24 Kasım 2020, Salı

Davutoğlu: Erken seçim ipi artık Bahçeli’nin elinde

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, erken seçim konusunda iplerin artık Devlet Bahçeli’nin elinde olduğunu belirterek 2022’den önce bir erken seçim beklediğini söyledi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu Karar TV yayınında gazeteciler Ahmet Taşgetiren, Yıldıray Oğur ve Elif Çakır’ın sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Erken seçim ihtimali yok” diyemediğini ifade eden Davutoğlu, “Erdoğan, 2018’de seçim olmadığını söyledikten sonra Bahçeli’nin seçim çağrısına uymak zorunda kaldı. Seçime gidip gitmeme konusundaki ipler Bahçel’inin elinde. Bahçeli, ‘Siyasetin gidişatı benim elimde’ demek istiyor” diye konuştu.

“BEN ERDOĞAN’I İKNA EDEMEDİM”

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “Siyasi Etik Yasası” teklifini destekleyen Davutoğlu, benzer bir yasayı Başbakanlığı döneminde çıkartmaya çalıştığını ama Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ikna edemediğini söyledi.

Siyasi Etik Yasası için, “Siyasi hayatımın en önemli projesiydi” nitelendirmesinde bulunan Davutoğlu, Erdoğan o dönemde “İlçe Başkanı bile bulamazsınız” diyerek yasaya karşı çıktığını belirtti.

“ERKEN SEÇİMSİZ 2022 ZOR GÖRÜLÜR”

Erken seçimle ilgili tutumunun açık olduğunu kaydeden Davutoğlu, “Erken seçim öyle bir şey ki ya hiç bahsini açmayacaksınız ya da seçimi yapacaksınız. Böyle bir beklenti oluştu mu seçim olana kadar yatırımlar erteler ve insanlar ‘ne olacak kaygısı’ duyarlar. Siyasi iktidarın en büyük hatası iki konunun gündemde kalmasına izin vermemesi. Darbe söylentileri ve erken seçim. Türkiye’nin erken seçimsiz 2022’yi göremesi zor” ifadelerini kullandı.

Mevcut psikolojik ortamla Türkiye’nin 2023’e ulaşmasının mümkün olmadığını savunan Davutoğlu şunları söyledi:

“Türkiye’de AK Pati iktidarı yok. AK Partililer kendilerinin aldatılmasına izin vermesinler. Mecliste MHP onayı olmadan yasa çıkaramayan bir parti var. Yönetme itibariyle bakıldığında ise binde birlerde oyu olan bir parti çıkıp 4 yıldır ülkeyi biz yönetiyoruz diyor. Eski Türkiye aktörlerinin hepsi şu an iktidarın ortağı görünümünde.”

“AKP’DEN KAÇAN OYLAR ARTIK MHP’YE GİTMİYOR”

AKP ve MHP’nin cumhurbaşkanı seçecek gücü kaybettiğine değinen Davutoğlu, Gelecek Partisi’ne kayan her oyun AKP’yi tedirgin ettiğini söyledi. Partisinin 6 aylık performansıyla, ülke meselelerini bilme ve bunları halka anlatabilme bakımından en dinamik parti olduğunu ortaya koyduğunu belirten Davutoğlu, eskiden AKP’den eriyen oyların MHP’ye gittiğini ama artık MHP’ye de AKP’den oy kaymadığını öne sürdü.

“ERDOĞAN TEHDİT ODAKLI SİYASETİN ÖNCÜSÜ OLDU”

AKP iktidarının tehdit algısı üzerine siyaset yaptığını söyleyen Davutoğlu, “AK Parti vizyon odaklı siyasetle iktidar oldu. Biz o vizyona inanıyorduk. Erdoğan tehdit odaklı bir siyasetin öncüsü haline geldi” dedi.

“MİLLİ HESAPLAR” TARTIŞMASI

Türkiye’de sivil siyaset yapan her aktörün meşru olduğunu vurgulayan Davutoğlu, “Meşruiyet Erdoğan veya Bahçeli’nin ağzından çıkacak sözlerle sağlanmaz. Onlara ‘vatan haini’ derlerse vatan haini olacaklarını zannediyorlar. Yok öyle bir şey. Cephe psikoloji olduğunda ülkeyi yönetmek zorlaşır” şeklinde konuştu.

