19 Ocak 2021, Salı

7 Mayıs 2020 – Haklar ve hürriyetler alanında son yedi günün öne çıkan gelişmeleri

1 – 7 Mayıs 2020 arasında Türkiye ve dünyada koronavirüs salgını sebebiyle öne çıkan hak ve hürriyetlere yönelik olumlu ve olumsuz gelişmeleri sizin için derledik.

HABERE ERİŞİM HAKKI SINIRLANIYOR

İran ve Türkiye’de koronavirüs haberlerini yapan gazeteciler için sansür baskısı ve tehdit riski arttı. Türkiye’de Ebru Küçükaydın, koronavirüs konusunda yaptığı haberle ilgili gözaltına alındı, sorgulandı, ardından serbest bırakıldı. Haber yayınlandığı mecradan kaldırıldı.

DÜNYADAN 1 MAYIS MANZARALARI

Koronavirüs tüm kutlamalara damga vurdu. Sosyal mesafeli sokak gösterileri düzenlendi. Küba’da Devrim Meydanı ilk defa boş kaldı. Birçok kişi, ya 1 Mayıs etkinliklerine katılmamayı seçti, veya insanlar hükümetler tarafından etkinliklere gitmemeye zorlandı.

TOPLANMA HAKKI BASKI ALTINDA

Taksim Meydanı’nda yapılmak istenen sembolik 1 Mayıs kutlamasına izin vermeyen polisler, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile birçok kişiyi gözaltına aldı.

TÜRKİYE’DE 1 MAYIS KUTLAMALARI

Koronavirüs nedeniyle Türkiye’de meydanlar geçmiş yıllardaki doluluk oranlarını göremedi. Sokağa çıkma yasağının olduğu büyükşehirlerden İstanbul’da Taksim’de 1 Mayıs‘a bu sene de müdahale edilirken İzmir’de yasağa rağmen 1 Mayıs kutlandı. Sokağa çıkma yasağı olmayan diğer şehirlerde önceki yıllara göre daha ufak çaplı toplanmalar yaşandı.

PTT emekçileri ise 1 Mayıs’ı işyerlerinde kutladı.

KORONAVİRÜS DÖNEMİNDE KADINA YÖNELİK ŞİDDET ARTTI

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun raporuna göre, Nisan ayında erkekler 20 kadını öldürdü.

KARANTİNA YURDUNDA KADINA TACİZ

Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) ait yurtta karantinaya alınan ODTÜ Araştırma Görevlisi Ayşegül Aksoy, bulunduğu odanın karşısında kalan bir erkeğin tacizine uğradı. Yurt Müdürü “Kapınızı kilitleyin odanızda oturun” dedi.

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE ‘ÜNLÜ’ TEPKİ

Oyuncu Nurgül Yeşilçay, karantinada artan kadına yönelik şiddete tepki gösterdi:

“Kadınlar dışarıda koronayla evde şiddetle mücadele ediyor.”

TİYATRO EMEKÇİLERİ SESLENİYOR: “ÖDENEKLER PAYLAŞILSIN, #TİYATROMUZYAŞASIN”

Tiyatro emekçileri, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında kapalı olan tiyatroların desteklenmesi için imza kampanyası başlattı. Kültür Sanat faaliyetleri, koronavirüs sebebiyle durma noktasına geldi, bu alanda çalışanlar işsizlikle mücadele ediyor.

KANSER HASTASI 8 YAŞINDAKİ AHMET YAŞAMINI YİTİRDİ

Yasak nedeniyle yurt dışına tedaviye gidemeyen, kemik kanseriyle mücadele eden 8 yaşındaki Ahmet Burhan Ataç, yaşamını yitirdi.

SİLİVRİ CEZAEVİ’NDE 44 MAHKUM KORONAVİRÜSE YAKALANDI

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Silivri Ceza İnfaz Kurumu’nda 44 tutuklu/hükümlünün koronavirüs testinin pozitif çıktığını, hastaların genel sağlık durumlarının iyi olduğunu duyurdu.

BİSİKLETLE SEYAHAT EDEN KİŞİYE “SPOR” CEZASI

İstanbul’da bisikletle seyahat eden bir kişiye spor faaliyetlerine ilişkin yasakları ihlal ettiği gerekçesiyle para cezası verildi.

ŞEHİRLERARASI SEYAHAT YASAĞI

Türkiye’de özellikle büyükşehirleri kapsayan seyahat yasağı kısmen daraltıldı. 7 büyükşehre seyahat yasağı kalkarken 24 ilde seyahat yasağı 15 gün süreyle uzatıldı.

MASKEYE ERİŞMEK BİLE MESELE

Vatandaşlar, Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs vakalarını takip için kullanıma soktuğu Hayat Eve Sığar uygulamasında “Maske talep et” butonuna tıklayarak istihkakı olan maskeyi talep edebilecek. Maske satışları hatırlanacağı üzere uzun süredir yasaktı. Yasak kaldırıldı ve maskelere 1 TL azami fiyat sınırı konuldu.

KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE AVM’LER YENİ KURALLARLA AÇILACAK

Alışveriş Merkezleri salgın sebebiyle uzun süredir kapalı. Ancak bu yasak sona eriyor. Yeni kurallara göre mağazalarda herkes tek bir hat üzerinde yürüyecek. Raf raf gezme veya geriye dönmeye izin verilmeyecek. Kurallara uyulmaması halinde veya sosyal mesafe korunmazsa alarmlar çalacak.

BERBER, KUAFÖR VE GÜZELLİK SALONLARI AÇILIYOR

Berberler, güzellik salonları ve kuaförler artık saat 09.00-21.00 arasında faaliyet yürütebilecek. Berberlerde yan yana iki koltukta oturulamayacak.

SICAK YEMEK DAĞITIMI CHP’Lİ BELEDİYELERE YASAK

Ramazan ayında belediyeler her sene sıcak yemek dağıtırdı. Ancak koronavirüs önlemleri kapsamında İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyelerinin sıcak yemek dağıtması yasaklanmıştı. AKP’li Tatvan Belediyesi ile Kızılay Ramazan ayında sıcak yemek dağıtımına başladığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, devlet dışındaki yardım faaliyetlerini ‘devlet içinde devlet’ faaliyeti olarak değerlendirmişti.

YKS ÖNCE ERTELENDİ SONRA ÖNE ÇEKİLDİ

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, daha önce ertelenerek 25-26 Temmuz’da yapılması planlanan YKS’nin 27-28 Haziran tarihine çekildiğini açıkladı. Karar öğrencilerin tepkisine neden oldu.

İNSANLAR EVE ÇEKİLİNCE YOLLAR KOYUNLARA KALDI

Koronavirüs salgını ve sokağa çıkma yasağı nedeniyle insanlar evlere çekilince hayvanlar adeta rahat bir nefes aldı. Samsun’da yüzlerce koyun çok rahat bir şekilde araçların olmadığı ana yolda yürüdü. Benzer manzaralar sık sık tüm dünyada gözleniyor.

ADIYAMAN’DA NESLİ TÜKENMEK ÜZERE OLAN ÇİZGİLİ SIRTLAN GÖRÜLDÜ

Koronavirüs salgını ile birlikte insanlar evlerde kalınca daha önce görülmeyen birçok hayvan da doğada daha rahat gezmeye, yerleşim bölgelerine yaklaşmaya başladı. Adıyaman’da da doğayı gezen fotoğrafçılar çizgili sırtlan fotoğrafladı.

KÜRESEL KARBON SALIMI YÜZDE 8 AZALDI

Covid-19 nedeniyle, seyahatlerin durma noktasına gelmesi ve iş nedenli enerji kullanımının azalması ile birlikte küresel karbon salımı yüzde 8 azaldı. Zehirli gazlar salımının, son 10 yılın en düşük seviyesine düşmesi bekleniyor.

“AŞI SEVKİYATI YAPILAMAZSA DAHA ÖLÜMCÜL SALGINLAR KÖRÜKLENECEK”

Koronavirüs, sağlık hizmetlerine erişimi de etkiliyor. UNICEF Sözcüsü Marixie Mercado, biriken aşı sevkiyatlarının yapılamaması halinde daha ölümcül salgınların körükleneceğini ve 26 ülkenin risk altında olduğunu açıkladı.

HİNDİSTAN’DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI 2 HAFTA UZATILDI

Hindistan İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Mart ayında ilan edilen ve yarın bitmesi planlanan sokağa çıkma yasağının 18 Mayıs’a kadar uzatıldığını duyurdu.

KERKÜK’TE YENİ BİR DUYURUYA KADAR SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Irak’ın Kerkük kentinde, koronavirüs salgını nedeniyle son iki ayda ikinci kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sokağa çıkma yasağı kararında bir süre belirtilmedi.

GÜNEY KORE KISITLAMALARI GEVŞETİYOR

Güney Kore sosyal mesafenin iyi uygulandığı ve tedbirlerin sıkı tutulduğu ülkelerden. Önlemler çerçevesinde ülkede üretim ciddi ölçüde yavaşlamış, birçok üretim tesisi çalışmaz haldeydi. Ülkede Çarşamba günü itibarı ile kamusal hayata getirilen kısıtlamalar daha da gevşetildi. Başbakan Chung Sye Kyun fabrikaların aşama aşama yeniden açılacağını söyledi.

ALMANYA’DA KİLİSELER İBADETE AÇILIYOR

Koronavirüs, insanların dini hizmetlere erişimini de etkiledi. Almanya’da salgın nedeniyle kapatılan kiliselerin yeniden ayinlere açılmasına karar verildi. Ancak ibadetler sosyal mesafe kurallarına göre yapılacak. Kiliselere gidenlerin aralarında 2 metre mesafeyi korumaları istenecek.

