GÜNDEM

Bahadır Grammeşin davası başladı

bahadir-in-katilleri-bugun-hakim-karsisinda-112341-5

İstanbul Kadıköy’de geçtiğimiz yıl gerçekleşen Özgürlük ve Dayanışma Partisi ile Haziran Hareketi üyesi Öğretmen Bahadır Grammeşin cinayetine ilişkin dava bugün başladı. Grammeşin’i öldürenler, suçu birbirinin üzerine attı. Sanık Erkan Çınar’ın diğer sanıklara “Suçu üstlenin size bakacağım” dediği öğrenildi.

İstanbul Kadıköy’de 9 Mayıs 2015’te kadınlara yönelik tacizi engellemek isterken bir çetenin saldırısıyla öldürülen ÖDP üyesi öğretmen Bahadır Grammeşin davası başladı.

Anadolu 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, kimlik tespiti ve iddianamenin okunmasının ardından sanıkların savunmalarına geçildi.

Refleks olarak bıçaklamış

“Kasten öldürme, ruhsatsız silah bulundurma, kasten öldürmeye teşebbüs ve silahla tehdit” suçlamasıyla hakkında müebbet istenen sanık Erkan Çınar savunmasında, “Kavga eden arkadaşlarımı abileri olarak ayırmak istedim. Ellerimi açarak kurban olayım kavga etmeyin dedim. Bizi tehdit ettiler. Bana yönelen kişiyi görünce yerde birşey gördüm. Refleks olarak alıp, salladım. Kesici aletmiş. O da ölen arkadaşımıza gelmiş. Pişmanım. Benim ailem mağdur şimdi” dedi.

“Siz reis misiniz?”

Grammeşin’in avukatı Ayhan Erdoğan, “Yaralama aletleri yolda bulunmuyor. Sizin mekanınızdan çıkıyor. Siz reis misiniz, esnaf mısınız? Kimsiniz! Bu kadar kesici alet bulundurma sebebiniz nedir? Tek vuruşla Bahadır’ı öldürdünüz, Çağrı’yı da öldürücü yerden yaraladınız. Birden fazla alet neden taşıyorsunuz?” soruları karşısında Çınar, “Ben konuşmak istemiyorum, ben gariban babasıyım” diyerek sustu.

Duruşmada, Grammeşin’in bıçaklanma anına ait görüntüler gösterildi. Avukatlar, Yahya Ataç’ın kendisine suçu üstlenmesi için katil Erkan Çınar’ın para teklif ettiğini aktardığı dilekçeyi de mahkeme heyetine sundu.

“Suçu üstlenin size bakacağım”

Duruşmada, sanıkların birbirini suçlayan ifadeleri dikkat çekti. Sanık Murat Topraktepe, “Ben ayırmaya çalıştım, olay yerinden uzaklaştım. Küfür duyunca cebimdeki muşta ile vurdum. “Bahadır’a 3 yumruk attım. Bir bıçak vardı bende ‘kavgada kullanılmıştır’ dedim. ‘Yok edelim’ dediler, ‘hayır’ dedim. Bahadır’ın bacağından kan çıktığını görünce bacağına bende 3 defa muştayla vurdum. Sonra muştayı yaktım. Önce vuranı görmedim demiştim ama bıçaklayan Erkan Çınar’dı. Avukatla haber yolladı. Suçu üstlenin size bakacağım! dedi” şeklinde konuştu.

Diğer tutuklu sanık Mert Nikalay da “O da bize küfürler edildi yalanını söylüyor ve sinirlenerek eline ‘bir şeyler’ alıp kavgaya girmiş. Bahadır Grammeşin’e 3 yumruk attım, yere düştü. Sonra Erkan Çınar ona yönelip bıçağı sapladı” diyerek Erkan Çınar’a suçlamayı yöneltti.

Duruşma devam ediyor.

(dokuz8HABER/Sol/Birgün)

dokuz8HABER’i takip edin

Video