Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i öldüren Ogün Samast yakalandıktan hemen sonra emniyet müdürlüğünde polis ve jandarma ile birlikte Türkiye bayrağı ile birlikte fotoğrafı paylaşıldı.

Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın yakalandıktan hemen sonra Türkiye bayrağı önünde çekilen fotoğrafıyla ilgili dönemin Samsun İl Jandarma Komutanı Serdar Yücel tanık olarak ifade verdi. Serdar Yücel, “Fotoğraf ve kayıt çekilmesi emrini ben verdim. Bayraklı fotoğraf çekin demedim” dedi. Samast’ı sorgulayan sanıklardan astsubay Birol Ustaoğlu ise “Talimat almadan bunu yapmam mümkün mü?” diye yanıt verdi.
Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Hrant Dink cinayetiyle ilgili kamu görevlilerinin yargılandığı davanın 104’üncü duruşma Çağlayan’daki İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Dönemin Samsun Jandarma Komutanı Serdar Yücel’in tanık olarak dinlendiği, 4’ü tutuklu 77 sanıklı davanın duruşmasını Hrant Dink’in arkadaşları ve çok sayıda kişi izledi.
Tanıklar Serdar Yücel, Şenol Çınar ve Zeki Erdem duruşmaya çağrılırken, tutuksuz sanıklardan Ali Öz, Birol Ustaoğlu, Atilla Güçlüoğlu duruşma salonunda hazır bulundu, tutuklu sanıklar ise SEGBİS ile bağlandı.
Dönemin Samsun İl Jandarma Komutanı Serdar Yücel tanık olarak SEGBİS aracılığıyla mahkemeye bağlandı. Dink’in katili Ogün Samast’ın asker ve polislerin arasında bayrakla poz verdiği fotoğrafın sorulduğu Yücel, “Fotoğraf ve kayıt çekilmesi emrini ben verdim. Ben bayraklı fotoğraf çekin demedim” dedi. Yücel ayrıca cinayetin ‘FETÖ’ bağlantılı olduğu bilgisinin kendilerinde olmadığını söyleyerek “Jandarma görüntülerinin basına sızdırılmasının şüpheli ve kasıtlı bir hamle olduğunu düşündüğümü müfettişlere söyledim” diye konuştu.
Mahkeme başkanı, o dönemde Samsun jandarmasında görevli olan sanıkların ismini tek tek sayarak örgütle ilişkilerinin olup olmadığını sordu. Yücel, “Bilgim yok” dedi.
Cinayet işlendiği gün Samsun İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde astsubay rütbesinde olan, Ogün Samast’ı Samsun Otogarı’nda gözaltına alarak ilk sorgulayan dava sanığı Birol Ustaoğlu ise emniyette çay ocağındaki ilk mülakatı kendisinin gerçekleştirdiğini söyledi. Samast’ın “Vatan toprağı kutsaldır, kaderine terk edilemez” yazılı Atatürk posteri önünde, Türkiye bayrağı önünde poz verdiği görüntüde yer alan Ustaoğlu, “Ama talimat almadan bunu yapmam mümkün mü? Yeri ben mi seçtim?” diye sordu.
Serdar Yücel, “Hayır, ön bilgi almak için oradaydınız. O bina emniyet müdürünün yetkisindedir” diye cevap verdi.
Duruşma dönemin İstihbarat Şube Müdürlüğünde Aşırı Sağ Faaliyetler Tim Komutanı Serkan Özel Serkan Özel ve ve Kürşat Yılmaz’ın dinlenmesi için yarın saat 10.30’a ertelendi.