31 Mayıs 2020, Pazar

dokuz8 GÜN SONU| 22 Mayıs 2020’nin öne çıkan haberleri

dokuz8HABER olarak günün öne çıkan haberlerini sizler için derledik.

İzmir’de cami hoparlörlerinden “Çav bella” dinletilmesinin yankıları bugün de devam etti. Olayın görüntüsünü sosyal medya hesabından paylaşan Banu Özdemir isimli yurttaş “toplumda infial yarattığı” gerekçesiyle tutuklandı. Özdemir’in tutuklanmasının ardından binlerce yurttaş sosyal medyada karara karşı tweet attı. #BanuÖzdemirYalnızDeğildir etiketi saatlerdir Twitter Türkiye gündeminde birinci sırada yer aldı.

Ramazan Bayramını’da kapsayan sokağa çıkma yasakları başladı.

Günün öne çıkan diğer gelişmeleriyle birlikte dokuz8 Gün Sonu’nu sizlerle paylaşıyoruz.

KORONAVİRÜS

Ramazan Bayramı’nı da kapsayacak olan sokağa çıkma yasakları 81 ilde başladı.

Sokağa çıkma yasakları başladı


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs verileri açıkladı. Son verilere göre bugün 27 kişi hayatını kaybederken, vaka sayısının da 952 olduğu aktarıldı.

“Artan test sayısına rağmen vaka sayısı 1000’in altında”


Türkiye’de koronavirüs salgını kapsamında maskesiz sokağa çıkmanın yasaklandığı il sayısı 32’ye yükseldi

32 ilde maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı


Koronayı yenen Jirki Aşireti’nin lideri Mehmet Adıyaman, kalp krizinden öldü

Koronayı yenen Jirki Aşireti’nin lideri, kalp krizinden öldü


SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara, Türkiye’deki gerçek Covid-19 vaka sayısının 2 milyondan fazla olabileceğini ifade etti.
İstanbul Bakırköy Başsavcılığı, Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları’ndaki bir mahkumun koronavirüs testinin pozitifi çıkmasının ardından 7 Mayıs’ta hastaneye sevk ediliği ancak 2 hafta sonra hayatını kaybettiğini açıkladı.

Silivri’de bir mahkum koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti


30 gündür Covid-19 vakası çıkmayan Artvin’de,bugün yeni vakalar tespit edildi. Test sonuçları pozitif çıkan 4 kişi, hastanede tedaviye alındı.

Artvin’de 30 gün sonra koronavirüs vakası tespit edildi


İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaz aylarında halkın sık sık gittiği Kordon’a koronavirüs nedeniyle sosyal mesafe çemberleri çizdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, normalleşme adımları sürecinde yeniden başlayacak olan uçuşlara ilişkin açıklama yaptı. Karaismailoğlu, “Havalimanlarını Covid-19’a karşı sertifikalandıracağız” dedi.

Türkiye’deki havalimanlarına koronavirüs sertifikası


Kolombiya’da sağlık çalışanları, salgına karşı alınmayan önlemler ve ücretlerindeki gecikmeler nedeniyle eylem yaptı. Sağlıkçılar daha fazla koruyucu ekipman ve güvenli çalışma koşulları talebinde bulundu.

Kolombiya’da sağlıkçılardan “güvenli çalışma koşulları” eylemi


Birleşmiş Milletler, Yemen’de sağlık sisteminin “fiilen çöktüğünü” ve koronavirüsün ülke genelinde yayıldığını aktardı.

Yemen’de sağlık sistemi fiilen çöktü: Hastalar geri gönderiliyor

Yemen’de sağlık sistemi fiilen çöktü: Hastalar geri gönderiliyor

Yemen’de sağlık sistemi fiilen çöktü: Hastalar geri gönderiliyor

GÜNDEM

Erdoğan’ın camide çav bella çalınmasından CHP’lileri sorumlu tutmasına Kıllıçdaroğlu, “Camilerden dombıra çaldıranlar bizi eleştiremez” cevabını verdi.

CHP’yi ‘Çav Bella’ üzerinden hedef alan Erdoğan’a Kılıçdaroğlu’dan ‘dombralı’ yanıt


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, camiden çav bella yayınına dair, “Korsan şarkı çalınmasını sağlayan şerefsizlerin arkası önü çok iyi araştırılıp, karanlık emeller açığa çıkarılmalıdır” dedi.

“Şerefsizlerin arkası önü çok iyi araştırılıp, karanlık emel açığa çıkarılmalı”


AKP Genel Sekreteri Fatih Şahin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı apaçık tehdit etti. Şahin tehdit dolu açıklamasında, “CHP’li Mansur Yavaş’a bir kez daha sesleniyoruz, gözümüz üzerinde. Ankara’yı sana dar ederiz” ifadelerini kullandı.

AKP Genel Sekreteri’nden Mansur Yavaş’a tehdit: Ankarayı sana dar ederiz


İletişim Başkanı Fahrettin Altun’la ilgili “Boğaz’da kaçak var’ başlıklı haberin ardından Cumhuriyet gazetesine ilan kesme cezası verildi.

