Olağanüstü toplanan İBB Meclisi’nde AKP ve MHP grupları, salgın ve deprem gibi olağanüstü dönemlerde sosyal yardımlarda ‘vatandaş beyanının yeterli görülmesi’ne hayır dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), koronavirüs salgınının ortaya çıkmasının ardından vatandaş beyanını esas alarak yardım sürecini başlatmıştı. İBB yönetimi, gelen yardım taleplerini daha hızlı karşılayabilmek için sosyal yardımda vatandaş beyanını yeterli gören değişikliği İBB Meclisi’ne taşıdı.

AKP VE MHP’DEN “HAYIR” OYU

11 Mayıs’ta olağanüstü toplanan İBB Meclisi toplantısında, salgın ve deprem gibi olağanüstü dönemlerde sosyal yardımlarda vatandaş beyanının yeterli görülmesine, MHP ve AK Parti grupları ‘hayır’ oyu kullandı.

“İHTİYAÇ SAHİBİ İSTANBULLULAR MAĞDUR EDİLDİ”

Konuyla ilgili İBB tarafından yapılan açıklamada “İBB bu değişikliği salgın koşulları nedeniyle artan başvuruları bir an önce karşılamak ve bir milyonu aşan ihtiyaç sahibi İstanbullunun mağduriyetini önlemek için teklif etmişti. Sonuçta ihtiyaç sahibi İstanbullular mağdur edilmiş oldu” denildi.

MEVCUT BAŞVURULARIN TESPİTİ YAPILACAK

Ortaya çıkan durum karşısında 1 milyonu aşkın mevcut başvurunun tespitini yapmak zorunda olan İBB, yeni başvuru kabul edemeyeceğini duyurdu. İhtiyaç sahibi İstanbullular ise tespit edilene kadar yardımlara ulaşamayacak. İBB başkanlığının konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:
“Değerli Hemşehrimiz,
İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak salgın sürecinde ortaya çıkan ekonomik zorluklar ve geçim sıkıntısı nedeniyle 1 milyondan fazla ailemiz sosyal yardım almak için belediyemize başvurdu. Sosyal yardım incelemesinde İBB olarak vatandaş beyanını doğru kabul ederek yardımlara başladık. Ne yazık ki Mayıs ayında olağanüstü toplanan İBB Meclisi’nde AK Parti ve MHP Grubu’nun oyları ile vatandaş beyanı yeterli görülmedi, belediyemizin evlerde tespit yapması kararı alındı. Bu sebeple üzülerek belirtmek isteriz ki, bugünden itibaren sosyal yardım talebi alamayacak, mevcut müracaatları tespite başlayacağız.
İSKİ ve İGDAŞ faturaları için düzenlediğimiz ‘Askıda Fatura’ dayanışması ise devam edecek. Sosyal yardım formu sadece ‘Askıda Fatura’ dayanışması için doldurulacaktır.”