkı düzenlemesi bir an önce hayata geçirilmeli
*Personel eksikliği kadrolu güvenceli istihdamla giderilmeli
*Birinci vergi dilimi yüzde 15’ten yüzde 10’a düşürülerek yoksulluk sınırına kadar olan maaşlardan yapılan kesinti birinci vergi diliminde sabitlenmeli.”