İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumartesi günü Süper Lig’de şampiyonluk maçlarının oynanacağına işaret ederek, “Kutlamaların tam kapanma döneminden sonra yapılması hususunda tedbir almak lazım geldiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’ni (GAMER) ziyaret etti. Soylu, illere canlı bağlanarak tam kapanma tedbirleri ile trafik, asayiş durumlarına ilişkin bilgi aldı.

Soylu, “En önemli meselelerimizden biri bayram sonrası seyahat belgesi alıp da dönenler olacaklardır. Bunların yoğunluk oluşturacağı trafik güzergahlarındaki tedbirler ve denetimlerin aynı şekilde devam etmesi lazım” diye konuştu.

“İSTANBUL BİR İLKE KARARI ÜRETİRSE…”

Bakan Soylu, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ile yaptığı canlı bağlantıda Süper Lig’de oynanacak şampiyonluk maçlarına ilişkin de uyarılarda bulundu.

Cumartesi günü oynanacak maçların ardından şampiyonun belli olacağını anımsatan ve İstanbul’da bir diplomasiye ihtiyaç olduğunu söyleyen Soylu, şu ifadeleri kullandı:

“Şampiyonluk kutlamaları sokağa taşarsa… Sağ olsun hem Giresunlular hem de Adanalılar kutlamaları minimum ölçekte yaptılar. Sokakta görüntüler oldu ama her tarafa yayılmış bir görüntü olmadı. Hem kulüp yöneticileri hem de valililerimiz bu konuda çağrıda bulundular. İstanbul’da da kutlamaların tam kapanma döneminden sonra yapılması hususunda bir diplomatik müzakere yöntemi hem size hem de valimize iş düşüyor. Buna dair bir tedbir almak lazım geldiğini düşünüyorum. Eğer bu konuda İstanbul bir ilke kararı üretirse, hep beraber oturup çağrıda bulunursa zannediyorum ki tam kapanma dönemine bir halel gelmeden, tam kapanma döneminin hemen akabinde bunlar yapılabilir. Böylece Türkiye’de örnek bir hareket kabiliyeti olur düşüncesindeyiz.”

17 MAYIS AÇIKLAMASI

Süleyman Soylu, tam kapanmanın son tarihi olan 17 Mayıs gününe ilişkin de açıklamalarda bulundu. Soylu, “17 Mayıs 05.00’e kadar tedbirlerimiz geçerli. 17 Mayıs günü ne olacağını, nasıl, ne şekilde olacağını vatandaşımızla paylaşırız” ifadelerini kullandı.