Ceren Damar’ı öldüren Hasan İsmail Hikmet ve avukatı Vahit Bıçak’ın suç duyurusunda bulunduğu avukat Yasin Gökberk Çınar, “Kadın cinayetlerini olağanlaştırma ve meşrulaştırma çabası bir kez daha mücadele edenlerin emeği ile boşa düşürülmüştür. Sıra müdafilik görevini yaparken hukuki bilgide ve bu bilginin yorumunda açıkça tahrifat yapan Vahit Bıçak için hukuksal yolların işletilmesine gelmiştir” dedi.

Ceren Damar’ı öldüren Hasan İsmail Hikmet ve avukatı Vahit Bıçak’ın yaptığı şikayetlerle ilgili savcılık kararını vermeye başladı. Hikmet, duruşmayı izleyen stajyer avukat Yasin Gökberk Çınar hakkında “Adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs” suçlamasıyla suç duyurusunda bulunmuştu. Hikmet, suç duyurusunda, “Çınar’ın hem kendisinin savunma hakkına müdahale ettiğini hem de avukatının savunma görevini yerine getirmesini engellediğini” iddia etti.
Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre, Avukat Vahit Bıçak, 21 Şubat’taki duruşmada aralarında Ceren Damar’ın ailesi, avukatları ve duruşma salonunda bulunan bazı izleyiciler dahil toplamda 250 kişi hakkında şikayette bulunduğunu açıklamış ve şikayetlerin devam edeceğini de ifade etmişti.
Sanık Hikmet ve avukatı Vahit Bıçak’ın yaptığı şikayetlerle ilgili savcılık kararını vermeye başladı. Soruşturma dosyasına göre sanık Hikmet, duruşmayı izleyen stajyer avukat Gökber Çınar hakkında ‘Adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs’ suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu. Hikmet, suç duyurusunda, “Yasin Gökber Çınar’ın hem kendisinin savunma hakkına müdahale ettiğini hem de avukatının savunma görevini yerine getirmesini engellediğini” iddia etti.

“DURUŞMADA SÖZ ALMADIM”

Stajyer avukat Yasin Gökber Çınar ise yazılı olarak verdiği savunmasında, “Ankara Barosu’nun TODAM görevlendirmesiyle duruşmada izleyici bölümünde duruşmayı takip ettiğini, duruşmaya herhangi bir dahlinin olmadığını, herhangi bir söz de almadığını” belirtti.

TAKİPSİZLİK KARARI VERİLDİ


Savcılık Hikmet’in şikayetinde takipsizlik kararı verdi. Dokuz8HABER’in ulaştığı karar metninde, “Her ne kadar şüpheli hakkında adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçundan soruşturma başlatılmış ise de şüphelinin atılı suçu işlediğine dair soyut iddia dışında delil elde edilmediği anlaşılmıştır” denildi.

“KADIN CİNAYETLERİ VE ONU MEŞRULAŞTIRANLAR İLE MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK”

Dokuz8HABER’in ulaştığı ve şu an stajyerliği bitmiş olan avukat Yasin Gökber Çınar ise, “Savunma etiğini hiçe sayarak müdafilik üstlenen Vahit Bıçak tarafından yazıldığını tahmin ettiğimiz dilekçeler ile başta Ceren Damar’ın ailesi olmak üzere onlarca kişi hakkında Hasan İsmail Hikmet tarafından savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Temel iddia hem Hasan İsmail Hikmet’in savunma hakkına hem de avukatı Vahit Bıçak’ın savunma görevinin yerine getirmesini engellediği ve dolayısıyla adil yargılanmayı etkilemeye teşebbüs ettiğimiz idi. Fakat şikayet dilekçesi tamamen soyut iddialara dayanmakta, iddia edilen hususlar maddi deliller aracılığı ile desteklenmemektedir” dedi.

“KADIN CİNAYETLERİNİN MEŞRULAŞTIRILMA ÇABASIYLA MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘Kovuşturma Yapılmasına Yer Olmadığına’ dair karar verdiğini ifade eden Çınar, “Kadın cinayetlerini olağanlaştırma ve meşrulaştırma çabası bir kez daha mücadele edenlerin emeği ile boşa düşürülmüştür. Sıra müdafilik görevini yaparken hukuki bilgide ve bu bilginin yorumunda açıkça tahrifat yapan Vahit Bıçak için hukuksal yolların işletilmesine gelmiştir. Daha önce de söylemiştik, tekrar etmekte fayda var ‘Kadın cinayetleriyle, ve kimden gelirse gelsin kadın cinayetlerinin meşrulaştırılma çabasıyla mücadelemiz devam edecek” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Hikmet’in, Damar ailesi adına davayı takip eden 26 avukat hakkında yaptığı suç duyurusuna ilişkin soruşturma ise devam ediyor.

NE OLMUŞTU?

Ankara’da Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’i, kopya çektiği için şikayet etmesi nedeniyle okuldaki odasında öldüren öğrenci Hasan İsmail Hikmet, Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde dördüncü kez hâkim karşısına çıkmıştı. Hasan İsmail Hikmet’e ruhsatsız silah taşımaktan 1 yıl hapis, 600 TL ceza, silahla tehdit suçundan 2 yıl hapis ve Ceren Damar’ı öldürmekten ise ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmişti.