Türk-İş tarafından yapılan araştırmaya göre, nisan ayında dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı ise 7 bin 732 TL yükseldi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırının salgın nedeniyle yükseldiğini açıkladı.

SALGINDA FİYATLAR ARTTI

Salgın nedeniyle gıda ve temel ihtiyaç ürünlerinin fiyatlarında artış olduğu belirtilen araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 374 TL, yoksulluk sınırı da 7 bin 732 TL oldu. Mart ayında açlık sınırı 2 bin 345 TL, yoksulluk sınırı 7 bin 639 TL düzeyindeydi. TÜİK verilerine göre nisan ayında gıda fiyatları aylık bazda yüzde 1,23; yıllık bazda ise yüzde 12,68 arttı.
Konfederasyon tarafından yapılan açıklamada, “Ankara’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 1,23 oranında arttı. Yılın ilk 4 ayı itibarıyla fiyatlardaki artış yüzde 9,77 oranında oldu. Gıda enflasyonunda son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 12,68 oldu. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 13,61 olarak hesaplandı” ifadeleri kullanıldı.

AÇLIK SINIRI NEDİR?

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarına açlık sınırı denir.

YOKSULLUK SINIRI NEDİR?

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı yoksulluk sınırına denk düşüyor.