Bugün #23Şubat Salı #dokuz8Bülten ile karşınızdayız. Siyasetin gündemini muhalefetin grup toplantıları belirledi. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in sabah erken saatlerde yüksek tonda başladığı eleştirileri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sürdürdü. HDP de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Kandil fotoğraflarına “çözüm süreci” hatırlatmasıyla yanıt verdi. Kadına yönelik erkek şiddeti haberleri, salgın ile ilgili son gelişmeler, Ege’de sıcak saatler ve gazetecilere yönelik dava ve tehditlerde işte Günden Kalan’lar…

CHP VE İYİ PARTİ’DEN İKTİDARA SERT ELEŞTİRİLER

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ı sert sözlerle eleştirdi, dünyada bir ilki gerçekleştirerek dikta yönetimini sandıkta yeneceklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın Berat Albayrak’a aylar sonra sahip çıkmasını da gündem yaptı.
İyi Parti Genel Başkanı Akşener’in grup konuşmasında HDP’li 6 milyon seçmene “bela okuyan” AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki vardı. Türk siyasi tarihinde böyle bir rezalet görülmediğini söyleyen Akşener, Özhaseki’nin derhal görevden alınmasını istedi.
İçişleri Bakanı Soylu’nun Kandil’deki fotoğraflarını göstererek suçladığı HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “o fotoğraf”ın hikâyesini anlattı. Soylu’nun gösterdiği fotoğrafların “PKK’den silahları bırakacaklarına dair mektup aldıkları” ziyaretten olduğunu ve Erdoğan’ın da o mektupları dört gözle beklediğini söyledi.

GÜNÜN DİĞER GELİŞMELERİ

1460 akademisyen, sanatçı ve siyasetçinin imzasıyla Boğaziçi Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Üstün Ergüder’e destek bildirisi yayınlandı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yüz yüze ile ilgili “Bizim için çok önemli iki haftanın ortasındayız” dedi. ABD’de koronavirüs kaynaklı ölümlerin 500 bini geçmesi üzerine Beyaz Saray’da tören düzenlendi, bayraklar bir hafta süreyle yarıya indirildi. İngiltere Başbakanı Johnson, korona virüsü kısıtlamalarının 8 Mart’tan itibaren dört aşamada kaldırılmasının planlandığını açıkladı.
Gazeteci Abdurrahman Gök’ün 20 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı dava Haziran ayına ertelendi. Gök’ün yurt dışı yasağı kaldırıldı. Gazeteci-yazar Murat Ağırel, “Parsel Parsel” kitabı nedeniyle Melih Gökçek ve oğlu Osman Gökçek’in kendisini tehdit ettirdiğini açıkladı.
Adana’da M.A.K. isimli erkek 5 ve 7 yaşındaki çocuklarına 35 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldığı halde serbest kaldı. Bağımsız olarak seçilen Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, iki yıl sonra yeniden CHP’ye katıldı.

CANLI YAYIN / #dokuz8GÜNDENKALAN

Son günlerde artan yoksulluk intiharları, pandemi nedeniyle etkileri daha yoğun hissedilen “derin yoksulluk” #dokuz8GÜNDENKALAN’da konuşuluyor. Derin Yoksulluk Ağı’ndan Hacer Foggo canlı yayında gazeteci Bekir Güneş’in sorularını yanıtlıyor.

CANLI YAYIN / #dokuz8GÜNDEM ÖZEL – 24 ŞUBAT SAAT 16.00

Hayvanları Koruma Kanunu değişiklik tasarısı neleri değiştirecek? Hayvan Hakları İzleme Komitesi Koordinatörü Fatma Biltekin, Hayvanlara Adalet Derneği Başkanı Av. Hülya Yalçın ve Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi’nde Eray Özgüner @erayzgner canlı yayında Gürkan Özturan’ın sorularını yanıtlıyor.