CHP’li Tahsin Tarhan’ın PTT ile ilgili verdiği soru önergesine yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu “Türkiye’de 365, Kocaeli’de 10 PTT şubesi kapatıldı” dedi.

CHP’li vekil Tahsin Tarhan, PTT ile ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesine Bakanlıktan gelen cevabı paylaştı. CHP’li Tahsin Tarhan’ın PTT ile ilgili verdiği soru önergesine yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu “Türkiye’de 365, Kocaeli’de 10 PTT şubesi kapatıldı” ifadelerini kullandı. Karaismailoğlu, Tarhan’ın PTT Kargo çalışanlarının yaşadığı mağduriyetler ilgili sorusuna ise yanıt vermedi.
İleri Haber’de yer alan habere göre, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi (PM) Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, PTT ile ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

“BU KADAR ŞUBENİN KAPATILMA GEREKÇESİ NEDİR?”

Karaismailoğlu’nun verdiği yanıtı paylaşan Tarhan, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na verdiğimiz soru önergesi karşılığında Bakanlık, 2020 yılında Türkiye genelinde 365 PTT şubesinin, Kocaeli’nde ise 10 PTT şubesinin kapatıldığını belirtmiştir. Sadece 2020 yılında dahi bu kadar şubenin kapatılma gerekçesi nedir? Bu konuda vatandaşa ne bilgi verilmekte ne de vatandaşın talepleri dikkate alınmaktadır. PTT işyerlerinin kapatılması nedeniyle Bakanlık hizmet sunumunda bir aksaklık olmadığını ve müşteri mağduriyetinin yaşanmadığını savunmuştur. Ancak kamuoyunda vatandaşların şikayetleri göz önünde bulundurulduğunda bunun tam tersi olduğu ortadadır. PTT’nin hizmet konusunda yaşattığı aksaklıklar nedeniyle birçok şikayet bulunmaktadır. Bakanlık vatandaşların mağduriyetinden dahi haberdar değildir. Yakın süreçte Kocaeli, İzmit ilçesi Yenişehir Mahallesi’nde kapanan PTT şubesiyle ilgili vatandaşlar rahatsızlıklarını dile getirmektedirler. Yenişehir mahalle sakinleri işlemlerini buradaki PTT şubesi aracılığıyla sürdürürken şimdi bu hizmetten mahrum edilmektedirler” dedi.

MAĞDURURİYETLER SORUSUNA YANIT YOK

“Meclis’in denetim mekanizması olan soru önergelerimize Bakanlık ya işine geldiği gibi cevap veriyor ya da bazı sorulara hiç cevap vermiyor” diyen Tarhan, ayrıca şunları söyledi:
“Bakanlık kaç şube kapatıldı sorumuza Türkiye’de 365, Kocaeli’nde 10 Şube kapatıldı cevabını verirken, PTT kargo nedeniyle yaşanan mağduriyetler doğrultusunda sorduğumuz soruları yanıtsız bırakmıştır. PTT Kargo işlemlerinde denetim yapılıyor mu, gelen şikayetlerin çözülmesi adına bir çalışma bulunuyor mu ya da kargolar neden kayboluyor sorularımızın hiçbirine cevap alamadık. Ülke genelinde ve Kocaeli ilinde PTT Kargo nedeniyle birçok mağduriyet yaşanmaktadır. Ancak bu şikayetler göz ardı edilmektedir. Hiçbir yaptırım yapılmamakta ve durumun vatandaş lehine olması adına bir çözüm yolu sunulmamaktadır. Vatandaşın nitelikli hizmet alması engellenmektedir. Bakanlık bir an önce PTT şubeleri ve PTT Kargo şubelerinde yaşanan mağduriyetleri gidermek adına bir çalışma yürütmelidir.”