ABD’den Türkiye’ye S-400 faturası: CAATSA yaptırımlarını açıkladı. Türkiye’nin Rusya’dan s-400 hava savunma sistemi almasıyla ABD ve NATO’yla başlayan gerilim ABD’nin bir süredir hazırlıklarını yaptığı CAATSA yaptırımlarını açıklamasıyla yeni bir evreye girdi. Türk Dışişleri Bakanlığı da bir açıklama yaparak “uygun görülen şekilde mukabelede bulunulacağı”nı duyurdu.

Yaptırım kararını açıklayan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Türkiye’yi S-400 sorununu derhal ABD ile koordinasyon içinde çözmeye çağırıyoruz” dedi.
ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye CAATSA (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) yaptırımlarını açıkladı.
Açıklanan yaptırımlarına ayrıntılarına göre Savunma Sanayi Başkanlığı ABD’den ihracat lisansı alamayacak, ABD’li ve uluslararası finans kuruluşlarından kredi alamayacak.

4 KİŞİYE VİZE KISITLAMASI VE MAL VARLIĞINA DONDURMA

Buna yaptırım kapsamına alınan isimler şunlar: Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı ve Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yiğit, Savunma Sanayi Başkanlığı Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanlığından Serhat Gençoğlu ve Mustafa Alper Deniz. Bu isimler mal varlıklarının dondurulacağı ve vize kısıtlamaları getirileceği ifade edildi.

“S-400 SORUNUNU DERHAL ABD İLE KOORDİNASYON İÇİNDE ÇÖZMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

Yaptırım kararlarının duyurulmasının ardından bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’ye çağrı yaparak “Türkiye’yi S-400 sorununu derhal ABD ile koordinasyon içinde çözmeye çağırıyoruz” dedi. Pompeo, ‘S-400 alımının Amerikan askeri teknolojisinin ve personelinin güvenliğini tehlikeye atacağı’ yönündeki görüşlerini Türkiye’ye ‘en üst seviyede’ ilettiklerini söyledi.
ABD Kongresi, geçen günlerde Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını zorunlu kılan bir madde de bulunan Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) Tasarısı’nı kabul etmiş, Başkan Donald Trump ise tasarıyı veto edeceğini duyurmuştu.

TÜRK DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: ‘TÜRKİYE UYGUN GÖRDÜĞÜ ŞEKİLDE MUKABELEDE BULUNACAKTIR’

Yaptırım kararlarının açıklanması ardından bir açıklama yapan Türk Dışişleri Bakanlığı da yaptırımları “tek taraflı” olarak nitelendirerek kararı kınadı. Bakanlık açıklamasında bu kararın ABD-Türkiye ilişkilerini olumsuz etkileyeceği ifade edilerek “Türkiye bu karara karşı gerekli adımları atacak, uygun gördüğü şekilde ve zamanlamayla mukabelede bulunacaktır” denildi.
Açıklamanın ayrıntılarında şunlar var:
“ABD’nin, S-400 hava savunma sistemlerini tedariğimiz nedeniyle bugün açıkladığı ve Türkiye’ye karşı tek taraflı yaptırımlar içeren kararını kınıyor ve reddediyoruz.
Türkiye’yi zamanında S-400 sistemlerini tedarik etmeye sevk eden koşullar herkes tarafından gayet iyi bilinmektedir. Nitekim bizzat Başkan Trump da bir çok vesileyle bu konuda Türkiye’nin haklılığını teslim etmiştir.
Öte yandan, S-400’lerin NATO sistemleri bakımından bir zafiyet yaratacağına dair ABD iddiaları da teknik dayanaktan yoksundur. Kaldı ki Türkiye, bu konuda NATO’nun da katılacağı teknik bir çalışma grubu kurulmasını teklif ederek, meselenin siyasi önyargılardan uzak bir şekilde, nesnel ve gerçekçi bir zeminde ele alınmasını defaatle önermiştir.
Bu itibarla, ABD’nin konuyu iki müttefike yakışır şekilde diyalog ve diplomasi yoluyla çözme yönündeki önerimizi kabul etmeyerek, tek taraflı yaptırımlara başvurması her türlü izandan yoksun bir davranıştır.
Türkiye, ilişkilerimizi olumsuz yönde etkilemesi kaçınılmaz olan bu karara karşı gerekli adımları atacak, uygun gördüğü şekilde ve zamanlamayla mukabelede bulunacaktır. Türkiye, ulusal güvenliğini sağlamak için gerekli gördüğü tedbirleri almaktan da imtina etmeyecektir.
Bu anlayışla, ABD’yi, bugün açıklanan bu haksız yaptırım kararını gözden geçirmeye ve bu vahim yanlıştan bir an evvel geri dönmeye davet ediyor, Türkiye olarak meseleyi müttefiklik ruhuna uygun şekilde, diyalog ve diplomasi yoluyla ele almaya hazır olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz.”