GÜNDEM İNSAN HAKLARI VERİ HABERCİLİĞİ

700 haftadır ‘benim annem cumartesi’

Cumartesi Anneleri ve İnsanları yarın 700’üncü kez bir araya gelecek ve kayıplarının akıbetini soracak. Gözaltında kayıp Nihat Aydoğan’ın kızı Nejbir Aydoğan, 700’üncü haftada Galatasaray Meydanı’na çağırarak, “Bir mezarımız olana kadar o meydandayız“ dedi.
#dokuz8/Eda Narin (@edaanarin) 
[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]C[/mks_dropcap]umartesi Anneleri ve İnsanları, kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanmasını talep etmek amacıyla yarın 700’üncü kez Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelecek. dokuz8HABER olarak 1995 yılından günümüze kadar Cumartesi Anneleri ve İnsanları’nın hak arama mücadelelerini ve kayıplara ait verileri derledik.
İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV) Terör Kaynaklı Faili Meçhul Verileri’ne göre, Türkiye’de 1990-2011 yılları arasında toplam 2 bin 872 faili meçhul cinayet meydana geldi. Aynı verilere göre, yargısız infazlar/dur ihtarına uymama/güvenlik kuvvetlerinin rastgele ateşi ile bin 945 kişi, gözaltında veya cezaevinde öldürmeler/ölümler bin 147 kişi ve siyasal nedenlerle zorla kaybedilenler ise 940 kişi olarak belirlendi. Siyasal nedenlerle zorla kaybedilenlere ait veriler sadece 1993-2003 yılları arasını kapsarken; yargısız infazlara ait ise 1980-1990 arasına ait veri bulunmuyor.
Cumartesi Anneleri ve İnsanları’nın 27 Mayıs 1995’te Hasan Ocak’ın kaybedilmesi ile başlayan mücadelesi yarın 700’üncü haftasında devam edecek. 13 Mart 1999 yılına kadar Galatasaray Meydanı’nda devam eden eylemlere yapılan baskı ve gözaltılar nedeniyle bin 93 kişi gözaltına alındı. Katılımın azalması nedeniyle ara verilen eylem 31 Ocak 2009 tarihinden yeniden başlatıldı. Kayıplarının akıbetini sormaktan vazgeçmeyen Cumartesi Anneleri ve İnsanlarının hak arama mücadelesi şimdi ise 700’üncü haftasında.
“BİR MEZARIMIZ OLANA KADAR…”
Mardin’in Midyat ilçesinde 1994 yılında gözaltına alındıktan sonra kendisinden haber alınamayan Nihat Aydoğan’ın kızı Nejbir Aydoğan, 700’üncü buluşma öncesi Galatasaray Meydanı’na çağırdı. 700 haftadır insanların seslerini yükselttiklerini belirten Aydoğan, “700 hafta insanlar her cumartesi geldiler seslerini yükselttiler, kayıplarının akıbetini sordular fakat yetkililerden hiç kimse bu sese kulak asmadı. O meydanda her hafta oturan insanların tek istediği var kayıplarının bulunması, faillerin yargılanması” dedi. “Ben o meydana gittiğim zaman yalnız olmadığımı biliyorum ve güçleniyorum” diyen Aydoğan, Galatasaray Meydanı’nda tek bir kişi kalana kadar mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerini ifade etti. Aydoğan, son olarak şunları söyledi: “Bir mezarımız olana kadar o meydandayız. Failler bulunup cezalandırılıncaya kadar oturmaya devam edeceğiz.”