EMEK DÜNYASI GÜNDEM

Sosyal Akış: İl İl 1 Mayıs kutlamaları

1 Mayıs sadece büyük kentlerde değil Türkiye’nin dört bir yanında irili ufaklı onlarca kentte ve ilçe merkezinde de kutlandı. Çeşitli kentlerde yapılan 1 Mayıs kutlamalarının özet sosyal akışını aşağıda bulabilirsiniz.

Adana’da 1 Mayıs Komitesi tarafından iptal edilen 1 Mayıs’ı kutlamak isteyen siyasi parti ve kitle örgütlerine polis müdahale etti.
Müdahale sonrası HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, emniyet yetkilileri görüştü. Yapılan görüşmelerde polis “Güvenlik alanları oluşturduk. Miting alanına çıkan her yer güvenlik alanıdır. Tertip komitesi iptal etti. Onun için müsade etmeyiz” dedi. HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş “Bu hukuksuz bir uygulama güvenlik alanı ne demek. Bizler bir basın açıklaması yapmayacak mıyız. Her yer güvenlik alanı diye bir uygulama olur mu? Kanunsuz uygulama yapıyorsunuz” diye cevap verdi.

Trabzon’da 1 Mayıs sendika ve siyasi partilerin öncülüğünde Atatürk Alanı’nda kutlandı. Kutlamalar için öğle saatlerinde Cumhuriyet Caddesi’nde toplanan kitle , Atatürk Alanı’na kadar yürüdü. Kutlamaların yapılacağı alanda ve çevresinde polis geniş güvenlik önlemi aldı.

Trabzon’un Tonya İlçesinde bir araya gelen bir grup vatandaş 1 Mayıs’ı kutladı.

Zonguldak’ta kentin farklı noktalarında buluşan gruplar, yürüyerek İstasyon Caddesi’nde toplandı. Yürüyüşe katılanlar, polis tarafından üzerleri aranarak korteje alındı. CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu, Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse’nin de yer aldığı yaklaşık 2 bin kişi, Madenci Anıtı’na yürüdü. Türkiye Taşkömürü Kurumu ve özel maden ocaklarında çalışan madenciler, aileleriyle yürüyüşe katıldı. Madenci Anıtı’na gelen kitle, halaylar eşliğinde 1 Mayıs’ı kutladı.

Rize’de Kültür Merkezi önünde toplanan emekçiler Atatürk Meydanına 1 Mayısı kutladı. Kutlamalara DİSK’e bağlı Gıda İş üyeleri ile KESK’e bağlı sendikalar ile Emek Partisi, HDP, ÖDP, Halkevleri de katıldı.

Muğla’da Eski Garaj alanındaki kutlamalara Kutlamalara Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP İl Başkanı Mürsel Alban, ilçe belediye başkanları, KESK, DİSK, Türk-İş, TMMOB, Muğla Barosu, Tabip Odası, enerji ve maden işçileri ve Muğla’da bulunan sivil tolum örgütleri katıldı.


Samsun’daki 1 Mayıs kutlamaları Türk-İş’e, DİSK’e, KESK’e ve Kamu İş’e bağlı sendikalar ile siyasi partiler, Halkevleri ve 78’lilerin katılımıyla gerçekleşti.

Çorum’da DİSK ve KESK tarafından düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarına katılan emekçiler , taşeron ve kiralık işçiliğe, kamunun tasfiye edilmesine karşı taleplerini dile getirdi. İşçiler, özelleştirmelere, taşeronlaştırmaya, sosyal güvenliğin tasfiyesine, iş cinayetlerine, işsizlik ve yoksulluğa karşı sessiz kalmayacaklarını söyledi.

Dersim Dersim Tertip Komitesi öncülüğünde 1 Mayıs kutlaması için Sanat Sokağı’nda bir araya gelen çeşitli siyasi parti ve kuruluşlar ile vatandaşların oluşturduğu yürüyüş, kortej halinde gerçekleşti. Yürüyüş sonunda Seyit Rıza Meydanı’nda toplanan emekçiler 1 Mayıs’ı kutladı.

Denizli’ de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla gerçekleşti. Kutlamaların yapılacağı Ulus Kavşağı’ndaki meydana girişte polis katılımcıların üzerini tek tek aradı.

Bolu’da 1 Mayıs, KESK, DİSK-Emekli-Sen, Halkevleri, Emek Partisi, CHP, Birleşik Haziran Hareketi’nin katılımıyla kutlandı.

Balıkesir’de 1 Mayıs emekçilerin katılımıyla Kuva-yi Milliye Meydanındaki alanda gerçekleşti.

Kocaeli’de 1 Mayıs DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla Perşembe Pazarı’nda yapıldı. İşçiler ve emekçiler açısından taşeron tartışmaları, kıdem tazminatı ve kiralık işçilik yasası da taşınan dövizler, atılan sloganlarla dillendirildi.

Bursa’da aralarında DİSK, KESK, TMMOB, Tabip Odası’nın bulunduğu 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlaması, Atatürk Stadyumu önünde grupların toplanmasıyla başladı. Buradan Darmstat Caddesi güzergahını izleyen kortej Kent Meydan’ındaki miting alanına ulaştı.

Sinop’taki kutlamalar kapsamında Eski Otogar Mevkii’nde toplanan kalabalık Sakarya Caddesi’nden Uğur Mumcu Meydanı’na kadar yürüdü. Mitinge DİSK, KESK ve TÜRKİŞ’e bağlı çeşitli sendikaların üyeleri, CHP Sinop il örgütü ve çok sayıda kişi katıldı.

dokuz8HABER/Oğuzhan Taş-Osman Sinci

 

dokuz8HABER’i takip edin

Video