Koronavirüse yakalanan ve sağlık durumu ağırlaşan Şeref Yıldız isimli yurttaş Diyarbakır, Mardin, Batman, Elazığ ve Şanlıurfa’daki hastanelerde “Boş yer yok” denilerek kabul edilmediği için hayatını kaybetti.

Diyarbakır’da testi pozitif çıkan ve kaldırıldığı özel bir hastanede sağlık durumu ağırlaşan Şeref Yıldız isimli yurttaşın, entübe odasında solunum destek cihazına bağlanması için şehirdeki Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi ve Dicle Üniversitesi Kalp Hastanesi’nin arandığı ifade edildi. Başvurular yapılmasına rağmen doluluk oranı gerekçe gösterilerek Yıldız’ın tedavi altına alınmadığı kaydedildi.
Yıldız’ın yakınları ve milletvekillerin, Diyarbakır başta olmak üzere Mardin, Batman, Elazığ ve Şanlıurfa gibi şehirlerde bulunan tüm hastaneleri aradığı, fakat kendilerine “Yoğun bakım üniteleri dolu, boş yer yok” yanıtlarının verildiği aktarıldı. Girişimlerin sonuç vermemesi üzerine Şeref Yıldız, bulunduğu özel hastanede dün akşam saatlerinde hayatını kaybetti.

HDP’Lİ UCA: “HASTAMIZI KAYBETTİK”

HDP Batman milletvekili Feleknas Uca da, yaşananlara sosyal medya hesabı üzerinden tepki gösterdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı etiketlediği paylaşımında, şu ifadelere yer verdi:
“Diyarbakır’da Covid-19 pozitif çıkan Koah hastası bir vatandaşın durumu gittikçe ağırlaşıyor. Yoğun bakım ünitelerimizde yeterince yer var diyorsunuz ama hasta, saatlerdir yoğun bakıma sevk edilmesine rağmen, yeterli yatak yok diye yoğun bakıma alınmadı. Dün geceden beri, tüm çabalara rağmen yoğun bakımda yer bulamadığımız hastamızı ne yazık ki kaybettik. Bunun sorumluları, bu süreci kötü yönetip, bunu halktan gizleyenlerdir. İnsanlar göz göre göre ölüyorlar. Siz daha neyi, kimden saklıyorsunuz?”

“‘NEFES ALAMIYORUM’ DİYEREK YARDIM İSTEDİ”

Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Yıldız’ın eşinin kardeşi Ruken Koyun, hayatını kaybeden Yıldız’ın, koah hastası olduğu için salgına karşı çok fazla dikkat ettiğini, fakat salgının nasıl bulaştığı konusunda bilgi sahibi olamadıklarını aktardı.
Yıldız’ın geçtiğimiz Pazartesi günü rahatsızlanarak Aile Hekimliği’ne gittiğini, fakat “soğuk algınlığı” denilerek eve gönderildiğini belirten Koyun, ertesi günü Yıldız’ın ateşinin yükseldiğini ve nefes alıp vermekte zorlandığını kaydetti.
Koyun, “Nefes alıp vermekte zorlandığı için özel bir hastaneye götürülüp test yapılarak tomografisi çekildi. Tomografisi çekildikten sonra doktor ‘Yüzde 90 koronadır, çünkü ciğerlerinde buzlanma oluşmuş’ dedi. Test sonucu iki gün sonra pozitif çıktı. Hastaneye yatırıldıktan sonraki ilk gün kendisini iyi hissetse de sonuçları sonrasında doktor ‘Salgın ciğerlerde ilerlemiş. Biz müdahale etmeseydik zaten ex olurdu’ dedi. Yıldız dün kızını arayarak ‘Artık nefes alamıyorum’ diyerek yardım istedi” diye konuştu.

“YATAKLAR DOLU, BOŞ YER YOK”

Özel hastanede entübe odası olmadığı için dün Diyarbakır, Mardin, Batman, Elazığ ve Şanlıurfa gibi birçok kentte bulunan hastanelerde arayışa girdiklerini ifade eden Koyun, tüm arayışlarına rağmen hastane yetkililerinin kendilerine “Yoğun bakım üniteleri dolu, boş yer yok” dediğini aktardı. Tüm hastane yetkililerinin yatak için sisteme kod düştüklerini ifade eden Koyun, “Bir kod düşürdüler, yatak olursa ilk olarak onu alacaklardı. Ama zaten yatak beklerken dün akşam yaşamını yitirdi” ifadelerini kullandı.
Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırılan Yıldız’ın cenazesi, bugün Bağlar ilçesindeki Yeniköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.