HDP Adana İl Örgütü’nün Kobane davasına ilişkin açıklamasını engelleyen polisler parti binasının girişindeki merdivenlerin önünü barikatlarla kapattı. Açıklama polis ablukasında gerçekleştirildi.

HDP Adana İl Örgütü’nün Kobane davasına ilişkin yapmak istediği basın açıklamasına polis izin vermedi. Parti binasının girişinde merdivenlerin önünü barikatlarla kapatan polisler İnönü Parkı’nda yapılmak istenen basın açıklamasına pandemi gerekçesiyle engelledi.

HDP Adana İl binası önünde sadece İl Eş Başkanı Mehmet Karakış’ın basın metnini okumasına izin verildi.

Açıklamaya İHD Adana Şubesi, Anadolu-Der, Demokratik Alevi Derneği, Emek Partisi, Toplumsal Özgürlükler Partisi, Tuhayder, Meyader, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Mücadele Birliği Platformu, Birleşik Mücadele Güçleri ve Tüm Bel-Sen Adana Şubesi destek verdi.

“TARİHİN GÖRDÜĞÜ EN BÜYÜK KUMPAS DAVALARINDAN BİRİ”

İl Eş Başkanı Mehmet Karakış tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Bugün Ankara’da görülmeye başlanan Kobanî Davası, AKP-MHP ittifakının topluma dayattığı rejimi tahkim etmek için karanlık odalarda hazırlanmış bütünüyle siyasi bir davadır. Baştan sona yalan ve iftiralarla dolu olan Kobanî Davası, siyasi talimatla hazırlanmış tarihin gördüğü en büyük kumpas davalarından biridir. Toplumu rehin almayı ve demokrasiyi boğmayı amaçlayan bu dava, IŞİD zihniyetinin sürdüğünü göstermektedir. O gün nasıl dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanında halklar IŞİD zihniyetine karşı Kobanî için bir olmuş, sesini yükseltmiş ve dayanışma içine girmişse bugün de Kobanî davasına karşı ortak dayanışma göstererek bu davayı düşürecektir. Unutulmamalıdır ki, karanlığa hakikati boğdurmayacak olan tek güç dayanışma ve demokrasi güçlerinin ortak mücadelesi olacaktır. Türkiye’de demokratik siyasetin tamamıyla teslim alınmasına yönelik bu kumpas davası, HDP’nin tasfiye edilmesini amaçlamaktadır. Protestolar yaşandıktan 6 yıl sonra dava açılması bu hakikati ortaya koymaktadır. AKP-MHP iktidarı bugün her alanda Kürtlere ve demokrasi güçlerine saldırmakta, bu saldırılar üzerinden içine düştüğü ekonomik, toplumsal ve siyasal krizi aşmaya çalışmaktadır.”