Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum rektör olarak atanan Melih Bulu’ya yönelik tepkiler tam kapanmada online olarak devam ediyor.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne Melih Bulu’yu atamasıyla başlayan protestolar devam ediyor. Üniversitesi akademisyenleri, ‘tam kapanma’ nedeniyle nöbetlerine online olarak devam etti.

Akademisyenler, bugünkü nöbetlerini de sosyal medyadan yayımladı. 2 Ocak’ta Melih Bulu’nun atanmasının üzerinden 123 gün geçtiğini belirten akademisyenler, protestoların 120’nci, rektörlüğe sırt dönme eyleminin ise 86. günü olduğunu hatırlattı. Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri, ‘tam kapanma’ günlerinde nöbetlerini her iş günü 12.15-12.30 saatlerinde çevrimiçi olarak yayımlayacak.

NE OLMUŞTU?

Karar, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararlarına göre; 2002 yılında AKP Sarıyer ilçe teşkilatı kurucusu ve 2015 seçimlerinde AKP İstanbul Milletvekili Aday Adayı olan Prof. Melih Bulu, Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atandı. Karar duyulur duyulmaz tepki çekerken Boğaziçi Üniversitesi camiası tepkisini sosyal medyada dile getirdi.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYELERİ: KABUL ETMİYORUZ

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri, AKP’li Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına karşı açıklama yayınladı. Karara tepki gösteren öğretim üyeleri, “Üniversitemizin akademik özerkliğini, bilimsel özgürlüğünü ve demokratik değerlerini açıkça ihlal eden bu uygulamayı kabul etmiyoruz” dedi.

ÖĞRENCİLER TEK SES: KAYYUM REKTÖR İSTEMİYORUZ

AKP’li Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına karşı tepki göstermek ve “Kayyum rektör istemiyoruz” demek için bir araya gelen Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine polis biber gazı, tazyikli su ve plastik mermi ile müdahale etti.