Boğaziçi Üniversitesine atanan AKP’li kayyum rektör Melih Bulu’nun “pratik çözüm” dediği üniversitenin kapısına takılan kelepçe ile ilgili inceleme başlatıldı.

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs ana giriş kapısı önünde öğrencilerin eylemine müdahale eden polisin okulun kapısına kelepçe takması ile ilgili inceleme başlatıldı.
DHA’da yer alan habere göre İlk incelemede kelepçenin üniversite güvenlik görevlililerine ait olduğu ve Güvenlik Şube Müdürlüğü’nde görevli bir polis memuru tarafından takıldığı belirtildi.

KELEPÇEYİ TAKAN POLİS, “İNİSİYATİF KULLANDIM” DEDİ

İstanbul Emniyetinin başlattığı inceleme kapsamında olayla ilgili bilgisine başvurulan polisin üst amirlerinden talimat almadan kelepçeyi kapı demirlerine taktığını ve “İnisiyatif kullandım” dediği kaydedildi. Olayla ilgili incelemenin sürdüğü belirtildi.

BULU “PRATİK ÇÖZÜM” DEMİŞTİ

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan, akademisyen ve öğrencilerin protesto ettiği Prof. Dr. Melih Bulu, dün Habertürk televizyonundaki açıklamalarında üniversite kapısına takılan kelepçe ile ilgili “Kapı kırıkmış, kapıyı tutturmak için kelepçe takılmış. Öyle bir pratik çözüm bulunmuş” demişti.

NE OLMUŞTU?

Karar, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararlarına göre; 2002 yılında AKP Sarıyer ilçe teşkilatı kurucusu ve 2015 seçimlerinde AKP İstanbul Milletvekili Aday Adayı olan Prof. Melih Bulu, Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atandı. Karar duyulur duyulmaz tepki çekerken Boğaziçi Üniversitesi camiası tepkisini sosyal medyada dile getirdi.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYELERİ: KABUL ETMİYORUZ

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri, AKP’li Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına karşı açıklama yayınladı. Karara tepki gösteren öğretim üyeleri, “Üniversitemizin akademik özerkliğini, bilimsel özgürlüğünü ve demokratik değerlerini açıkça ihlal eden bu uygulamayı kabul etmiyoruz” dedi.

ÖĞRENCİLER TEK SES: KAYYUM REKTÖR İSTEMİYORUZ

AKP’li Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına karşı tepki göstermek ve “Kayyum rektör istemiyoruz” demek için bir araya gelen Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine polis biber gazı, tazyikli su ve plastik mermi ile müdahale etti.