CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Sağlık Bakanlığına bağlı birimlerde bazı taşeron firma çalışanlarının, maaşlarının düşürülmesi doğru mu?” diye sordu. Gürer, Sağlık Bakanı’na çağrıda bulunarak, konunun araştırılıp müdahale edilmesi gerektiğini belirtti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, maaşları asgari ücretin üzerinde olan Sağlık Bakanlığı’na bağlı birimlerdeki taşeron firma çalışanlarının bazılarının maaşlarının, ilgili yönetmelik kapsamında asgari ücrete düşürüldüğü yönündeki iddialara açıklık getirilmesi gerektiğini söyledi.

“KİRALIK ARAÇ ŞOFÖRLERİNİN MAAŞI DÜŞÜRÜLDÜ”

Çok sayıda sağlık çalışanından bu konuda şikayet aldıklarını ifade eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, şunları kaydetti:
“İddiaya göre, Sağlık Bakanlığı’na bağlı birimlerdeki kiralık araçların şoförlerinden asgari ücretin üzerinde maaş alanların ücretleri, ilgili yönetmelik kapsamında asgari ücret seviyesine indirilmiş. ‘Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından 10 Mart 2020 tarihinde yayınlanan Sağlık Bakanlığı Taşra Birimlerinin Taşıt Edinimlerine İlişkin Esas ve Usulleri yazısında Hizmet alımı yöntemi ile taşıt edinimlerinde şoförlü hizmet alımı yapılması halinde şoföre ödenecek ücret, asgari ücret tutarını geçmeyecektir’ hükme bağlı olarak asgari ücretin üzerinde maaş alan kiralık araç şoförlerinin maaşları düşürüldüğü ifade edilmektedir. Böylece kiralık araç şoförlerine verilen haklar ellerinden alınarak asgari ücrete mahkûm edilmeleri büyük bir haksızlıktır.”

BAKAN’A ÇAĞRI

Pandemi sürecinde korona virüsle mücadelede canlarını hiçe sayarak görev yapan kiralık araç şoförlerine reva görülen bu uygulamanın üzüntü verici olduğunu belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Sağlık Bakanı bir an önce bu konuda bir girişimde bulunması ve yapılan yanlıştan dönülmesi gerekir” şeklinde konuştu.

“BİNLERE ÇALIŞAN HALEN TAŞERON”

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamuda tüm taşeron çalışanların daimi kadroya alınacağı yönünde açıklama yapılmasına rağmen halen pek çok kamu kurumunda on binlerce taşeron firma çalışanının bulunduğuna da dikkat çeken CHP Milletvekili CHP’li Gürer, “Kiralık araç şoförleri, laboratuvar çalışanları, röntgen ve MR teknisyenleri, ameliyathane sterilizasyon ve dezenfeksiyon, diş protez, bilgi işlem ve yemekhane çalışanları kadroya alınmadıkları gibi asgari ücrete mahkum edildi” ifadelerini kullandı.

“TAŞERON SAĞLIK ÇALIŞANLARININ YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜN ARTIK”

Gürer, pandemi sürecinde olsun Sağlık Bakanlığına bağlı birimlerde taşeron işçilerin seslerine kulak verilip, bu süreçte onların da kadroya alınması sağlanarak, yüzlerinin güldürülmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.