Adana’da aralarında Leyla Güven’in de olduğu iki ayrı dosyadan 60 kişi KCK davasından ceza aldı. Davanın avukatı olan Yasemin Dora Şeker “Kararı istinaf mahkemesine taşıyacağız” dedi.


Adana’da aralarında Leyla Güven’in de olduğu iki ayrı dosyadan 60 kişi KCK davasından ceza aldı. Davanın avukatı olan Yasemin Dora Şeker ile dokuz8Haberolarak görüştük.

27 DTP’LİYE 6’ŞAR YIL 3’ER AY CEZA

Dora dokuz8Haber’e yaptığı açıklamada ilk dosyayı şöyle açıkladı:
“Adana Özel Yetkili savcılığı tarafından Demokratik Toplum Partisinin yöneticileri ve üyeleri hakkında 2008 yılında açılan soruşturmada 2007 yılında DTP Yüreğir İlçe binasında ve  2008  yılında DTP İl Binasında PKK/KCK Kent yapılanmasına yönelik iki tane toplantı yapıldığı iddiasıyla soruşturma başlatılmış, bu davanın yargılaması DGM’nin devamı niteliğindeki Özel Yetkili Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesinin 2009/114 sayılı dosya ile yapılmış, 5 yıl sonra Özel yetkili mahkemelerin kapatılması üzerine dava, Adana 5.Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye devam etmişti. Toplam 12 yıla yakın bir süre sonunda 09.12.2019 tarihinde aralarında Leyla Güven ve dönemin İl başkanı M.Zeki Karataş’ın da olduğu 27 sanığa ayrı ayrı 6 yıl üç ay hapis cezası verildi.”
Dora, “İlk 4 yıl boyunca söz konusu davanın soruşturmasının ve  yargılamasının bir kısmı FETÖ örgütüne üye oldukları iddiasıyla ihraç edilip yargılanan, tutuklanan  polis, savcı ve hakimler tarafından yapılmış olması dikkat çekti” dedi.

 33 BDP’LİYE 6’ŞAR YIL 3’ER AY CEZA

İkinci dosya hakkında da bilgi veren Av. Yasemin Dora davanın seyri ve sonucunu şöyle anlattı:
“Adana Özel Yetkili savcılığı tarafından 2012 yılında Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) yöneticileri ve üyeleri hakkında 2011 ve 2012 yıllarında yapılan basın açıklamaları ve mitingler sebebiyle PKK/KCK üyesi oldukları iddiasıyla soruşturma başlatılmış, uzun yıllar gizli olarak telefonları dinlenmiş düzenlenen iddianame ile dava açılmış, bu davanın yargılaması DGM’lerin devamı niteliğindeki Özel yetkili Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesinde başlamış ve 2 yıl sonra Özel yetkili mahkemelerin kapatılması üzerine dava, kapatılan mahkemenin üyesinin başkanlık yaptığı Adana 5.Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye devam etmiştir. Toplamda yaklaşık 8 yıl süren yargılama sonunda sivil siyasette yer alan BDP Partisinin üye ve yönetcilerinden 33’ü hakkında 09.12.2019 tarihinde 6 yıl üç ay hapis cezası verildi.”
Dora, “Uzun yıllar boyunca söz konusu davanın soruşturmasının ve ilk 2 yıl yargılamasının bir kısmı FETÖ örgütüne üye oldukları iddiasıyla ihraç edilip yargılanan, tutuklanan polis, savcı ve hakimler tarafından yapılmış olması  ve  iki ayrı dosyada aynı gün bir kısım sanıklara aynı suçlama ile iki kez 6 yıl 3 ay hapis cezası verilmesi dikkat çekti. Söz konusu davada yatalak Aizhamer hastası Ahmet Karatekin’e de 6 yıl 3 ay hapis cezası verilmesi tepkilere yol açtı” diye konuştu.

KARAR İSTİNAFA TAŞINACAK

Söz konusu kararların bozulması için üst mahkemeye itiraz edeceklerini ve anılan kararların üst mahkemede bozulacağına inandıklarını söyleyen Av.Yasemin Dora Şeker, kararın bozulmasının yolunun hukukun üstünlüğüne öncelik verilmesinden geçtiğini, demokrasinin gerçekleşmesi ve büyüyüp gelişmesi için herkesin hukuk güvenliğine ihtiyacı olduğunu , mahkemelerin kararlarında hukukun üstünlüğünü esas alması gerektiğini ve buna da inançlarını sürdüreceklerini belirtti.