Koronavirüs Bilim Kurulu’nun ardından yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, “Vaka artışında birincil etkenin insan hareketliliği ve toplu mekanlarda bulunma olduğuna dikkat çekilerek alınması gereken kısıtlayıcı tedbirler tüm detaylarıyla masaya yatırıldı” ifadelerine yer verildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Koronavirüs Bilim Kurulu’nun ardından yaptığı yazılı açıklamada, “Kış aylarının gelişi nedeniyle insanlar daha yoğun kapalı alanlarda bulunuyor. Vaka artışında birincil etkenin insan hareketliliği ve toplu mekanlarda bulunma olduğuna dikkat çekilerek alınması gereken kısıtlayıcı tedbirler tüm detaylarıyla masaya yatırıldı. Hastalığın yayılmasını önleyici somut tedbirlerin hayata geçirilmesinin tavsiye edilmesi yönünde karar alındı” ifadelerine yer verildi.

DÜNYA GENELİNDE VAKA SAYISI 55 MİLYON

Bakan Koca’nın Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklama şöyle:
“Dünya 11 aydır yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele ediyor. Salgın, küresel ölçekte yayılmaya ve can almaya devam ediyor. Bugün itibariyle dünya genelinde 55 milyon vaka tespit edildi, 1 milyon 400 bine yakın can kaybı yaşandı. Bu süreçte hiçbir ülkenin bu virüsten bağışık kalması mümkün olmadı.”

“ARTIŞ HIZININ YÜKSEK SEYRETTİĞİ İLLER ÜZERİNDE ÖZEL OLARAK DURULDU”

“Ülkemizde Mart-Mayıs ayları arasında yaşanan ilk dalganın ardından vaka sayılarını kontrol altına almayı başardık. Ancak son aylarda, tüm dünyadakine benzer bir seyirle, vaka ve ölüm sayılarında önemli artışlara şahit oluyoruz. Bugün birçok ülke kapanma tedbirleri dahil toplumsal hareketleri kısıtlamalarına yeniden başvurmaya başladı. Son dönemde sürekli dile getirdiğimiz üzere, tüm Türkiye’de genel bir artış eğilimi mevcut. Ancak İstanbul başta olmak üzere ülkemizin genelinde daha ciddi seyrediyor. Bir çok ilimizdeki artış, sağlık kuruluşlarımız üzerindeki baskının da artmasına sebep oluyor. Bilim Kurulunda artış hızının yüksek seyrettiği illerimizin üzerinde özel olarak durduk.”

“KISITLAYICI TEDBİRLER TÜM DETAYLARIYLA MASAYA YATIRILDI”

“Hastane kapasitelerimize, sağlık çalışanlarımızın koşullarına, uyguladığımız tedavi protokollerine, dünyadaki yeni tedavi seçeneklerine, aşı ve ilaç çalışmalarına yönelik detaylı değerlendirmelerimizi yaptık. Kış aylarının gelişi nedeniyle insanlar daha yoğun kapalı alanlarda bulunuyor. Vaka artışında birincil etkenin insan hareketliliği ve toplu mekanlarda bulunma olduğuna dikkat çekilerek alınması gereken kısıtlayıcı tedbirler tüm detaylarıyla masaya yatırıldı. Hastalığın yayılmasını önleyici somut tedbirlerin hayata geçirilmesinin tavsiye edilmesi yönünde karar alındı.”

“YALNIZCA KAMU KURUMLARININ ÇABASI YETERLİ OLMAZ”

“Salgınla mücadelede yalnızca kamu kurumlarının çabası yeterli olmaz. Yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, medyamızın, kanaat önderlerinin ve birer birer her vatandaşımızın sağduyusuna ve katkısına ihtiyacımız var. Unutmayalım, koronavirüs alacağımız tedbirlerden güçlü değildir.”

İMAMOĞLU “TEDBİR ALMAKTA GECİKİYORSUNUZ” DEMİŞTİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 14 Kasım’da yaptığı açıklamada o gün sadece İstanbul’da Covid-19 kaynaklı ölüm sayısının 164 olduğunu ve bu sayının da o gün Bakanlık verilerine göre Türkiye genelinde 92 olan ölü sayısının iki katı olduğunu vurgulamış ve İstanbul için acil tedbir çağrısı yapmıştı. Daha sonra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından arandığını duyuran İmamoğlu, görüşmenin içeriğine ilişkin, “Sağlık Bakanımız Sayın @drfahrettinkoca az evvel beni aradı. Tedbirler konusunda hassasiyetle çalıştıklarını söyledi. Pandemi sürecinde seferberlik anlayışıyla, şeffaflık ve bilim temelinde tüm adımları hep beraber atmak vazifemizdir. Daha sağlıklı bir Türkiye umuduyla…” bilgisini vermişti.
İmamoğlu’nun Koca’nın telefonu sonrası daha yumuşak bir açıklama yapması, İstanbul’a yönelik olarak dile getirdiği tedbir talebinin hükümet tarafından karşılanacağına ilişkin beklenti yaratmıştı.