AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Rize Belediyesi’ne 15 Temmuz meydan inşaatı için ‘temsil ağırlama’ hesabından 427 bin TL ödeme yaptığı ortaya çıktı.

AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Rize Belediyesi’ne 15 Temmuz meydan inşaatı için ‘temsil ağırlama’ hesabından 427 bin TL ödeme yaptığı ortaya çıktı. Bursa Büyükşehir Belediyesi bütçe emaneti listesinde kayıtlara alınan para transferinin ‘temsil ağırlamaya ait borçlar’ adlı hesaptan gerçekleştirildiği tespit edildi. CHP Bursa Milletvekili Aydın, “İmamoğlu bilbordlara reklam verdi diye soruşturma açanlar, bunu niye görmüyor” diyerek duruma tepki gösterdi.

“HALKIN VERGİLERİ İLE TOPLANAN 427 BİN TL’NİN HESABI NİYE SORULMAZ?”

Sözcü’den Halil Ataş’ın haberine göre, AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Rize Belediyesi’ne temsil ağırlama hesabından 427 bin TL göndermesini eleştiren CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, “Kanal İstanbul’a ilgili halkı bilgilendirmek amacıyla bilbordlara verdiği reklamlardan dolayı İmamoğlu için soruşturma açanlar, halkın vergileri ile toplanan 427 bin TL’nin hesabını niye sormaz” dedi.

“BÖLÜCÜLÜK YAPMAKLA SUÇLANDI”

Kanal İstanbul sadece İstanbul’u değil 83 milyonu ilgilendirdiğini söyleyen Aydın, “Bilbordlara verilen reklam için İmamoğlu hakkında bölücülük yapmakla suçlayıp soruşturma açan İçişleri Bakanı, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Rize Belediyesi’ne 15 Temmuz meydan inşaatı için gönderdiği 427 bin TL için ne yapacak izleyip göreceğiz” ifadelerini kullandı.

AKP’Lİ BELEDİYE 150 MİLYON TL YENİ BORÇLANMA YETKİSİ İSTEDİ

Pandemi dolayısıyla 20 Mayıs’ta Belediye Meclisi kararıyla 150 milyon TL’lik yeni borçlanma yetkisi alan AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi, temsil, ağırlama ve tören organizasyonu hizmetine 4.5 milyon TL daha ödedi.

SON İKİ YILDA İKRAM,REKLAM VE AĞIRLAMA GİDERLERİNE YAKLAŞIK 81 MİLYON

Bursa Büyükşehir Belediyesi 2018-2020 arasında da ‘İkram-reklam-ağırlama’ giderlerine 80,9 milyon lira harcamıştı. Başkan Alinur Aktaş, göreve geldiğinde 5 milyar lira borç devraldıklarını, tasarrufa önem vereceklerini açıklamıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ın 2019 yılında en çok borcu olan belediyeler listesinde Bursa Büyükşehir Belediyesi listenin ilk sıralarında yer almıştı.