Boğaziçi Üniversitesi’nde 159 öğrencinin gözaltına alınmasına tepki gösteren Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Üniversitelerimizde akademik özgürlük ortamını korumak toplumun ortak görevidir” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde 159 öğrencinin gözaltına alınmasına tepki gösteren Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Üniversitelerimizde akademik özgürlük ortamını korumak toplumun ortak görevidir” dedi.

“BİR AN ÖNCE AKLI SELİME DÖNÜLMESİ GEREKLİ”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamayla, gözatılara tepki gösterdi. Davutoğlu’nun söz konusu paylaşımı şu şekilde:
“Boğaziçi Üniversitesinde yaşananlar kaygı vericidir. Üniversitelerimizde akademik özgürlük ortamını korumak toplumun ortak görevidir. Bir an önce aklı selime dönülmesi, konuşulabilir bir zeminin inşa edilmesi gerekmektedir. Sorunlar, gözaltılarla değil konuşularak çözülür.”

NE OLMUŞTU?

Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektöre karşı ve tutuklanan arkadaşlarına destek vermek için eylem düzenlemek isteyen öğrenciler sert müdahalelerle gözaltına alındı. Gözaltındaki 159 kişiden 98’i ifadelerinin alınmasının ardından serbest kalırken 61 öğrencinin ifadelerine ise bugün devam edilecek.

KARAR RESMİ GAZETE’DE

Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararlarına göre; 2002 yılında AKP Sarıyer ilçe teşkilatı kurucusu ve 2015 seçimlerinde AKP İstanbul Milletvekili Aday Adayı olan Prof. Melih Bulu, Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atandı. Karar duyulur duyulmaz tepki çekerken Boğaziçi Üniversitesi camiası tepkisini sosyal medyada dile getirdi.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYELERİ: KABUL ETMİYORUZ

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri, AKP’li Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına karşı açıklama yayınladı. Karara tepki gösteren öğretim üyeleri, “Üniversitemizin akademik özerkliğini, bilimsel özgürlüğünü ve demokratik değerlerini açıkça ihlal eden bu uygulamayı kabul etmiyoruz” dedi.

ÖĞRENCİLER TEK SES: KAYYUM REKTÖR İSTEMİYORUZ

AKP’li Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına karşı tepki göstermek ve “Kayyum rektör istemiyoruz” demek için bir araya gelen Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine polis biber gazı, tazyikli su ve plastik mermi ile müdahale etti.