Bugün #18Şubat Perşembe. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisini Gara operasyonundaki başarısızlıktan sorumlu tutan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na 500 bin liralık tazminat davası açtı. Kılıçdaroğlu, “terbiyesiz herif” sözleri için Erdoğan’a 5 kuruşluk tazminat davası açmıştı. Yoğun kar yağışı ülke genelinde etkisini sürdürürken, 19 ilde yüz yüze eğitim farklı sürelerde ertelendi. Kanal İstanbul hattındaki çiftçilere “tahliye” kararı gitti. Boğaziçi’nde eylemler bugün de devam etti, Kadıköy’deki grev tartışmalı biçimde anlaşmayla sonuçlandı.

Günün öne çıkan gelişmelerini sizin için derledik.

ERDOĞAN’DAN KILIÇDAROĞLU’NA 500 BİN LİRALIK DAVA

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün “terbiyesiz herif” dediği CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na bugün 500 bin liralık tazminat davası açtı.  Erdoğan’ın bugünkü programında Rusya Devlet Başkanı Putin görüşmesi de vardı. İkili ilişkiler ve Karabağ’daki gelişmeler ele alındı.
MHP Genel Başkanı Bahçeli, “Gara’nın sorumlusunun kim olduğu” tartışmalarını bugün de sürdürdü; “Bir sorumlu aranıyorsa, biz de varız” dedi.

CANLI YAYIN / #dokuz8GÜNDENKALAN

Gazeteci Bekir Güneş’in sunduğu Günden Kalan’da bu akşamın konuğu Yeni1Mecra Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci İrfan Uçar olacak. Programda pandemi ve aşılama çalışmalarında son durum, siyasetin öne çıkan başlıkları ve günün önemli gelişmeleri ele alınacak.

KANAL İSTANBUL İÇİN ÇİFTÇİLER KOVULUYOR

Kanal İstanbul’un yapılacağı bölgede bulunan çiftçilerin Nisan 2021’e kadar tahliye işlemlerine başlamalarına karar verildi. Ziraat Mühendisleri Odası tarımsal üretim ile uğraşan 500 çiftçi ailesinin bu kapsamda yer aldığını bildirdi.
Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin kayyum rektör Melih Bulu’ya karşı başlattığı nöbet eylemi bugün de devam etti. Akademisyenler özerk üniversite talebini yineledi. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki eylemler dolayısıyla LGBTİ+’lara yönelik kullanılan nefret söylemi, öğrenci kulüplerinin kapatılması ve öğrencilere yönelik polis şiddetine karşı 328 sivil toplum kuruluşu ortak bir metin yayınladı.
Kadıköy Belediyesi’nde işçilerin başlattığı grevin “anlaşma ile sona erdiği” açıklandı, ancak işçiler karara tepki gösterdi. Genel-İş Anadolu 1 Nolu Şube yöneticileri, sendika genel merkezinin onayları olmadan toplu iş sözleşmesini imzaladığını söyledi ve “Genel merkez imzaladıktan sonar yapabileceğimiz bir şey yok” dedi.

PANDEMİDE REKOR KIRANLAR VE KİRA ÖDEMEKTE ZORLANANLAR

Borsa İstanbul Genel Müdürü Atilla, 2020 verilerini gururla açıkladı. Buna göre, Borsa İstanbul kâr oranında tarihi artış yaşandı ve günlük işlem rekorları kırıldı.
Pandemi nedeniyle ekonomik sıkıntı yaşayan esnaf ise dertlerine mahkeme kapısında çözüm arıyor. Pandemi kısıtlamaları nedeniyle kira indirimi talep eden kiracılarla ilgili Bursa ve Ankara’da farklı kararlar verildi. Her iki karar şimdi Yargıtay’ın önünde ve “pandeminin kira indirimine gerekçe olup olmayacağına” dair nihai karar verilecek.
Merkez Bankası, politika faizini görüştü, ancak Aralık ayında yüzde 17 düzeyine yükselttiği faiz oranını değiştirmedi. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, “en çok sağlıklı olunca mutlu olduklarını” belirtenlerin oranı yüzde 70,9 oldu.

CANLI YAYIN / #dokuz8GÜNDEMDİYARBAKIR

Gara operasyonu ve ardından yaşanan siyasi tartışmaların Diyarbakır ve Van’a nasıl yansıdığı Gündem Diyarbakır programında ele alındı. Gazeteci Arif Aslan ve gazeteci Ferit Aslan, canlı yayında Bekir Güneş’in sorularını yanıtladı.

GÜNÜN DİĞER GELİŞMELERİ

Kar ve yağışlı hava ülke genelinde devam ediyor; İstanbul dahil 19 ilde yüz yüze eğitim çeşitli sürelerde ertelendi. Diyetisyen Gamze Kaçar Bozkurt, evli olduğu erkek tarafından katledildi. Fail Dr. Yusuf Onur Kaan Bozkurt cinayetin ardından intihar etti.
2020 yılında Avrupa Birliği üyesi ülkelere yapılan iltica başvuruları yüzde 31 oranında azaldı. ABD Başkanı Biden, İsrail Başbakanı Netanyahu ile ilk kez görüştü, “İsrail’in güvenliğine sarsılmaz bağlılığını” ifade etti.
Dünya’daki farklı ülkelerin Mars’a gitme yarışı, Fridays For Future kampanyası tarafından alaya alındı. Yayınlanan videoda Mars’a kaçabilecek şansı yüzde 1’de olmayanların iklim krizi ile yakın ilgilenmeye başlamaya çağırıldı.