Terörle mücadele polislerinin 8 Kasım’da Adana ve Muğla’da IŞİD’e dönük operasyonda 19 kişinin gözaltına alınması sonrasında emniyetteki sorgularla devam ettirdiği operasyonlarda gözaltına alınan 22 şüpheliden 20’si dün Adana’da çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

20 Ağustos’ta Adana’nın Yüreğir ilçesinde yapılan bir operasyonda gözaltına alındıktan sonra IŞİD’in Türkiye emiri olduğu iddiasıyla 31 Ağustos’ta tutuklanan Mahmut Özdem’le irtibatlı olduğu savunulan şüphelilerin ABD’nin Adana Başkonsolosluğu ve İncirlik Hava üssüne saldırı düzenlemeyi planladıkları öne sürülüyor.

SURİYE’DEN TÜRKİYE’YE İNSAN KAÇAKÇILIĞI

Amerika’nın Sesi’nde yer aklan habere göre, kendi kurdukları yasadışı şeriat mahkemelerinde yargılama yaptıkları; Suriye’den Türkiye’ye insan kaçakçılığı gerçekleştirdikleri; tehdit, haraç toplama ve yaralama gibi suçlara karıştıkları; belirlenen sanıkların ayrıca milletvekilleri, bürokratlar ve turist kafilelerine saldırı düzenlemek için çaba harcadıkları savunuluyor. Mahmut Özdem’in tutuklanmasını sağlayan operasyon İstanbul’da Ağustos ayında örgüt üyesi Hüseyin Sağır’ın yakalanmasıyla başlamıştı.

İSTANBUL’DA 18 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İstanbul’da dün yapılan IŞİD operasyonunda da 18 kişi gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Müdürlüğü’ne bağlı ekipler dün başta Tuzla, Başakşehir ve Sultanbeyli olmak üzere 13 ilçede çeşitli adreslere operasyon düzenledi. Operasyonlarda yasadışı yollardan Türkiye’ye girdiği tespit edilen 18 kişi IŞİD mensubu olduğu iddiasıyla gözaltına alındı.