Dijital medya platformu 140journos, HDP Eş Genel eski Başkanı Selahattin Demirtaş’ın anlatıldığı “Coğrafya kader” isimli bir belgesel hazırladı. Demirtaş da belgeseli Twitter hesabından “Bir gün birlikte izleyebilmek dileğiyle” diyerek paylaştı.

Dijital medya platformu 140journos, cezaevinde bulunan HDP Eş Genel eski Başkanı Selahattin Demirtaş belgeseli hazırladı. Selahattin Demirtaş’ın annesi Sadiye Demirtaş ile avukatlarından Cahit Kırkazak ve çalışma arkadaşlarından Şükrü Erol’un da katıldıkları belgeselde, Edirne Cezaevine yapılan ziyaret görüntülerinin yanı sıra Selahattin Demirtaş’ın; eşi Başak Demirtaş, kızları Delal ve Dılda Demirtaş ile yaptığı telefon görüşmesi de bulunuyor.
“Coğrafya kader” isimli belgeselde ayrıca, Başak Demirtaş tarafından çekilen, Selahattin Demirtaş’ın çocuklarıyla bir arada görüldüğü çeşitli eski görüntüler de yer alıyor. 34 dakikalık belgeselin son bölümünde ise Selahattin Demirtaş’ın seslendirdiği bir türkü de ilk kez yayınlandı.
Belgeselde Selahattin Demirtaş’ın gözaltı anını anlatan Başak Demirtaş, “Korkudan küçük kızım Dılda ağlamaya başladı. Selahattin bir taraftan onu teselli etmeye çalışıyor, bir taraftan hazırlanıyor… Tam 38 yıl önceye döndüm. Annemle birebir aynı cümleleri kuruyorduk. 38 yıl sonra benim yaşadığımı, kızlarımın da yaşayabileceğini hiç düşünmemiştim. Selahattin’le vedalaştık. En kısa sürede geleceğini söyledi” ifadelerini kullanıyor.

“SELAHATTİN’İ İLK EKMEK FIRINLARINDA GÖRDÜM”

Başak Demirtaş, Selahattin Demirtaş ile tanıştıkları zamanı ise şöyle anlatıyor:
“Ben 16 yaşındaydım, Selahattinlerin oturduğu mahalleye taşındığım zamanlar. Evimizin altında bir fırın vardı. Sonradan öğrendim, o fırın Selahattin’in dedesi ve dayısınındı. Ben Selahattin’i ilk ekmek almaya gittiğimde gördüm. Gittim, ‘Bana ekmek verir misiniz’ dedim. Orada işte Selahattin bana ekmeği vermişti, ilk orada gördüm. Tabii küçük bir mahalle yaşadığımız yer. İçimden ‘Aa ne hoş çocuk’ falan diye düşündüm. Bir süre geçtikten sonra bir gün bir baktım balkonda, Selahattin. İşte o hoş çocuk balkonda ve sanırım da komşuyuz. İnanamadım. Hiç o anı unutmuyorum. Sonra bir süre geçti derken anneler tanıştı. Bir komşuluk da başladı. Komşuluk ilişkilerimiz başladı ama çok yeni taşınmışız oraya. Bir de o dönem ayıplar, tabular vardı. O yüzden her şeyi alttan ve gizli yürütmeye çalışıyordum.”

“BİR GÜN BİRLİKTE İZLEYEBİLMEK DİLEĞİYLE”

Selahattin Demirtaş da, belgeseli Twitter hesabından paylaştı. Demirtaş “Coğrafya kader” isimli belgeseli “Bir gün birlikte izleyebilmek dileğiyle…” ifadeleriyle paylaştı.