Son günlerde muhalif kimlikleriyle bilinen kadınlara yönelik tacizlerin artmasını değerlendiren Davutoğlu şöyle konuştu:

MUHALİF KADINLARA YÖNELİK SALDIRILAR

“İdeolojilerde, inançlarda farklılaşırsınız ama herkes kadına saygıda müttefiktir. Nasıl böyle sözler sarf edilir? Nasıl bundan rahatsızlık duyulmaz? Okuma yazma bilmeyen Anadolu insanının irfanı buna isyan eder. Ramazandayız beli çoğu oruç tutuyordur. Bir Müslümanın en önemli niteliği nezaketidir. Olağanüstü durumda kadınlara nasıl saldırılacağını söyleyenler ve bunar milli olacak. Bu, milli tanımın içini çürütmektedir. Millilik ahlakla, değerlere saygı duymakla olur. Bunlar FETÖ’nün yansımaları. Birçoğu geçmişte FETÖ’yü övmüş arkasında durmuş isimler. Ramazan ayında, komşu hukukunun esas olduğu bir yerde komşuyu tehdit eden bir anlayışa milli demek nasıl mümkün olabilir.

“RTÜK’ÜN GÖREVİ SANSÜR DEĞİLDİR”

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in son açıklamalarına da değinen Davutoğlu, RTÜK görevinin sansür mekanizması işletmek olmadığını belirtti. Şahin açıklamalarını hayretler içinde dinlediğini söyleyen Davutoğlu, “RTÜK, hak ve özgürlükler bağlamında denetleme yapar ama kanunun özü kısıtlama getiren bir nitelikte değil. Evet Cumhurbaşkanı bürokrasiye talimat verir ama bürokratlar emri kanundan alır. Niye o zaman RTÜK üyeleri TBMM tarafından seçiliyor? RTÜK gibi kurumların nihai sadakatleri TBMM’yedir” şeklinde konuştu.

7 Haziran sonrasında HDP’nin silahlı isyan çağrıları yaptığını, o şartlarda halkın oy verdiği partiyle, halkın oylarına saygı gereği görüştüğünü belirten Davutoğlu, “15 Temmuz 2015’te HDP’yle görüştüm ama 23 temmuz 2015’te teröre karşı en şiddetli mücadeleyi başlattım. Bir ülkenin meclisinde bir parti varsa, ona verilen oylara saygı gereği partinin siyasi süreçlerin dışına itilmesini doğru bulmam. O zaman terörize edilen bir siyasi ortam oluşur” ifadelerini kullandı.

“DEMOKRASİNİN KAYYUMLA UZLAŞAMADIĞI YER BURASI”

HDP’nin PKK’yla arasına mesafe koyması gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın bunu yapabilecek bir isim olduğuna dikkati çekti.

Son kayyum atamalarıyla ilgili de konuşan Davutoğlu, “Demokrasinin kayyumla uzlaşamadığı yer burada. Suç işlemişlerse mahkeme sevk edin, suç teşkil edilsin. Ara bir seçimle halka bir şans verilsin” dedi.

2016’DA CUMHURBAŞKANINA CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİYLE İLGİLİ RAPOR SUNDU

Davutoğlu, 2016’ın Aralık ayında Cumhurbaşkanlığı sistemiyle ilgili Erdoğan’a bir rapor verdiğini dile getirerek raporun içeriğini şu sözlerle anlattı:

“Raporda Anayasa paketinin sakıncalı olduğunu söyledim. Anayasa değişikliğine ihtiyaç olduğunu ama bu yöntemin otoriterleşmeyi arttıracağını ifade ettim. 12 Eylül Anayasası Özal’ın başbakan olcağını öngöremedi. ‘Anayasalar bir dönem ve bir kişi için yapılmaz. Bu şekilde ele almayın’ dedim. Kuvvetler ayrılığı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısının seçilmemesi noktasında itirazlarım vardı. Halk tarafından seçilmeyen biri bir dakika bile devleti yönetemez, bunun tartışılır bir tarafı yok. Kararname ile kanun yapımı arasındaki çelişkileri anlattım. Böyle bir çarpıklığın yaşanmaması için elimden geleni yaptım. Sonra da evet oyu verin telkini yapmadığım için ağır eleştirilere maruz kaldım. Partili cumhurbaşkanlığa her zaman karşı çıktım. Partinin de devletin de dokusunu bozdu. Bugün AK Parti için geçerli yarın başka bir parti için geçerli olacak.”

“EKONOMİK DARBE İDDİALARI BAHANEDİR”

Ekonomiyle ilgili gelişmelere de değinen Davutoğlu, Londra merkezli ekonomik manipülasyonlar neticesinde doların yükseldiği iddialarıyla ilgili, “Kendisi bir başarı hikayesi oluşturamayanların sarıldığı bahane yurtdışı operasyonlarıdır” dedi.

