GÜNDEM İNSAN HAKLARI VİDEO HABER

Bilici: Oslo’da yeni bir çözüm süreci için buluşmadık

dokuz8HABER/Bekir Güneş (@bekirgne2 )
Oslo’da Akil İnsanlar Heyeti’nde yer alan bazı isimlerin tekrar bir araya geldiği toplantı, Türkiye’de birçok kesim tarafından tartışıldı. En son MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin eleştirdiği toplantıda bulunan Raci Bilici yaşanan süreci #dokuz8’e anlattı.

Norveç’in Oslo kentinde, 22-23 Kasım tarihlerinde  “Çatışma Çözümlerine Toplumsal Katılım” başlığı ve “Akiller Heyeti Deneyimini Düşünmek” alt başlığıyla bir toplantı düzenlendi. Merkezi Londra’da bulunan Demokratik Gelişim Enstitüsü’nün (Democratic Progressive Institute -DPI) düzenlediği etkinliğe katılan on iki kişiden yedisinin “Çözüm Süreci” kapsamında 4 Nisan 2013 tarihinde kurulan Akil İnsanlar heyetinin üyeleri olması dikkatleri Oslo toplantısına çevirdi.

GÖRÜŞMEDEN KİMLER VAR?

Akil İnsanlar heyetinin Akdeniz bölgesi üyeleri aktör Kadir İnanır ve İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan; Marmara Bölgesi üyesi Prof. Ali Bayramoğlu; Güneydoğu Anadolu Bölgesi üyesi avukat Mehmet Emin Ekmen; İç Anadolu Bölgesi üyesi Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Vahap Coşkun, Karadeniz grubu üyesi ve Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur; Güneydoğu Anadolu Bölgesi üyesi Mazlum-Der Eski başkanı Ahmet Faruk Ünsal; Doğu Anadolu Bölgesi üyesi, AKP’nin eski Diyarbakır milletvekili Abdurrahman Kurt toplantıdaydı. Bu isimlerin dışında gazeteci Ayşegül Doğan, kapatılan BDP eski İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, Kemerburgaz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Sevtap Yokuş, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici ile DPI Direktörü Kerim Yıldız ve DPI Türkiye Temsilcisi Esra Elmas da yaklaşık 12 saat süren toplantının katılımcıları arasındaydı.

“ŞANSINIZI ZORLAMAYIN”

Toplantı, AKP’li bazı isimler ve Devlet Bahçeli tarafından sert bir şekilde eleştirildi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Oslo’da DPI’nın düzenlediği toplantıya katılanlara yönelik, “Şansınızı fazla zorlamayın” ifadesini kullandı. Bahçeli, “Yeni bir çözüm süreci için kendini akil sanan zeka özürlüler bu kış kıyamette niye Oslo’ya giderler? Kandil’e gitseler kendilerini yormazlardı. Yarım akıllı çürük akiller, Türkçe konuşuyorum, kulak verin; çözüm süreci gömüleli çok olmuştur, şansınızı fazla zorlamayın” dedi.

“TOPLANTILAR 7-8 YILDIR DÜZENLİ OLARAK YAPILIYOR”

AKP ve MHP’ye yakın medya kuruluşları ve sosyal medya hesaplarında bu toplantı çok ciddi tartışılırken toplantıya katılan isimlerden biri olan İHD Diyarbakır Şubesi Eski Başkanı Raci Bilici, bu tartışmalar ve hedef göstermelere bir anlam veremediğini belirterek, “Bu toplantılar 7-8 yıldır düzenli olarak yapılıyor. Burada da dünyadaki çatışmaların çözümüne ilişkin deneyimler paylaşılıyordu. En son yapılan toplantı da bu çerçevedeydi. Türkiye’de akil insanlar bir çözüm süreci içerisinde yer aldılar, onlar orada kendi deneyimlerini paylaştılar. Biz de orada dinledik, sorular sorduk. Ne tür sıkıntılar yaşandığına dair sorular sorduk. Toplantının önü veya arkası yok herkesin önünde çok şeffaf yapılan bir toplantıydı. Bunlar tamamen farklı yaklaşımlardır. Belki işte son yaklaşan yerel seçim öncesi kendi kitlelerine verdikleri bir mesajdır. Bunlar çok masumane toplantılardır. Bence barışı konuşmaktan insanlar korkmamalıdır. İnsanlar barışı konuşur gündemlerine alır, beğenirsiniz veya beğenmezsiniz ama saygı duymak zorundasınız” dedi.

“GÜNDEMDE YENİ ÇÖZÜM SÜRECİ YOK”

Bilici, yeniden bir çözüm sürecinin ön hazırlığı yapıldığı yönündeki iddialar hakkında ise, “Hayır kesinlikle öyle bir şey gündeme gelmedi. Sadece deneyimlerini anlattılar. Başka ülkelerde çatışma ve çözüm süreçleri nasıl oldu, bizim ülkemizde de akil insanlar heyeti o dönem nasıl sıkıntılar yaşadılar bunları konuştuk. Çözüm süreci başlatma gibi bir konumumuz yok” ifadelerini kullandı.

“GÖRÜŞEN KİŞİLERİN YENİ BİR SÜREÇ BAŞLATACAK YETKİSİ VE GÜCÜ YOK”

Kendilerine yönelik tehdit ve hedef göstermelere de bir anlam veremediklerini belirten Bilici, “Ne biz ne de hiç kimse buna bir anlam veremiyoruz. Çünkü konuşulan şeyler farklı basına yansıyan şeyler farklıydı. Böyle bir şey konuşulmadı, oraya giden insanların öyle bir şey başlatma durumları, pozisyonları ve konumları da yoktur. Sadece var olan bir durumu dünya deneyimleri ile karşılaştırmak istediler. Bu konuşulan ve tartışılan şeylerin hiçbirine anlam veremiyoruz” dedi.