GÜNDEM YEREL GÜNDEM

CHP’li Çelebi: Bedri Gencer cinsel istismara teşvik ediyor

CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, Elazığ ve çevresinde yaşanan depreme dair çocuk yaşta evlilikle bağlantı kurarak açıklama yapan Prof. Dr. Bedri Gencer hakkında suç duyurusunda bulundu.

dokuz8HABER’den Güven Boğa’ya konuşan Çelebi İl Örgütü adına yaptığı açıklamada; “Elazığ’da meydana gelen, 41 yurttaşımızın yaşamını yitirdiği 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla toplumda infial yaratan Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Öğretim üyesi Prof.Dr.Bedri Gencer hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk”dedi.

Gencer’in Twitter hesabından yaptığı paylaşımla halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ettiği, pedofiliyi meşrulaştırıp suç işlemeye suç işlemeye tahrik ettiği belirtilen suç duyurusunda, Gencer hakkında soruşturma yapılarak kamu davası açılması istendi.

SUÇ DUYURUSU

İl Başkanı Mehmet Çelebi, CHP Adana İl Başkanlığı Hukuk Komisyonu üyesi avukatlar Hasan Alkan, Güven Özdemir, Beyza Sağdıç, Atacan Arslan ve Ümit Arif Özsoy ile birlikte Adana Cumhuriyet Başsavcılığına verdikleri dilekçeyle YTÜ Öğretim Üyesi Prof.Dr. Bedri Gencer hakkında suç duyurusunda bulundu.

TOPLUMDA İNFİALE NEDEN OLDU

Suç duyurusu dilekçesinde, Twitter’da paylaşım yapan Prof.Dr. Bedri Gencer’in, 41 yurttaşın enkaz altında kalarak yaşamını yitirdiği 25.01.2020 tarihinde gerçekleşen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından yaptığı paylaşımla toplumda infiale neden olduğu kaydedildi.

ÇOCUKLARA YÖNELİK CİNSEL İSTİSMARI MEŞRULAŞTIRAN PAYLAŞIM

Gencer’in “Gayretullaha dokunmak edebiyat değildir. AIDS, ebola virüsü… Avustralya, Çin gayretullaha dokundu azap geldi. Maazallah, biz de zinayı, livatayı yasallaştırarak, Allah’ın helal kıldığı yaşta evliliği tecavüz sayarak, mutlu yuvaları bozarak gayretullaha dokunmayalım. Az kaldı” şeklindeki paylaşımıyla çocuk yaşta evliliği savunarak, çocuklara yönelik cinsel istismarı adeta meşrulaştırdığı gibi depremin çocuk yaşta evlilikler yasaklandığı için gerçekleştiği iddiasında bulunduğuna işaret edildi.

“TÜM İNSANLIK ADINA UTANÇ VERİCİ DURUM”

Suç duyurusu metninde Gencer’in paylaşımı “Seçkin bir üniversitede İnsan ve Toplum Bilimleri bölümü profesörünün, bu tavrı sergilemesi gerek kendi mesleğine gerekse tüm insanlık adına utanç verici durumdur” değerlendirilmesi yapılarak şu görüşlere yer verildi:

“Bilim insanlarının, toplumu kucaklayıcı ve medeni bir düşünce yapısına sahip, toplumu barışçıl bir dille birleştirmesi gerekirken, twitter hesabından yapmış olduğu paylaşım ile kendi anlayışını dayatarak, toplumu tahrik ederek, depremzedelerin bu durumu hak ettiğini ima ederek ayrıştırıcı bir dil kullanması partimizi ve toplumu derinden üzmüştür.”

“TOPLUMU SUİSTİMALE TEŞVİK EDİYOR”

Türk Medeni Kanunu’na göre 17 yaşını doldurmayan hiç kimsenin evlenemeyeceği hatırlatılan suç duyurusunda, Gencer’in yaptığı paylaşımla küçük yaşta çocukları evlilik müessesesine konu edip, aileleri ve toplumu bu tür suistimallere teşvik ederek hukuka aykırı davrandığı vurgulandı.

“ÇOCUKLARIN CİNSEL İSTİSMARI SUÇUNUN GERÇEKLEŞMESİNİ TEŞVİK EDİYOR”

Prof.Dr. Gencer’in paylaşımının Türk Ceza Kanununun 103. maddesinde tanımlanan çocukların cinsel istismarı suçunun gerçekleşmesini teşvik niteliğinde olduğu vurgulanan suç duyurusunda şu ifadeleri yer aldı:

“Bu bağlamda, şüphelinin çocukla cinsel ilişkiye girmeye tahrik içeren hukuka aykırı açıklamalarının Türk Ceza Kanununun 214 ve 217. maddelerinde belirtilen ‘suç işlemeye tahrik’ ve ‘Kanunlara uymamaya tahrik’ suçları kapsamında değerlendirilmesi gerekmektedir. Yukarıdaki paylaşımla kanunlara uymamaya tahrik suçunu işleyerek ayrıca depremde ölen yaralanan vatandaşlarımızın çocuk evliliğinin reddedilmesi nedeniyle bu afetin başlarına geldiğini belirterek toplum nezdinde infial yaratmıştır. Kişi öğretim üyesi unvanını taşımakta yaptığı paylaşımlarının da sonuçlarını bilmektedir. Yukarıda bahse konulu paylaşımla ilgili, şüpheli hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak hakkında kamu davası açılmasını vekâleten talep ederiz.”

dokuz8HABER’i takip edin

Video