Altun hedef gösterdi, Cumhuriyet Gazetesi’ne ceza kesildi

TOPLUM VE YAŞAM

Yarı uyumlu ilik nakli olan Öykü Arin’in ilik savaşı yeniden başladı

Yarı uyumlu ilik nakli olan Öykü Arin’in ilik savaşı yeniden başladı


Adana’da teravih namazı kılmak isteyen 13 Furkan Vakfı üyesi, polis müdahalesinin ardından gözaltına alındı.

Teravih namazı kılmak isteyen Furkan Vakfı üyesi 13 kişi gözaltına alındı

HAK VE HÜRRİYETLER GÜNDEMİ

İzmir’de cami hoparlörlerinden “Çav Bella” çalınmasına ilişkin sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alınan CHP İzmir Eski İl Başkanı Yardımcısı Banu Özdemir, “toplumda infial yarattığı” gerekçesiyle tutuklandı.

Camilerden ‘Çav Bella’ çalınmasına tutuklama geldi, fail ise hala kayıp


Medya İzleme Raporu yayınlandı. Raporda, 2020 yılının Ocak, Şubat ve Mart ayları “felaketler dönemi” olarak nitelendirildi ve bu dönemde medya sektöründe değişiklik meydana geldiği kaydedildi.

Medya İzleme Raporu yayınlandı: yazılı medya ve internet medyası farklı gerçekliklere işaret ediyor


Facebook’ta torununun fotoğraflarını izinsiz paylaşan bir kadına Hollanda’da para cezası verildi. Cezaya göre anneanne, fotoğrafları silmediği gün başına 50 euro ödeyecek.

Torununun fotoğrafını izinsiz paylaşan anneanneye para cezası


Adana’da salgın sürecinde çalışmak zorunda olduğu için sokağa çıkan Suriyeli mülteci Ali El Hemdan’ın polis tarafından öldürülmesine dair iddianame hazırlandı.

Ali Hemdan’ın iddianamesi “Dur” ihtarına uymasına rağmen vurulmuş


Siirt Belediyesi’ne atanan kayyum yasak olmasına rağmen salgın sürecinde 10 çalışanı işten çıkardı

Kayyum yasağa rağmen işçi çıkardı

Son Haberler

ABD’de göstericiler Ohio Eyalet Binası’na girdi

ABD'de George Floyd'un bir polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan gösterilerde protestocular Ohio Eyalet Binası'na girdi. George Floyd'un ırkçı bir polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan gösteriler...

Siirt kayyumu kütüphane yıktı

Siirt Belediyesi'ne atanan kayyum, Celadet Ali Bedirxan Kütüphanesi’ni herhangi bir gerekçe göstermeden yıktı. Kayyum olarak atandığı gün belediyeye dev bir Türk Bayrağı asan Siirt Belediyesi...

Space X’in ilk insanlı roketi başarılı bir şekilde fırlatıldı

Elon Musk'ın kurucusu olduğu Space X ve NASA'nın ortak ilk insanlı roketi Crew Dragon, başarılı bir şekilde yörüngeye fırlatıldı. Space X ve NASA'nın ortak çalışmasının...

dokuz8 GÜN SONU| 30 Mayıs 2020’nin öne çıkan haberleri

dokuz8HABER olarak 30 Mayıs’ta öne çıkan gelişmeleri sizler için derledik. Demirören Medya’nın aldığı karara göre Hürriyet, Milliyet ve Posta gazeteleri artık basılı olarak çıkmayacağı iddia...

Çok Okunanlar

Avrasya’nın yeni anketi: Erdoğan bir sonraki seçimi kaybedecek

Avrasya Araştırma Şirketi'nin yaptığı yeni araştırmaya göre olası bir seçimde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'a oy vereceklerin oranı...

Youtuber çift evlat edindikleri 4 yaşındaki otizmli çocuğu terk etti

Amerikalı youtuber çift Myka ve James Stauffer, 3 yıl önce Çin'den evlatlık edindikleri 4 yaşındaki otizmli Huxley'yi başka bir...

Sokağa çıkma yasağını ayrıntıları belli oldu

Türkiye'de hafta sonu 15 ilde uygulanacak olan sokağa çıkma yasaklarının ayrıntıları belli oldu. Marketler hangi saatlerde açık olacak? Paket...

Öldürülen kaymakamın abisinden büyük iddia

Mardin'in Derik ilçesine kayyum olarak atandıktan sonra 10 Kasım 2016'da makamında bombalı saldırı ile hayatını kaybeden Muhammed Fatih Safitürk'ün...

İçişleri Bakanlığı seyahat sınırlamasını kaldıran genelgeyi yayınladı

İçişleri Bakanlığı, seyahat kısıtlamasının kaldırılmasıyla ilgili genelge yayımladı. Genelgeye göre, büyükşehir statüsündeki 14 il ve Zonguldak'taki şehir giriş-çıkış kısıtlaması,...

Gözden Kaçmasın