19 June 2021

Yargıtay'ın Soma kararı: "4 sanık '301 kez kastla öldürmek'ten mahkum edilmeli"

  • 2 Ekim 2020 - 19:26
  • Güncelleme (2 Ekim 2020 - 19:26)
Yargıtay'ın Soma kararı: "4 sanık '301 kez kastla öldürmek'ten mahkum edilmeli"

301 madencinin hayatını kaybettiği Soma Katliamı’na ilişkin davada Yargıtay, Can Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 4 sanığın ‘301 kez olası kastla adam öldürme’ ve ‘162 kez olası kastla yaralama’ suçların mahkum edilmesi gerektiğini belirtti.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma Katliamı’na ilişkin kararını verdi. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a ‘basit taksirle ölüme neden olma’ suçundan verilen 15 yıl hapis cezası bozuldu. Kararda, 4 sanığın ‘301 kez olası kastla adam öldürme’ ve ‘162 kez olası kastla yaralama’ suçların mahkum edilmesi gerektiğini belirtildi.

“YÜKSEK RİSKLERİ BİLMELERİNE RAĞMEN…”

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre, “Sanıkların tamamının karar alma süreci içerisinde bulunmaları ve şirketteki pozisyonları gereği ocak içerisindeki yüksek riskleri bilmelerine rağmen, ‘olursa olsun’ mantığı ile hareket ederek bu risklerin önüne geçmek için herhangi bir girişimde bulunmayarak, gerçekleşen bu neticeden olası kastlarıyla sorumlu tutulmaları gerektiği, böylece sanıklar hakkında 301 kez olası kastla adam öldürme suçundan ve 162 kez olası kastla yaralama suçundan mahkumiyet hükmü kurulması gözetilmeliydi” denen kararda Yargıtay, sanıklar Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik ve Teknik Müdür İsmail Adalı’nın tahliye taleplerini de reddetti.

BERAAT KARARLARINA BOZMA

Tutuklu sanık Teknik Nezaretçi Ertan Ersoy’un cezaevinde geçirdiği süre dikkate alınarak tahliyesine karar verildi. Sanıklar kontrol baş mühendisleri Efkan Kurt ve Adem Ormanoğlu hakkında verilen beraat kararları bozuldu.
Daire, her iki mühendisin ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma’ suçundan cezalandırılması gerektiğini belirtti. Sanık Haluk Evinç hakkındaki mahkumiyet kararı eksik inceleme nedeniyle bozuldu.

2018 yılında açıklanan yerel mahkeme kararında, Soma Holding’in yönetim kurulu başkanı Alp Gürkan ve tutuksuz yargılanan 36 sanık için beraat kararı vermişti.

MANŞET


Popüler Haberler

Gözden Kaçmasın

Gezi kronolojisi: Gezi direnişinde gün gün neler olmuştu?

Gezi kronolojisi: Gezi direnişinde gün gün neler olmuştu?

Türkiye tarihinin en önemli direnişlerinden biri olan Gezi direnişinin üzerinden 8 yıl geçti. Türkiye’yi sarsan ve ülkenin dört bir yanında milyonlarca insanı sokağa döken Gezi direnişi nasıl başladı, nasıl seyretti, 2013 yazında neler oldu, sizin için derledik. İşte gün gün, saat saat Gezi direnişinin kronolojisi… 22,00 sıraları…

Filmmor Gezici Kadın Filmleri Festivali başlıyor: Sinema, dayanışma, eşitlik iyileştirir

Filmmor Gezici Kadın Filmleri Festivali başlıyor: Sinema, dayanışma, eşitlik iyileştirir

19. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 48 film gösterimi, online söyleşiler, buluşmalarla 19-29 Haziran tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleşiyor. 19 Haziran’da başlayacak, 29 Haziran’a kadar sürecek festival boyunca tüm gösterim ve etkinlikler www.filmmoronline.org‘a üye olarak ve her program için ön kayıt yaptırarak Türkçe altyazı-çeviri ile…

Dünyanın en hızlı ısınan denizi Akdeniz

Dünyanın en hızlı ısınan denizi Akdeniz

İklim krizi, küresel anlamda en büyük tehlike haline gelirken, sıcaklıkların küresel ortalamadan yüzde 20 daha hızlı arttığı Akdeniz, dünyanın en hızlı ısınan denizi haline geldi. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından hazırlanan “İklim Değişikliğinin Akdeniz’deki Etkileri” raporuna göre, artan sıcaklıklar yoğun insan etkisine maruz kalmış denizel kaynakları tükenme noktasına getiriyor.

Marmara’da yüzeye çıkan hidrojen sülfür, Karadeniz’de müsilaj endişesi

Marmara’da yüzeye çıkan hidrojen sülfür, Karadeniz’de müsilaj endişesi

Müsilaj sorununun krize dönüştüğü Marmara Denizi’nde, 110 metre derinde rastlanan hidrojen sülfürün 34 metre derinliğe kadar çıkması endişe yaratıyor. Karadeniz’de ise denizdeki kirlilik müsilaj endişesi yarattı. Çınarcık Çukuru’nda ölümcül gaz oluştuğuna ilişkin geçtiğimiz günlerde yapılan saptamanın ardından Marmara’dan bir kötü haber de hidrojen sülfür ile ilgili geldi. Deniz salyası araştırmaları…

Kuzey Yıldızı dizisinin evi mahkemelik oldu

Kuzey Yıldızı dizisinin evi mahkemelik oldu

Kuzey Yıldızı dizisi için inşa edilen ev dizi bittikten sonra mahkemelik oldu. Ordu Büyükşehir Belediyesi evi kamu yararına kamulaştırma kararı verdi. #dokuz8/Ümit İşbakan İbrahim Kurt Kuzey Yıldızı dizisinin çekim platosu olarak kullanılan alan ve inşa edilen ev, dizi bittikten sonra sorun oldu. Süreç şöyle gelişti; Ordu’nun Perşembe ilçesi Mersin Mahallesi…

LGBTİ+ araştırmacıları için yeni bir platform kuruldu

LGBTİ+ araştırmacıları için yeni bir platform kuruldu

Türkiye’de LGBTİ+ alanında yapılan akademik çalışmaları ve bu alandaki araştırmacıları bir araya getirmeyi amaçlayan bir platform kuruldu. Akademisyen ve sivil toplum gönüllüsü İdil Engindeniz’in yürütücülüğünde kurulan lgbtiqstudiesinturkey.wordpress.com okuyucuya açıldı. , okuyucuların erişimine de açıldı. Uzun yıllardır hem akademide hem de sivil toplumda LGBTİ+ alanında çalışan Dr.