İzmir’in Torbalı ilçesinde bulunan Ege Hazır Yiyecek Fabrikası’nda çalışan 50 işçide virüs tespit edildi. Fabrika ise hala çalışmalarına devam ediyor.

Yerelelin Sesi’nde yer alan habere göre, İzmir Torbalı’da bulunan ve üretimlerini Şok, Migros, A-101 gibi market zincirlerine de satan Ege Hazır Yiyecek Fabrikası’nda çalışan 1 işçiden sonra 50 işçinin daha testinin pozitif çıktığı tespit edildi.

“TESTLERİN HEPSİ SONUÇLANMADI”


200 işçisine test yapılan fabrikada ismini vermek istemeyen bir işçi, test sonuçlarının tamamının sonuçlanmadığını ancak şimdiye kadar açıklanan sonuçlardan 50 kişide koronavirüs tespit edildiğini söyledi.

“FABRİKA ÜRETİME DEVAM EDİYOR”

Testi negatif çıkan yaklaşık 20 işçiyle fabrikanın üretime devam ettiğini belirten işçi, testi pozitif çıkan ve henüz sonuçlanmayan işçilerin evde beklediğini aktardı. Yaşanabileceklerden dolayı kaygılı olduğunu dile getiren işçi, “İşçilerin çoğunda test pozitif çıkarsa bizi ücretli izine mi gönderecekler yoksa işsiz mi kalacağız bilmiyoruz” dedi. İddialara ilişkin aradığımız Ege Hazır Yiyecek Fabrikası’ndan, “Yetkililer yok, bilgilendirme yapamayız” yanıtı verildi. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ve İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri de, fabrikada diğer çalışanlara koronavirüs testi yaptı.

GALATAPORT, İŞÇİ ÖLDÜKTEN SONRA ÇALIŞMALARINI DURDURMUŞTU

Koronavirüs salgınının yarattığı risk nedeniyle şantiyelerin kapatılması ve işçilerin ücretsiz izne çıkarılması yönündeki talepler gündemdeki yerini korurken Galataport şantiyesinde bir işçi koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybetmişti. Şantiyede daha önce koronavirüs vakalarına rastlanmasına rağmen üretimin devam ettiği kaydedildi.
Galataport şantiyesinde yakalandığı Covid-19 salgını nedeniyle yaşamını yitiren inşaat işçisi Hasan Oğuz için işçiler ve sendika temsilcileri eylem yaptı. İşçilerin eylemi sonrasında şantiyedeki çalışmalar 4 Mayıs’a kadar durduruldu.