GÜNDEM

#BarışİçinHerkes bir aradaydı

Ca4DpSXXIAQ2GXg

Barış için Akademisyenlere destek vermek ve savaşın son bulması akademisyenlerden kadınlara, engellilerden taraftarlara toplumun tüm kesimlerinden barış için mücadele edenlerin oluşturduğu inisiyatifler, “Barış için Herkes” adıyla bir araya geldi.

Şişli Kent Kültür Merkezi’nde yapılan Forum, Barış İçin Sinemacıların hazırlamış olduğu video gösterisiyle başladı. Videoda, 7 Haziran seçimlerinin hemen öncesinde Diyarbakır’da HDP mitingine yapılan bombalı saldırıyla başlayan süreç anlatıldı.

Açılış konuşmasını ise Barış İçin Edebiyatçılar İnisiyatifi’nden Melike Koçak ve Muzaffer Kaya yaptı. Koçak ve Kaya barış için yayınlanan metne imza attıkları için işlerinden çıkartıldıklarını belirterek, “Artık barış için işsizlerdeniz” dedi.

“Ne kadar güçlü olduğumuzu gördük”

Barış İçin Akademisyenler inisiyatifi adına konuşmayı Engin Baştan ve Begüm Sutaş yaptı. Akademisyenler olarak 2012 yılından beri birlikte hareket ettiklerini hatırlatan Sutaş, “Kürt halkına yönelik savaşın son bulması ve çatışmalara son verilmesi amacıyla metin yayınladık. Hızla arttık. Bu bir ilkti. Biz birbirimize dokunmaya başladık. Ne kadar güçlü olduğumuzu gördük” dedi.

Barış İçin Kadın Girişimi’nden Nükhet Sirman, “Erkekliğin bu kadar gaddar, kıyıcı, kan kokusu özlemi içinde olmaması, sevmenin ölüm getirmemesi için barış istiyoruz. Ölümden değil yaşamdan yana olduğu için böylesine erkekliğin kışkırtılmasını durdurmak gerektiğini biliyoruz” dedi.

Ca4DpzfUkAAC5GV

Kardeş Türküler grubu da müziğiyle foruma destek verdi.

Yeniden toplanma kararı alındı

Haftaya salı günü 19.00’da yeniden toplanma kararı alındı.

Foruma Barış için engelliler, Barış için tiyatrocular, Barış için edebiyatçılar, Barış için sinemacılar, Barış için Listag, Barış için LGBTİ, Barış için gazeteciler, Barış için hukukçular, Barış için sağlıkçılar, Barış için kadın girişimi,Barış için çocuklar, Barış için Eczacılar, Barış için tribünler, Barış için emekliler, Barış için sendikacılar, Barış için öğrenciler, Barış için turist rehberleri, Barış için Beyaz bayrak inisiyatifi, Barış için İstanbul Erkek lisesi katıldı. (dokuz8HABER/Sendika.org/Evrensel)

dokuz8HABER’i takip edin

Video