Viranşehir Asliye Ceza Mahkemesi’ne “Görevli memura hakaret” iddiasıyla açılan davaya SEGBİS ile katılan HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Bu ve diğer dosyalar siyasidir. AİHM kararı bunu ispatlamıştır” dedi.

 
[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]H[/mks_dropcap]alkların Demokratik Partisi’nin (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında “Görevli memura hakaret” iddiası ile Urfa’nın Viranşehir İlçesi Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 7’nci duruşması görüldü.
 
‘BURADA OLMAYI BEN İSTEMEDİM’
Demirtaş tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi’nden duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada Demirtaş’ın ifadesine geçildi. Usul hatalarına değinerek başlayan Demirtaş, SEGBİS’in AİHS ve Anayasa’ya aykırı olduğunu, yüz yüzelik ilkesi gereği Viranşehir’e getirilerek orada savunma yapmak istediğini belirtti. “Burada bulunmayı ben istemedim” diyen Demirtaş, sözlerine şöyle devam etti: “Siyasi kararla tutuklanıp ailemden, binlerce kilometre uzakta olan bir cezaevine getirildim. Bu yüzden anayasaya uygun olarak oraya gelip savunmamı yapmak istiyorum. Bu benim anayasal hakkım.”
‘AİHM, KARARLARIN SİYASİ OLDUĞUNU ONAYLADI’
İlk celsede duruşmaya getirilmesi durumunda, davanın çoktan bitmiş olacağını ekleyen Demirtaş, “Bu yüzden davayı ben ve avukatlarım uzatmıyor. Uluslararası sözleşmeleri ve anayasayı dikkate almayan mahkemeler uzatıyor. Ben Türkiye’nin 3’üncü büyük partisinin eşbaşkanıydım, hukuka aykırı bir şekilde tutuklandım. Siyasi nedenlerle tutuklu olmam hükümet kararıdır. Benim bin 500 kilometre uzağa götürülmem hepsi hükümet kararı, benim kararım değil. Ben hükümete muhalif bir siyasetçiyim. AİHM buradaki tutukluğumun siyasi olduğunu kesinleştirdi. Asliye Ceza Mahkemesi de olsa Ağır Ceza Mahkemesi de olsa, Viranşehir, Mardin, Kayseri de olsa yüz yüze savunma yapmak istiyorum. Bu benim en doğal hakkımdır. Çünkü kendimi size anlatmak istiyorum” dedi.
Mahkeme heyeti, Demirtaş’ın talebini reddetti. Bunun üzerine Demirtaş herkesi selamlayarak, dosya hakkında SEGBİS ile savunma yapmayacağını belirtip ayrıldı. Mahkeme, hakaret suçunun işlendiği denilen olaya ait görüntülerin emniyetten istenmesine karar verirken, duruşmayı 14 Şubat 2019’a erteledi.
 
Kaynak: Mezopotamya Ajansı