Başbakanlığı döneminde doların 2,97 lira olduğunu hatırlatan Davutoğlu, “O günden beri dünya paraları dolar karşısında değer kazandı ama lira değer kaybetti. Biri bunu izah etmeli. Devlet görevinini mazereti olmaz. Neden varsa eğer Londra operasyon yapabiliyor? İtibarın zayıflamışsa, bütçe açığın zirveyi bulmuşsa operasyona açık hale gelirsin. Koronayla da ilgili değil, öncesinde de ekonomi son derece kırılgandı. Faiz Lobisi varsa, siz bu lobilere bu ülkeyi neredeyse teslime edecek halde ekonomiyi kötü yönettiniz. Hamasi nutuklarla ekonomi düzene girmez. 2016’daki zor şartlarda ağzımızdan böyle cümleler çıkmadı. Çünkü ülkeyi biz yönetiyorduk. 4 yılda Türk ekonomisi çökertildi. İsraf var, ihaleler düzgün yapılmıyor, ülke ekonomisi dumura uğratıldı. Dünyada enflasyon en fazla yüzde 3 iken bizde 12.7. kimsenin bu rakamalara güveni de kalmadı” diye konuştu.

Son Haberler

İzmir’de suya yüzde 15 zam yapıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, 1 Ocak 2021'den geçerli olmak üzere suyun metreküp fiyatına yüzde 15 oranında zam yapılması yönünde karar aldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kasım...

Eğitim-Sen, MEB’e ‘yüz yüze eğitim’ davası açtı

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen), Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul öncesi öğrencilerin yüz yüze eğitim yapmasına dair aldığı karara karşı dava açtı. Eğitim ve Bilim...

Hakları için Ankara’ya yürümek isteyen Birleşik Metal-İş işçilerine polis müdahalesi

Sendika üyesi oldukları için tazminatsız şekilde işten atılan ve ücretsiz izne zorlanan Systemair HSK, Özer Elektrik ile Baldur işçilerinin bugün Ankara'ya başlattığı yürüyüşe polis...

Mezopotamya Ajansı’nın Van Bürosu’na sabah saatlerinde polis baskını

Mezopotamya Ajansı (MA) Van Bürosu'na sabah saatlerinde polis baskını düzenlendi. Mezopotamya Ajansı muhabiri Dindar Karataş’ın sabah saatlerinde evine yapılan baskınla gözaltına alınmasının ardından Mezopotamya Ajansı...

Çok Okunanlar

Bülent Arınç’tan kendisini hedef alan Erdoğan ile ilgili ilk açıklama

Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala ile ilgili sözleri nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hedef alınan Bülent Arınç, "Cumhurbaşkanı çok ağır...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ele verdi.: Açıklanmayan vaka sayısı en az 1,2 milyon

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, Fatih Altaylı’ya yaptığı açıklamadaki satır arası bir oran, Türkiye’de toplam vaka sayısının 1,2 milyonun üzerinde...

İYİ Parti’de 5 isim istifa ettiğini duyurdu

İYİ Parti Kayseri teşkilatında 5 isim istifa ettiklerini duyurdu. İYİ Parti Kurucu İl Teşkilat Başkanı ve Önceki Dönem İl Başkan...

Murat Yetkin: “Erdoğan’ın Arınç’ı harcamaya kalkması ters tepebilir”

Bülent Arınç'ın Kavala ve Demirtaş ile ilgili sözlerine tepk gösteren Erdoğan'ın açıklamalarını değerlendiren gazeteci Murat Yetkin, "Erdoğan’ın Bahçeli’yi kızdırıp...

Koronavirüs aşısı yapılacak ilk 5 grup açıklandı

İki önemli ilaç şirketi Pfizer ve Moderna’nın aşı çalışmalarında başarılı sonuçlar elde ettiklerini açıklamalarının ardından aşının öncelikli olarak yapılacağı...

Avrasya Araştırma Şirketi: Bugün yerel seçim olsa AKP-MHP 6 ili daha kaybedecek

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, bugün yerel seçim yapılması halinde AKP ve MHP'nin 5 büyükşehir ve 1 il...

Yeniden kısa çalışma ödeneğine başvuracaklar için ‘Haziran’ kriteri

Koronavirüs tedbirleri kapsamında birçok işletmenin faaliyetinin sınırlandırılması, bir kısmının da kapanmasıyla birlikte hizmetler sektöründe çalışanlar için yeniden kısa çalışma...

MasterChef’te eski sosyal medya paylaşımları nedeniyle bir yarışmacı diskalifiye oldu

Acun Ilıcalı, Twitter'da geçmiş yıllarda Fenerbahçe, Aziz Yıldırım ve Ali Koç hakkında küfürlü tweetleri nedeniyle Masterchef yarışmacısı Uğur Yılmaz...

Avrasya Araştırma’nın son seçim anketi: Davutoğlu ve Babacan yükselişe geçti

Avrasya Araştırma Merkezi'nin son seçim anketine göre, Gelecek ve DEVA partilerinin oy oranlarında, önceki anketlere oranla yüzde 1-1,5'luk yükseliş...

Sağlık Bakanlığı evde karantina süresini güncelledi

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs tespit edilen kişilerin evde izolasyon sürelerine ilişkin güncelleme yaptı. Buna göre, pozitif vakalarda PCR alındığı günden...

Gözden Kaçmasın