Bilecik’te halkın sokağa çıkma yasağı kararından etkilenmemesine karşın marketlere akın ettiği belediyenin de “Biz büyükşehir değiliz” anonsu yaptığı iddia edildi. Ancak Bilecik Belediyesi, “Böyle bir uygulamamız yoktur” açıklamasında bulundu.

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle 30 büyükşehir belediyesi ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı ilan etti. Yasağın iki gün süreyle geçerli olacağı bildirildi. Yasağın ilan edildiği illerde yurttaşlar ihtiyaçlarını karşılayabilmek için gecenin geç saatlerinde fırın ve açık olan marketlere akın etti.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Hareketlilik yaşanan illerden biri de yasağa dahil olmamasına rağmen Bilecik oldu. Bilecik halkı yasağın ilan edilmesinin ardından fırın ve marketlerde yoğunluk oluşturdu.
Bunun üzerine belediye hoparlörlerinden Bilecik’in büyükşehir olmadığı ve yasağın bölge halkını etkilemeyeceğine ilişkin anonslar yapıldığı iddia edildi.

BELEDİYE: BÖYLE BİR UYGULAMAMIZ YOKTUR

Sosyal medyadaki paylaşımların ardından Bilecik Belediyesi bir açıklama  yaptı. Açıklamada, “Böyle bir uygulamamız yoktur. Çünkü Büyükşehir olduğumuzu sanacak saflıkta hemşehrimiz yoktur. Tüm halkımıza duyurulur” denildi.