CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin yaya alt ve üst geçitlerinde bulunan engelli asansörlerin, yürüyen merdivenlerin arızalarının uzaktan tespiti ve 7/24 izlenmesi için uzaktan kontrol sistemi kurulması işinin önce yaptırıldığını sonra ihalesinin yapıldığını iddia etti.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, İl Başkanı Ümit Özer ve partililerle Büyükşehir Belediyesi önündeki alt geçit önünde basın açıklaması yaptı. Milletvekili Çetin Arık, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin yaya alt ve üst geçitlerinde bulunan engelli asansörlerin, yürüyen merdivenlerin arızalarının uzaktan tespiti ve 7/24 izlenmesi için uzaktan kontrol sistemi kurulması işinin önce yaptırıldığını sonra ihalesinin yapıldığını iddia etti.

KAMERALAR İHALEDEN BİR AY ÖNCE ALINMIŞ

Milletvekili Arık, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin 19 Mart 2021 tarihinde saat 11.00’de Kayseri Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından; Kayseri Büyükşehir Belediyesine Ait Yaya Alt ve Üst Geçitlerinde Bulunan Özürlü Asansörlerin, Yürüyen Merdivenlerin Arızalarının Uzaktan Tespiti ve 7/24 İzlenmesi İçin Uzaktan Kontrol Sistemi Kurulması işi için ihale yaptığını, söz konusu ihale sonucu henüz belli olmamasına rağmen, ihalede konu edilen kameraların yaklaşık bir ay öncesinden takıldığını söyledi.

KAMERALARIN ÜZERİNDEKİ BARKODLAR ŞARTNAMEYLE AYNI

12 noktaya 48 adet kamera takıldığını belirten Arık, Büyükşehir Belediyesi yetkilileri tarafından demo olduğu ifade edilen kameraların üzerindeki barkodların, şartnamedekilerle aynı olduğunu, dolayısıyla barkodlu ürünlerin demo olamayacağını ifade etti.

12 NOKTADA 48 KAMERA

Mimarsinan Yaya Alt geçidi, Yeraltı Çarşısı Camii Girişi, Yeralti Çarsisi Vilayet Girişi, Yeralti Çarsisi Medrese Girişi, Yeralti Çarşisi Kurşunlu Girişi, Orduevi Yaya Alt Geçidi, Melikgazi yaya Alt Geçidi, Kocasinan Yaya Alt Geçidi, Büyükşehir Belediyesi Tramvay Duraği Alt Geçidi, Fuzuli Tramvay Duraği, Millet Caddesi Bariyer Girişi, Mille Caddesi Bariyer Çıkışı olmak üzere 12 noktada kamera bulunduğunu söyleyen Arık, kameralardan ziyade yazılımın önemli olduğunu sözlerine ekledi.

BELEDİYEDEN YAZILI AÇIKLAMA: İDDİALAR GERÇEK DIŞI

Kayseri Büyükşehir Belediyesi yazılı bir açıklama yaparak, CHP Milletvekili Çetin Arık’ın iddialarının gerçek dışı olduğunu ifade etti. Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, ihalenin elektronik ihale takip sistemi (EKAP) ile yapıldığı, demo olarak takılan kameralar için herhangi bir ücret ödenmediği, en ihalede düşük teklifi veren firmanın demo çalışmasına katılmamasının, iddiaların tamamen gerçek dışı olduğunu ispat ettiğini ifade etti.
Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, demolarla ilgili olarak şu ifadelere yer verildi:
“Tamamen teknik bir konu olması ve sahadaki uygulamasının sonuçlarının görülebilmesinin önem taşıdığı bir çalışma olması nedeniyle ‘demo’ olarak bilinen bir ön izleme çalışması yapılmıştır. Bu demo çalışması ile kameraların gece ve gündüz görüşleri, arıza tespitteki yeterlilik ve teknik detaylar gibi konular test edilmiştir. Olası sorunlar ya da kamu zararı oluşmaması açısından bir anlamda iş tecrübe edilmiştir.”
4 Mart’ta gazete ve EKAP ihale ilanına çıkıldığı belirtilen açıklamada iddialara şu şekilde yanıt verildi:
1- “Önceden iş verilmiş” iddiaları tamamen gerçek dışıdır. İhale AÇIK İHALE’dir. Rekabetin hakim olduğu, Türkiye’nin her tarafından başvurunun yapılabildiği bir ihaledir. Ayrıca, ihaleye katılan firmalardan en düşük teklifi veren firmanın demo çalışmasına katılmayan bir firma olması bile Milletvekili Arık’ın iddialarını tamamen çürütmektedir.
2- Milletvekili Arık, “İhaleyi kaça verdiniz, ihaleye kimler girdi diyoruz cevap alamıyoruz” diye yine yanlış bir algı peşinde koşmaktadır. Oysa Sayın Milletvekilinin gayet iyi bilmesi gerekir ki “Sonuçlanmayan ihaleye ilişkin bilgi verilmesi” kanunen suçtur. 19.03.2021 (bugün) yapılan ihalenin 10 günlük itiraz süreci bulunmaktadır. Ayrıca ihale şartnamesine göre incelemesi yapılacaktır. Olası ihale iptalinde ve yeniden ihale düzenlendiğinde “Açıklanan yaklaşık maliyet” üzerinden firmalar hareket eder, rekabet ortadan kalkarsa ortaya çıkacak kamu zararını Sayın Milletvekili nasıl açıklayacaktır. Sayın Milletvekili kanun bilmez bu yaklaşımıyla hem belediyeden suç işlemesini talep ediyor hem de kamu yararını yok sayıyor.
3- Yine açıklamalarından Sayın Milletvekili’nin “Açık İhale” ve EKAP üzerinden yapılan “E-İhale” konusunda bilgisinin olmadığı anlaşılmaktadır. İhaleye Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin bir dahlinin olması bu sistemde söz konusu değildir. İhale, Büyükşehir Belediyesi’nin inisiyatifi dışında elektronik ortamda EKAP Merkezi tarafından herkese açık yapılmaktadır.
4- Demo olarak takılan kameraların çöpe atılması gibi bir durum da asla söz konusu değildir. Hiçbir özel şirketin kendi malını çöpe atması düşünülemez. 48 kamera demoyu yapan firmaya ait ve sistemin tamamının aynı anda çalışabileceğinin tespiti ve ispatı için takılmıştır. Belediyemiz söz konusu 12 lokasyondaki bu demo kameraları için hiçbir şekilde herhangi bir bedel ödememiştir.