NASCAR YARIŞLARI 17 MAYIS’TA YAPILACAK

Spor faaliyetleri de salgın sebebiyle büyük ölçüde durdu. ABD’de koronavirüs salgını sonrası verilen aranın ardından yeniden başlayacak ilk spor müsabakası Nascar yarışları olacak. Yedi yarışın ilki 17 Mayıs’ta South Carolina’da yapılacak. Yarışları seyircilerin izleme hakkı şimdilik yok.

KORONAVİRÜSTEN ÖLEN MÜSLÜMANLAR İÇİN MEZARLIK KALMADI

Koronavirüs, yaşayanları değil, ölüleri de etkiliyor. Fransa’da Müslümanlar için ayrılan mezarlık alanları son ölümler sebebiyle doldu. İslam Cemaati temsilcileri yeni mezarlık alanlarının oluşturulmasını talep ediyor.

 

Bu bülten, Friedrich Naumann Foundation’ın desteğiyle yayınlanmıştır. Bu içerikte yer alan ifadeler dokuz8HABER’e aittir ve Friedrich Naumann Foundation’ın görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

Son Haberler

Bingöl’ün 2 kent ile olan ulaşımı kesildi

Bingöl Valiliği'nden yapılan açıklamada, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Bingöl-Erzurum ve Bingöl-Muş karayolunun trafiğe kapatıldığı, Bingöl-Elazığ karayolunun ise kamyon ve TIR geçişine kapatıldığı...

Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı’ndan Özdağ’a saldırı soruşturmasını yürüten savcıya tehdit

Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Ömer Şanlı, Selçuk Özdağ'a saldırıyla ilgili soruşturmayı yürüten savcı Alparslan Tufan'ı tehdit etti. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'ın...

Van’da gösteri ve yürüyüş yasağı

Van’da toplantı, yürüyüş ve gösteriler 15 gün boyunca yasaklandı. Van’da Valilik tarafından alınan karara göre, toplantı, yürüyüş ve gösteriler 15 gün boyunca yasaklandı. Yasağa gerekçe...

Prof. Dr. Durmuş Kaya koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi

Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi öğretim üyesi 51 yaşındaki Prof. Dr. Durmuş Kaya, Koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi öğretim üyesi Prof....

Çok Okunanlar

Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı’ndan Özdağ’a saldırı soruşturmasını yürüten savcıya tehdit

Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Ömer Şanlı, Selçuk Özdağ'a saldırıyla ilgili soruşturmayı yürüten savcı Alparslan Tufan'ı tehdit etti. Gelecek Partisi...

Kartepe’deki kayıp doktor Uğur Tolun ölü bulundu

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde, 13 Ocak günü kamyoneti ile gezmeye çıktıktan sonra bir daha haber alınamayan Doktor Uğur Tolun ölü...

Demirtaş’ın Avukatı Karaman “Erdoğan ‘çözüm süreci’ nedeniyle yargılanabilir”

Kobanê iddianamesine dair açıklama yapan Selahattin Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, “Ankara Başsavcılığı, yeni Kobani iddianamesinde çözüm sürecini suç sayarak,...

Resmi sitesine Türkiye’den erişilemeyen Sinovac şirketinden açıklama

Türkiye’nin koronavirüs aşısı aldığı Çinli Sinovac şirketi, web sitelerine Türkiye’den erişimi engellemesini, “Türkiye’den bilgisayar korsanlarının sitemize saldırması nedeniyle Türkiye’den...

AKOM’dan İstanbul’a kar yağışı uyarısı

İstanbul'da hafta sonu etkili olan ve bu sabah da yüksek kesimlerde etkisini sürdüren kar yağışı ile ilgili Afet Koordinasyon...

WhatsApp’ın hakkınızda topladığı bilgileri nasıl öğrenirsiniz?

WhatsApp, kullanıcıların verilerini uzun süredir topluyor ve Facebook ile paylaşıyor. Bu konuda gizlilik sözleşmesinde madde madde açıklama da yer...

Son ankette Erdoğan’a büyük şok: İki isimden fark yedi

Avrasya Araştırma'nın son anketinde hem Ekrem İmamoğlu'nun hem de Mansur Yavaş'ın AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı büyük farkla...

Atatürk’ün Türkiye’yi dünyaya tanıtmak için çektirdiği 20 fotoğraf

Mustafa Kemal Atatürk, yıllar sonra bile yaptıklarıyla günümüze ışık tutuyor. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ülkeyi tanıtmak adına Türkiye’nin dört...

Hacı Sabancı’dan Takvim’in tirajlarına yorum: “En fazla 93’tür, bin yoktur”

Turkuvaz Medya Grubu bünyesinde faaliyet gösteren ve kapatılacağı iddia edilen Takvim gazetesinin satış rakamlarına yönelik Hacı Sabancı, "En fazla...

Bankaların mesai saatleri değişti

Koronavirüs tedbirleri kapsamında banka çalışma saatleri güncellendi. Bankalardan çalışma saatlerine ilişkin yeni açıklama geldi. İşte bankaların yeni çalışma saatleri... Koronavirüs...

Gözden Kaçmasın