İçişleri Bakanlığı’nın ani sokağa çıkma yasağı kararına siyasi parti liderleri ve temsilcileri tepki gösterdi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “İktidar bir kez daha ne kadar acemi olduğunu gösterdi” dedi.

İçişleri Bakanlığı dün saat 22.00 sularında koronavirüs salgınını önleme çerçevesinde 30 büyükşehir ve Zonguldak için 2 gün sürecek sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini duyurdu. Kararın ardından vatandaşlar çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için sokaklara akın etti. 2 saat süren bir kaosun yaşanmasına neden olan karara siyaset dünyasından tepki geldi.
İki saat süren bir kaosun yaşanmasına sebep olan yasağa ve ilan ediliş biçimine siyaset dünyasından tepki yağdı.

KILIÇDAROĞLU: İHTİYAÇLARINIZ KARŞILANACAK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yasağın ilan etmesinin ardından market ve fırınlara akın eden vatandaşlara seslendi. Kılıçdaroğlu, “İhtiyaçlarınız hem belediyelerimiz hem de diğer yetkililer tarafından karşılanacaktır. Lütfen panik oluşmasına izin vermeyin.” dedi.


Sosyal medya hesabından açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Sükunetinizi ve sağlığınızı koruyun, evde kalın size ulaşılacaktır.” ifadelerini kullandı.

AKŞENER: İKTİDAR BİR KEZ DAHA NE KADAR ACEMİ OLDUĞUNU GÖSTERDİ

İçişleri Bakanlığı’nın sokağa çıkma yasağını 2 saat önceden duyurması ve ülkenin her yerinde izdiham görüntülerinin oluşmasını İYİ Parti lideri de eleştirdi.
“İktidar, bir kez daha kriz yönetiminde ne kadar acemi olduklarını ispatladı” ifadelerini kullanan Meral Akşener, tüm vatandaşları sakin olmaya çağırdı.
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İçişleri Bakanlığı’nın 2 saat önceden hafta sonu geçerli olacak sokağa çıkma yasağını duyurmasını ‘acemilik’ olarak yorumladı.
Görüşlerini sosyal medyadan paylaşan Akşener, “Tam karantina teklifimizi yasak başlangıcından 2 saat önce vatandaşa bilgi vererek uygulayan iktidar, bir kez daha kriz yönetiminde ne kadar acemi olduklarını ispatladı. Tüm vatandaşlarımızı sakin olmaya, yasağa uyarak kendilerini ve sevdiklerini korumaya davet ediyorum” dedi.

KARAMOLLAOĞLU: SALGINLA MÜCADELE ZAAFA UĞRADI

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile, İçişleri Bakanlığı’nın 2 gün sokağa çıkma yasağı ilan etmesine tepki gösterdi. Karamollaoğlu, “Salgınla mücadele bu gece itibariyle maalesef zaafa uğratılmıştır.” ifadelerini kullandı.


Karamollaoğlu, “Hafta sonu yasağının detaylarını açıklamadan “yasak var” diyerek panik yaptırmak hangi akla mantığa sığar! İnsanımızı paniğe sevkeden virüs veya açlık değil yönetimin basiretsizliğidir.” ifadelerini kullandı.

MHP: YASAK UYGUN OLDU

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, sokağa çıkma yasağını “yerinde ve uygun” olarak değerlendirdi. Yalçın’ın yasakla ilgili açıklamada şu ifadelere yer verdi:
-Lideriyle, MYK üyeleriyle, milletvekilleriyle, teşkilatları ve mensuplarıyla milletimizin emrinde olan MHP; sokağa çıkma yasağına uyulması için olanca titizliğin gösterilmesini, vatandaşlarımızdan hararetle beklemektedir.
-Yasak kararına riayet edilmesi, toplum sağlığı açısından alınan tedbirlerin ve corona virüsüne karşı sürdürülen mücadelenin etkili olması bakımından elzemdir. Bu hususta an itibariyle MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli’nin talimatları doğrultusunda bütün teşkilatlarımız uyarılmıştır.
-Sokağa çıkma yasağı üzerinden gerek liderimiz ve partimiz, gerekse teşkilatlarımız hakkında sosyal medyada döndürülmeye çalışılan fitne fırıldaklarıyla karalama kampanyalarına milletimizin itibar etmeyeceğine eminiz.

AHMET DAVUTOĞLU: KRİZİ YÖNETMEKTEN ACİZ YÖNETİM

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanlığı’nın sokağa çıkma yasağını, kararın uygulamaya geçmesine 2 saat kala açıklamasına tepki gösterdi.


Davutoğlu yasakla ilgili açıklamasında, “Türkiye krize, krizi yönetmekten aciz yönetimle yakalanmanın sıkıntılarını yaşıyor! Görüntüler düşündürücü ve üzücü, sosyal mesafe kuralları ihlal ediliyor, vatandaşlarımız risk altında!” dedi.

“BİR İŞİ DE BECERİN BE KARDEŞİM”

Eski MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, sosyal medya hesabından büyük bir kalabalığın görüntüsünü paylaşarak sokağa çıkma yasağına tepki gösterdi. Oğan, “Bir işi de becerin be kardeşim” ifadelerini kullandı.
HDP: YAŞANACAK ÖLÜMLERİN SORUMLUSU AKP’DİR
HDP’nin resmi twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:


#SOKAĞACIKMAYASAĞI neden marketler kapatıldıktan sonra açıklandı? Panik havasını yaratmanın amacı ne? AKP iktidarı günlük sokağa çıkma yasağı ile halk sağlığını hiçe saydığını bir kez daha gösterdi. Vaka sayılarında yaşanacak patlamanın da, ölümlerin de sorumlusu iktidardır.